Opis fotografije: Na fotografiji so učenci v razredu. Foto: MMC
Opis fotografije: Na fotografiji so učenci v razredu. Foto: MMC

Oddajo Posebna ponudba je v novi sezoni mogoče spremljati tudi v slovenskem znakovnem jeziku. Gluhi gledalci edino potrošniško oddajo v Sloveniji tako lahko sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo gleda na TVS1, spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. Tokrat v oddaji Posebna ponudba o temi, ki v zadnjih dneh precej razburja slovensko javnost. Mnogi se namreč sprašujejo, ali bodo zaradi uvedbe davčnih blagajn šolske tržnice kmalu postale preteklost.

V zadnjem času je pogosto slišati mnenje, da bodo zaradi uvedbe davčnih blagajn šolske tržnice kmalu le še preteklost. Ob prodaji izdelkov na otroških bazarjih zakonodaja določa, da morajo biti izdani računi, ki morajo biti tudi davčno potrjeni, so pojasnili na finančni upravi. Kar pa je za številne slovenske ravnatelje nesprejemljivo, saj menijo, da gre za neprofitno dejavnost. FURS sicer vidi rešitev v tem, da bi na bazarjih za izdelke zbirali prostovoljne prispevke. S čimer se ravnatelji ne strinjajo. »V bistvu gre za učno vzgojni proces, ki je izjemno pomemben in ga je v šolah občutno premalo. Če mi hočemo otroke naučiti, da je produkt, ki ga proizvedejo in prodajo nekaj vreden, mora biti menjalna vrednost denar,« pravi ravnatelj ljubljanske OŠ Prule Dušan Merc. V problematiko, povezano z davčnim potrjevanjem računov na otroških bazarjih, so se vključili tudi poslanci. Na pobudo SDS-a sta se na skupni seji sestala odbora za finance in izobraževanje, ki sta sprejela sklep, da finančno ministrstvo prouči argumente podane v razpravi obeh odborov in v 30 dneh javno objavi stališče do prodaje izdelkov na šolskih bazarjih.

Težav nimajo le na otroških tržnicah

Šolski bazarji pa niso edina dejavnost, ki tvega, da bo usahnila zaradi davčnega potrjevanja računov. Vik in krik so že zagnala številna manjša dobrodelna društva, vprašljiv pa je tudi sloviti dobrodelni bazar Slovenskega mednarodnega združenja žensk Sila. V vseh letih svojega delovanja je zbral več kot milijon 200 tisoč evrov dobrodelnih sredstev, ki so v celoti bila namenjeni ljudem v stiski. »V taki obliki kot doslej bazarja zagotovo ne bomo mogle več organizirati, saj ne bomo imele pogojev. To pa pomeni, da sredstev, ki jih bomo zbrale, ne bomo več podarile v tako velikem znesku,« opozarja predsednica SILE Mojca Lah. Zagate z otroškimi bazarji in dobrodelnimi društvi po mnenju kritikov kažejo na neživljenjskost zakonske ureditve, ki pa vendarle navaja nekatere izjeme. Med njimi so denimo kmečka gospodinjstva, ki jim računov ni treba davčno potrjevati. »Vse lepo in prav, dokler ne pridemo do krompirja. Če gre za mladi krompir, ni treba zanj izdati računa, če pa gre za kasnejši krompir, pa je to že poljščina in je račun potrebno izdati. Gre namreč za drugo kmetijsko dejavnost, ki jo moramo razlikovati od dopolnilne kmetijske dejavnosti. Skratka, kmet mora poznati tako veliko stvari, da si tisti, ki mu je jasno, kateri račun mora izdati, zasluži doktorat,« je zadevo za oddajo Posebna ponudba komentirala novinarka Financ Teja Grapulin.

Kaj pa cerkvene organizacije?

Tudi cerkvene organizacije pri izstavljanju in davčnem potrjevanju računov v primeru prodaje spominkov ali literature in opravljanju druge pridobitne dejavnosti niso izjema. Pravni svetovalec pri Slovenski škofovski konferenciAndrej Naglič pravi, da so povsod, kjer je to z zakonom predpisano, vpeljali tudi davčne blagajne. Na vprašanje, ali račun izstavijo tudi za opravljen cerkveni obred denimo ob pogrebu, pa je odgovoril, da gre za prostovoljne prispevke. »Storitev, kot sta sveta maša ali pogreb, Cerkev ne sme zaračunavati,« je pojasnil. Čeprav se torej maše ali pogreba po cerkvenem pravu ne sme pogojevati s kakršnim koli plačilom, imajo verniki, pa tudi tisti, ki tovrstne storitve naročijo na podlagi pokojnikove želje, drugačne izkušnje. Plačati je treba vse: zvonjenje, mežnarja, pripravo cerkve, organista, strežnike.

Odgovore boste dobili v oddaji Posebna ponudba

Ali v primeru šolskih bazarjev govorimo o pridobitni dejavnosti? Zakaj med vsemi državami v EU imajo poleg nas sistem on- line povezave z Davčno upravo le še na Hrvaškem? Zakaj cerkvene organizacije davčno ne potrjujejo računov za svoje storitve v primerih, ko zanje prejmejo s cenikom določeno plačilo?Odgovore na ta in tudi druga vprašanja se bomo trudili ponuditi v oddaji Posebna ponudba, ki jo boste lahko v slovenskem znakovnem jeziku spremljali tudi to soboto, 16. januarja, ob 17.20 na MMC TVna povezavi:http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom. x

V.P.