Opis fotografije: Na fotografiji je mobilni telefon, ki ga oseba drži v roki. Foto: Bobo
Opis fotografije: Na fotografiji je mobilni telefon, ki ga oseba drži v roki. Foto: Bobo

Slovenski ponudniki storitev mobilne telefonije ne ponujajo naročniških paketov, prilagojenih potrebam gluhih in naglušnih potrošnic in potrošnikov, ki bi sledili dobrim praksam na tem področju, ugotavlja Svet za elektronske komunikacije. Zato ponudnikom storitev mobilne telefonije priporočajo, da se pri oblikovanju paketov posvetujejo tudi z invalidskimi organizacijami.

Svet za elektronske komunikacije je ugotovil, da imajo med štirimi največjimi ponudniki javnih komunikacijskih storitev posebne pakete in ugodnosti pri mobilnih paketih za gluhe in naglušne le Telekom Slovenije, Simobil, Telemachova posebna ponudba pa je vezana na fiksne storitve. T-2 posebne ponudbe za gluhe in naglušne nima. Posebna ponudba predstavlja prvi korak k večji dostopnosti elektronskih komunikacijskih storitev za gluhe in naglušne. Kljub temu pa izvajalcem javnih komunikacijskih storitev mobilne telefonije priporoča oblikovanje posebnih paketov z neomejeno uporabo sporočil SMS in takšno količino zakupljenega podatkovnega prometa, ki omogoča brezskrbno uporabo storitev video klicev po lastni izbiri, kar je po mnenju sveta 25 gigabajtov.

Telekoma za gluhe in naglušne ponuja dva paketa

Mobilni paketi lahko opcijsko vsebujejo še govorne klice, ki se obračunavajo po porabi, cene paketov za gluhe in naglušne pa naj bodo dostopne in znatno ugodnejše od cen običajnih paketov, še priporoča svet, ponudba pa naj vsebuje znatne popuste tudi na cene ostalih storitev. Najugodnejši paketi, ki vsebujejo neomejeno količino sporočil SMS in 25 gigabajtov podatkovnega prometa, so po ugotovitvah sveta na voljo že za 15 evrov. Kot so sporočili iz Telekoma Slovenije za gluhe in naglušne ponujajo dva paketa. Paket Gluhi z mesečno naročnino 5,81 evra omogoča bolj ugodno pošiljanje sporočil SMS in prenos podatkov ter brezplačno videotelefonijo. Paket Gluhi Plus za 18,95 evra na mesec pa omogoča neomejene klice v vsa slovenska omrežja, neomejeno pošiljanje sporočil SMS oz. MMS in tri gigabajte prenosa podatkov v domačem omrežju. Mesečna naročnina poleg običajnih klicev vključuje tudi neomejeno uporabo videotelefonije v mobilnem omrežju Telekoma Slovenije.

Ponudbo oblikovali skupaj z ZDGNS

V Telekomu Slovenije še dodajajo, da so ponudbo omenjenih paketov oblikovali v sodelovanju z Zvezo društev gluhih in naglušnih Slovenije, pri čemer so upoštevali specifične potrebe uporabnikov. Opažajo, da gluhi in naglušni njihove storitve redno uporabljajo, pri tem pa je njihova povprečna količina prenesenih podatkov manj kot en gigabajt na mesec. "Skladno s tem trenutno ne načrtujemo sprememb naše ponudbe, če pa se bodo potrebe gluhih in naglušnih uporabnikov v prihodnje spremenile, se bomo seveda potrudili, da bomo zanje ponudbo ustrezno prilagodili." V družbi Simobil pa članom društva Zveze gluhih in naglušnih Slovenije in članom društva Zveze slepih in slabovidnih Slovenije ponujajo popust v višini 30 odstotkov na izbrani paket po izbiri. Članom je na voljo tudi nakup telefona ali tabličnega računalnika na obroke brez obresti, dodatno pa lahko unovčijo vrednotnico za nakup tehničnega pripomočka, ki jo izda Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, so sporočili družbe. "Naši paketi že nekaj let vključujejo neomejeno število sporočil SMS in klicev, med njimi so tudi najnovejši paketi Ultimativni, ki vsebujejo večje količine prenosov podatkov, in sicer od dva do kar 30 gigabajtov," še dodajajo v Simobilu.

Storitev video klicev za gluhe in naglušne ni univerzalno uporabna

Najbolj priljubljen paket v Telemachu je Še več, ki vključuje neomejene pogovore in sporočila SMS oz. MMS, pet gigabajtov prenosa podatkov ter omrežje UNIFI, ki samodejno prepozna uporabnikove naprave. Peket je na voljo za 15 evrov na mesec, za Telemachove uporabnike fiksnih storitev pa je cena nekoliko nižja, in sicer 12 evrov mesec, so pojasnili v Telemachu. Svet še opozarja, da brezplačna storitev video klicev, ki jo ponujata Simobil in Telekom Slovenije, za gluhe in naglušne ni univerzalno uporabna. Zato jo lahko ponujata kot dodatno opcijo, ki jo uporabniki izberejo posebej. Zaradi nje pa količina podatkovnega prometa ne sme biti okrnjena.

V.P./STA