Gluhi gledalci lahko edino potrošniško oddajo v Sloveniji ob torkih ob 17.30 sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo Koda gleda na TV SLO 1, spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić.V Kodi bodo tokrat vzeli pod drobnogled veterinarske storitve. Preverili bodo, kako kakovostne so, zakaj se njihove cene od ambulante do ambulante močno razlikujejo, pa tudi, kdo nadzira delo veterinarjev, kako ostra je konkurenca med njimi in predvsem, kakšne so pravice lastnikov živali, če gre pri zdravljenju njihovih ljubljenčkov kaj narobe.
Lastniki hišnih ljubljenčkov dobro vedo, da so lahko stroški veterinarskih storitev lahko hud udarec za družinski proračun, za dobrobit svoje živali morajo za zdravljenje nemalokrat odšteti tudi po več sto evrov. Zneski so še višji, če je žival zboli ali pa s poškoduje in je potrebna operacija. A vselej se zdravljenje ne izide tako kot bi si želeli. Zaplete se, ko zaradi nestrokovnosti veterinarja pride do zapleta, za katerega nihče ne želi prevzeti odgovornosti, račun za slabo opravljeno storitev pa zaradi tega ni nič nižji. Poglejmo konkreten primer. Kamničana, velika ljubitelja živali, imata dva hišna ljubljenčka: psa in mačka. Na Silvestrovo je njun maček Iron nerodno skočil na okensko polico, padel in si pri tem zlomil tačko. Odpeljala sta ga v dežurno ambulanto v Ljubljani, kjer so jima povedali, da bo potrebna operacija. Irona sta pustila na kliniki in se vrnila ponj naslednji dan. A zdravljenje ni potekalo tako, kot bi si želeli. »Ko je dobil prvo opornico, sploh ni mogel stopiti na nogo, dejansko se ni mogel postaviti niti na tri tace. Ko pa so mu opornico popravili, je nogo začel obračati navznoter,« je pojasnila Lili Alešnik in dodala, da se je stanje še poslabšalo, ko so mačku po desetih dneh sneli opornico: »Na nogi je paličica, ki so mu jo vstavili med operacijo, predrla kožo in pogledala ven. Naredili so še eno operacijo, ki se tudi ni izkazala za dobro in potem po enem mesecu so ugotovili, da zdravljenja ne morejo zaključiti.« Veterinar iz klinike MojVet, ki je Irona operiral, je lastnikoma predlagal, da žival odpeljeta na zdravljenje v Veterinarsko bolnišnico v Topolšici.
Za ponovno operacijo v Topolšici je plačala dodatnih 600 evrov
»V Toplici je doktor Matko povedal, da je že v osnovi bilo koleno nastavljeno brez pogačice, se pravi, pogačica sploh ni bila čez koleno, ampak na stran in na tak način sploh ne bi bilo mogoče tačke popraviti,« je povedala sogovornica ter dodala, da je maček dan po operaciji v Toplici, ki je bila že tretja po vrsti, shodil brez opornice. Razočarana nad zdravljenjem v Ljubljani, kjer je za zdravljenje odštela dobrih 850 evrov, je gledalka vložila reklamacijski zahtevek, v katerem terja povračilo stroškov zdravljenja. Za ponovno operacijo v Topolšici je plačala dodatnih 600 evrov. »To so človeške napake, na katere težko vplivamo, ampak težavo vidim v tem primeru predvsem v njihovem odnosu. Dejansko vedo, da so naredili napako, zavedajo se tega, a ne odgovarjajo za svoja dejanja. Za navadnega potrošnika so stroški ogromni, sploh pa je zadnja, korektno izvedena operacija, stala manj kot vse prej,« je dodala Lili Alešnik in pojasnila, da je šele po nekaj tedenskem vztrajanju od klinike MojVet končno dobila informacijo, da se mora kot lastnica živali sama obrniti z odškodninskim zahtevkom na zavarovalnico, kar je tudi storila. Za pojasnila smo se obrnili tudi na kliniko MojVet, vendar pred kamero ne želijo stopiti dokler postopek na Veterinarski zbornici in pooblaščeni zavarovalnici ne bo končan. So pa v pisnem odgovoru zapisali, da je bil lastnik v celoti seznanjen o poteku in tehniki operacije, času celjenja ter vseh možnih zapletih. Poseg na drugi kliniki so predlagali zato, ker sami niso imeli potrebnega materiala. Trdijo tudi, da jih lastnica mačka ni osebno kontaktirala, so pa njen pisni zahtevek za odškodnino predali v presojo Veterinarski zbornici, ki je lastnico pozvala, da vloži odškodninski zahtevek.
Cene veterinarskih storitev se razlikujejo, kaj pa kvaliteta?
V Sloveniji imamo 165 verificiranih veterinarskih bolnic, klinik in ambulant, velika večina jih je zasebnih. Cene veterinarskih storitev so zelo različne in medtem ko uporabniki menijo, da so previsoke, so veterinarji prepričani, da so podcenjeni. Do leta 2002 je tako imenovane minimalne cene veterinarskih storitev določala Veterinarska zbornica Slovenije, nato pa je ustavno sodišče odločilo, da gre pri takšnem določanju cen na prostem trgu za kartelni dogovor, ki pa ni dovoljen. Tako so zadnjih 17 let cene prepuščene trgu. Od desetih naključno izbranih veterinarskih ambulant iz sedmih različnih regij, ki smo jih prosili za cene najpogostejših veterinarskih storitev, se jih je odzvalo osem. Podatki kažejo, da so veterinarske storitve najdražje v ljubljanski regiji, najcenejše pa v Prekmurju. Največja, približno 2,5-kratna razlika je pri cenah sterilizacije psice in kastracije psa, klinični pregled je v Ljubljani enkrat dražji kot v Murski Soboti in Ljutomeru, kjer so nižje tudi cene cepljenja, čeprav je med njimi najmanj razlik. A če so po mnenju lastnikov živali cene visoke, so veterinarji prepričani v ravno nasprotno. »Na Veterinarski fakulteti menimo, da so storitve podcenjene, predvsem glede plačila dela veterinarja. Veterinar se mora izobraževati vse življenje. Stroka hitro napreduje, posamezna specialna področja napredujejo, ves čas moraš biti v toku dogajanja. Drugi vidik je, da je oprema za opravljanje veterinarskih storitev popolnoma enaka opremi v humani medicini. Aparat za CT za veterinarski pregled ne stane nič manj kot tisti za ljudi. Kar pomeni, da je potreben popolnoma enka vložek za bistveno manjši izplen iz teh storitev,« pojasni Nataša Tozon z Nacionalnega veterinarskega inštituta.
Je rešitev zavarovanje živali?
Visoke stroške veterinarskih storitev bi po mnenju nekaterih veterinarjev lahko rešilo zdravstveno zavarovanje za pse in mačke. Nekateri lastniki malih živali se odločijo za zavarovanje, ki ga pri nas ponujajo tri zavarovalnice: Adriatic Slovenica, Sava in Triglav. Zavarovalne premije so odvisne od obsega zavarovanja in se začnejo pri 50 evrih letno. Zavarovalnice krijejo največ 75 odstotkov zneska zdravljenja in postavljajo zelo stroge pogoje. »resda imamo posamezna zavarovanja, a s kar precej omejitvami. Mi ne sodelujemo direktno z zavarovalnicami. Ampak lastnik živali na podlagi našega računa uveljavlja zneske, ki mu jih zavarovalnica prizna v celoti ali pa tudi ne. Mislim, da je glavni problem pri zavarovanju živalih, da bi bile vse zavarovalnice takoj na izgubi,« pove Jože Drobnič z Veterinarske postaje Ljubljana. Še več. Eden od veterinarjev, ki je tudi sam lastnik dveh psov, je prepričan, da se zavarovanje malih živali pri nas ne izplača. Rešitev vidi v obveznem zdravstvenem zavarovanju za male živali, saj bi po njegovem mnenju lastniki živali do veterinarjev prišli pravočasno in ne šele, ko je žival že v takšnem stanju, da je primer brezupen.
Več v današnji oddaji Koda
Komu naj se lastnik živali pritoži, če sumi, da storitev ni bila korektno opravljena - je to veterinarska klinika, Veterinarska zbornica, zavarovalnica, Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin? Koliko primerov letno obravnavajo na zbornici in kolikokrat je ugotovljena napaka veterinarja? Razlike v cenah veterinarskih storitev so velike - bi morala cene regulirati država? Je predlog uvedbe obveznega zdravstvenega zavarovanja za male živali smiseln in uresničljiv? Odgovore bodo ponudili v oddaji Koda, ki jo boste lahko v slovenskem znakovnem jeziku spremljali tudi danes, 2. aprila ob 17.30 na MMC TV na povezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom.
V.P.