V oddaji City folk, ki bo na sporedu v nedeljo, 10. septembra, si boste lahko ogledali tudi portret paraolimpijke Veselke Pevec, ki ima zanimivo življenjsko zgodbo. V petek, 15. septembra, pa bo Polnočni klub posvečen Alzheimerjevi bolezni.
Mozaična oddaja City folk predstavlja posameznike z drugačnimi, posebnimi življenjskimi izkušnjami, ki izstopajo iz vsakdanjosti. V tokratni oddaji si boste lahko ogledali portrete treh posameznikov: Veselke, Frenkija in Paymana.
Veselka je na zadnjih paraolimpijskih igrah v Riu de Janeiru osvojila zlato medaljo v streljanju s puško, edini disciplini, v kateri ženske tekmujejo skupaj z moškimi. Veselka je svojo mladost preživela v Kninu na Hrvaškem. Pri sedemnajstih letih se je razšla s fantom ter se nameravala odseliti v Beograd. Na dan odhoda jo je nekdanji fant na železniški postaji sedemkrat ustrelil s pištolo. Hudo ranjena Veselka je komaj preživela ter pristala na invalidskem vozičku. Na paraolimpijske igre v Rio de Janeiro je odpotovala prav na obletnico tragičnega dogodka na Kninski železniški postaji.
Frenki je upokojenec. Pred dvema letoma so ga odkrili reklamni agenti in od takrat je nastopil v več kot 200 reklamah, nadaljevankah in filmih.
Payman je po rodu iz Irana, od koder je pred leti pobegnil, ker je pripadnik v tej državi preganjane bahajske vere. Dobil je azil v ZDA in si tam na novo uredil življenje. V Los Angelesu se je začel ukvarjati s stand-up komedijo, v svojih nastopih pa je kritiziral družbeno-politične razmere v rodnem Iranu. Nekaj let pozneje je prek spleta spoznal dekle in se odločil, da se vrne v Iran. Takoj po pristanku na letališču so ga aretirali in zaradi obtožb, da je žalil državo, zaprli. Ko so ga izpustili, je po balkanski poti pobegnil v Evropo in pristal v Sloveniji, kjer že drugič na novo začenja življenje kot begunec.
City folk si lahko ogledate v nedeljo, 10. septembra, ob 18.40 na TV SLO 2.
V Sloveniji je približno 20.000 bolnikov z demenco. Čez deset let naj bi jih bilo za tretjino več. Demenca ne prizadene zgolj bolnika samega, temveč je velika obremenitev tudi za njegove bližnje. Kako se spoprijeti s težavo, ko po več letih skupnega življenja nekdo v družini postaja povsem drugačen človek? Kaj se dogaja, ko oseba z demenco izgublja spomin in sčasoma tudi sebe? Kaj ob tem doživljajo svojci in kje lahko poiščejo pomoč, ko ne zmorejo več? O vsem tem se bo Danica Lorenčič v mesecu, ki je posvečen Alzheimerjevi bolezni, pogovarjala s Štefanijo L. Zlobec, Mirko Debeljak, Slavico Biderman in doc. dr. Milico Kramberger. V Polnočnem klubu z naslovom Ne pozabi me v petek, 15. septembra, ob 23. uri na TV SLO 2.
Vabljeni k ogledu!
V. R.