Opis fotografije: Na fotografiji sta glavna junaka filma Pleme. Ana sedi, Sergej pa leži in drži Ano za nogo. Sta gola in se sporazumevata v znakovnem jeziku. Foto: ZDGNS
Opis fotografije: Na fotografiji sta glavna junaka filma Pleme. Ana sedi, Sergej pa leži in drži Ano za nogo. Sta gola in se sporazumevata v znakovnem jeziku. Foto: ZDGNS

Film Pleme, ki je posnet v znakovnem jeziku inbo od 23. julija na sporedu v ljubljanskem Kinodvoru, ni običajno delo. »Plemeizkoristi odsotnost besed za povsem nov premislek o tem, kako film komunicira – in rezultat nam vzame sapo,« je dejal Jonathan Romney, član žirije na lanskem festivalu v Cannesu, na katerem je prvenec Miroslava Slabošpickija dobil glavno nagrado v okviru Tedna kritike.

Film Pleme je ukrajinski režiser Miroslav Slabošpicki posnel z gluhimi neprofesionalnimi igralci izključno v znakovnem jeziku in brez podnapisov. Prikazuje brutalno zgodbo o odraščanju, v kateri govorica teles pove več kot besede. »Že od nekdaj sem sanjal, da bi posnel film, ki bi ga bilo mogoče razumeti, čeprav v njem ne bi bilo ene same izgovorjene besede. Pri tem nisem imel v mislih nekakšnega evropskega 'eksistencialnega' filma, v katerem bi junaki polovico časa molčali. Poleg tega sploh ne drži, da igralci v nemih filmih niso govorili. Zelo živahno so komunicirali s pomočjo telesne govorice. Čustva in občutke so sporočali brez besed. In ni naključje, da je večina zvezd nemega filma prišla iz sveta pantomime. Zaradi vsega tega sem si vedno želel posneti film o gluhih. Brez govora in podnapisov. In s sodelovanjem ljudi, ki so v resnici gluhi,« je o svojem prvencu povedal Slabošpicki.

Zaljubi se in začne kršiti pravila plemena

Film prikazuje zgodbo o najstniku Sergeju, ki prispe v internat za gluhe. Že takoj pritegne pozornost skupine fantov, ki so ustvarili nekakšno organizacijo: ta v zavodu uravnava celotno zunajšolsko življenje. Vodja združbe Sergeja postavi pred določene preizkušnje, članstvo v skupini si je vendarle treba prislužiti. Tako se mora spopasti z več nasprotniki in dokazati, da je vreden zaupanja in članstva v organizaciji. Sergej se začne vzpenjati po plemenski hierarhični lestvici, že po nekaj tednih sodeluje v prvem roparskem napadu, nato pa se ropi kar vrstijo. Da bi lahko preživel, se pogrezne v mračno podzemlje organiziranega kriminala in prostitucije. Spozna Ano, ki se skupaj s še enim dekletom prodaja na nekem počivališču za tovornjake. Ana je Sergeju všeč že od prvega dne, po prvi (sicer plačani) spolni izkušnji pa se med njima rodi ljubezen. Močna čustva, ki vse bolj povezujejo mladi par, začnejo ogrožati že dobro utečeni posel, česar pa vodja združbe ne dopušča. Izbruhne hud spor, ki privede do hudih posledic in tragičnega konca.

Kritiki o filmu Pleme

Jonathan Romney,The Observer

»Pleme/…/ izkoristi odsotnost besed za povsem nov premislek o tem, kako film komunicira – in rezultat nam vzame sapo. Debitant Miroslav Slabošpicki je že zdaj mojster dolgih posnetkov in kompleksne koreografije množic, poleg tega pa mu uspe najti ravnovesje med brutalnim realizmom, suhim humorjem in močnim pridihom erotike. Bil sem v žiriji, ki jePlemenu podelila eno izmed treh nagrad na Tednu kritike, in film zame ni le vrhunec sekcije, ampak veliko odkritje letošnjega festivala.«

Eric Kohn, Indiewire

»/…/ film, kakršnega še ni bilo. /…/Plemeje povsem brez govorjenega dialoga, a to mu ne prepreči, da ne bi drzno in provokativno glasno povedal svojega. /…/ Film, ki izmenično vzbuja navdušenje, grozo in žalost, se nazadnje prelevi v zgodbo o strtem srcu, ki brez olepševanja privede do smrtonosnega finala. Ne preostane nam drugega, kot da gledamo.«

Peter Bradshaw,The Guardian

»Ta film mi kar ne gre iz glave. /…/ nekakšen nemi film, obenem neusmiljeno ekspliciten in skrivnostno nedoumljiv: študija zlorabe, esej o osamljenosti, politična alegorija. /…/ Eden najbolj čudnih in vznemirjujočih filmov tega leta.«

Darren Aronofsky

»Bum. Pojavi sePlemeMiroslava Slabošpickega – in filmska umetnost nikoli več ne bo enaka.«

Jonathan Romney,Film Comment

»/…/ eden tistih redkih filmov, za katere ne moreš povsem verjeti, da obstajajo, in ki dokazujejo, da film še vedno lahko preseneti. /…/ razburljivo je odkriti nekaj tako drznega, inovativnega in povsem samosvojega. /…/ Obvladan, okruten in povsemsui generis –to je eden tistih redkih filmov, v katerih režiser sledi svoji temi do njenih logičnih meja in nas obenem pripravi do tega, da znova pretehtamo svoje navade kot gledalci in poslušalci. /…/ Skratka,Plemeje bil eden najbolj presenetljivih, domiselnih in v marsikaterem pogledu najbolj pretresljivih filmov letošnjega festivala v Cannesu. /…/ Tišina se še nikoli ni zdela tako brutalna.«

Film Pleme je od 23. julija na sporedu v Kinodvoru. Osebe z okvaro sluha lahko vstopnice kupijo po polovični ceni. In še posebno obvestilo: od julija 2015 dalje je v dvorano Kinodvora vgrajena slušna zanka za vse, ki imajo slušni aparat.

Vesna Pfeiffer