Evropska komisija je predlagala pripravo enotne Evropske kartice ugodnosti za invalide. Ker Slovenija nacionalne kartice še nima, se je odločila pristopiti k projektu z vsem svojim znanjem in sredstvi. Več o evropski kartici ugodnosti za invalide v pogovoru s Sašo Mlakar zDirektorata za invalide, vojne veterane in žrtve vojnega nasilja.
Kdaj bo v Sloveniji mogoče pridobiti evropsko kartico ugodnostI?
Projekt Evropska kartica ugodnosti za invalide (EU Disability Card) se je začel izvajati 1. februarja letos in bo končanv osemnajstih mesecih, po izvedbi projekta bo kartico mogoče pridobiti na vseh upravnih enotah po Sloveniji, podobno kot je mogoče pridobiti parkirno karto za invalide.
Kdo bo do nje upravičen in kakšen bo postopek pridobitve?
Do kartice bodo upravičene vse skupine invalidov, slepi in slabovidni, gluhi in naglušni, gluhoslepi, osebe s telesnimi okvarami, osebe z motnjami v duševnem razvoju in osebe z drugimi dolgotrajnimi okvarami zdravja, natančneje pa bo definirano v prihajajočih Zakonskih določbah in Pravilniku, kjer bo natančneje zapisan tudi postopek pridobitve kartice, načeloma pa bo mogoče kartico po 31. juliju 2017 dvigniti na upravni enoti upravičenca. Ta bo moral predhodno predložiti ustrezen dokument, na podlagi katerega bo lahko pridobil kartico, podobno kot pri evropski parkirni karti. Upravičenci bodo obveščeni po medijih in svojih invalidskih organizacijah.
Katere ugodnosti pa bo prinesla kartica? Na katerih področjih, kdo jih bo ponujal in na kakšen način?
Cilj projektaje invalidom omogočiti enotnejšo obravnavo in specifične ugodnosti pri potovanju v druge države EU, še posebej, ko gre za dostopnost prometa, turizma, kulture, športa in prostega časa ter s tem prispevati k uresničevanju Konvencije o pravicah invalidov, Akcijskega programa za invalide 2014 - 2021 in Evropske strategije o invalidnosti za obdobje 2010-2020.Tako kot bodo imeli slovenski invalidi možnost tega koriščenja v drugih članicah EU, enako bodo lahko naše ugodnosti koristili invalidi drugih EU članic v Sloveniji. Ugodnosti bodo opredeljene v internetni bazi ugodnosti in mobilni aplikaciji, ki ju bo Nacionalni svet invalidskih organizacij (NSIOS ) pripravil do 3. decembra. Izdelana baza bo vsebovala vse štiri ključne sklope, to so transport, kultura, turizem ter šport in prosti čas. Skrbnik bo ostal NSIOS tudi po zaključku projekta in bo skrbel za ažurnost podatkov ter stalno promocijo in ozaveščanje.
Kako uporabne oziroma koristne bodo te ugodnosti za invalide?
Eden od pozitivnih učinkov evropske kartice ugodnosti za invalide je zagotovo večje vključevanje invalidov v družbo, ne le v domačo, temveč v družbo EU, saj jim bo omogočala večje ugodnosti na potovanjih, tako doma kot v tujini. Obenem pa celoten projekt kartice skrbi tudi za ozaveščanje in seznanjanje o invalidih, o njihovih zmožnostih, potrebah, željah, načinu življenja, predvsem o tem, da so invalidi ljudje, ki potujejo, ki se na ta način tudi osebnostno razvijajo, tako kot vsi ostali. Torej je končni učinek kartice tudi del uresničevanja in implementacije 8. člena konvencije o pravicah invalidov in 1. cilja akcijskega programa za invalide 2014 – 2021, ki ga je sprejela slovenska vlada 9. januarja 2014. Priprava kartice ima tudi povezovalni učinek, med nevladnimi invalidskimi organizacijami v Sloveniji, ministrstvi in lokalno skupnostjo, saj bomo na tej podlagi skupnega napora, znanja in sodelovanja ustvarili dodano vrednost v življenju invalidov v Sloveniji.
Kot ste povedali, ste projekt začeli izvajati 1. februarja in bo trajal 18 mesecev. Katere aktivnosti bodo potekale v tem času?
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti bo preko javnega razpisa pridobil o zunanjega eksperta za izdelavo kartice, kot je določila EU komisija, zunanjega eksperta za pripravo aplikacije, baze upravičencev, pripravilo pa bo tudi zakonske določbe in pravilnik. Pred dokončno izdajo kartice bo ministrstvo poskrbelo še za medijsko promocijo, s katero bo kartica postala prepoznavna. Po zaključenem projektu bo seveda potrebno pripraviti še zaključno poročilo skupaj z analizo vpliva. Nacionalni Svet Invalidskih Organizacij Slovenije bo pripravil internetne baze ugodnosti in mobilne aplikacije ter promocijo po večjih slovenskih mestih, upravne enote pa bodo na podlagi baze upravičencev do evropske kartice ugodnosti za invalide izdale kartico. V prvi fazi bo izdanih 170 tisoč kartic, v letih, ki bodo sledila pa jih bodo izdajali po potrebi.
Vrednost projekta je nekaj čez 500 tisoč evrov. Za kaj bo porabljen ta denar?
Vrednost projekta je 511.775 EUR, pri čemer evropska sredstva predstavljajo 80 odstotkov vrednosti projekta, delež ministrstva pa znaša 20 odsttokov. Denar bo v celoti namenjen projektu, saj moramo vse stroške opravičiti Evropski Komisiji.
Cilj projekta je invalidom omogočiti enotnejšo obravnavo in specifične ugodnosti pri potovanju v druge države EU. Lahko bolj konkretno pojasnite, katere ugodnosti bodo imeli pri potovanju po Evropi?
Kot že prej povedano, bodo ugodnosti natančneje definirane do 3. decembra 2016, ko bo v ta namen pripravljena baza ugodnosti in mobilni aplikaciji. Večina ugodnosti je namreč odvisna od države, lokalnih skupnosti, podjetij, zasebnikov, torej različnih pravnih subjektov. Baza bo interaktivna, kar pomeni, da se bodo ugodnosti lahko dodajale ali odvzemale glede na trenutne dejavnosti posameznih subjektov, ki bodo ponujali ugodnosti vsem invalidom, ne glede na to, s katere evropske države članice prihajajo. Baza bo dvojezična, saj mora biti dostopna tudi invalidom drugih EU članic.
Vesna Pfeiffer