Civilniinvalidivojn, ki so 26. junija obeležili svoj dan, so ob tej priložnosti opozorili, da so spomeniki posledic, ki jih povzroči človeško brezumje. Največkrat so se namreč še kot otroci poškodovali zaradi eksplozij odvrženih ali raztresenih vojaških ubojnih sredstev, ki pa so še vedno nevarna. V Sloveniji je približno 900 civilnihinvalidovvojn.
Vojaška eksplozivna ubojna sredstva iz prve in druge svetovne vojne ter vojne za Slovenijo, raztresena po območju Slovenije, še vedno ubijajo in pohabljajo civilno prebivalstvo, so izpostavili v Zvezi društev civilnihinvalidovvojn Slovenije. Lani je bilo zbranih skoraj 9500 kilogramov neeksplodiranih ubojnih sredstev oziroma skoraj 3300 kosov, letos pa že več kot dve toni oziroma skoraj 1200 kosov, ki jih je državna enota za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi uničila. Prebivalce opozarjajo, da morajo biti posebno previdni, če ob kakršni koli priložnosti opazijo ali pridejo v stik z neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi ali pa samo sumijo, da gre za tako sredstvo. Pozivajo jih, da se predmetov ne dotikajo, prostor pa naj zavarujejo in to takoj sporočijo na telefon 112.
Civilniinvalidivojn za izboljšanje varstva vojnihinvalidov
Zveza društev civilnihinvalidovvojn je pred dnevom civilnihinvalidovvojn Slovenije tudi zahtevala, da se varstvo vojnihinvalidovčim prej vrne na raven iz leta 2006 in se tudi ustrezno uskladi. V zadnjih 12 letih se je namreč znižala za približno 25 odstotkov, med vzroki pa je tudi neusklajevanje prejemkov in odvzem nekaterih posebnih pomoči za ohranjanje zdravja, je pojasnila sekretarka Zveze društev civilnihinvalidovvojn Slovenije Andreja Rožič. V zvezi so kritični do tega, da je država v času gospodarske krize vojniminvalidomzelo veliko odvzela. Evropske države, po katerih se Slovenija želi zgledovati, ne iščejo notranjih prihrankov pri vojnihinvalidih, so poudarili.
Poziv novoizvoljenim parlamentarnim strankam
Na srečanju zveze, ki je bilo 14. junija v Trebnjem, so novoizvoljenim parlamentarnim strankam poslali poziv, da v novem mandatnem obdobju DZ podprejo prizadevanja za redno izvajanje posebnega varstva vojnihinvalidovv skladu z ustavo in veljavno zakonodajo. Zavezo za redno izvajanje posebnega varstva vojnih veteranov in žrtev vojnega nasilja pa naj vključijo tudi v koalicijsko pogodbo, so pozvali. Civilniinvalidivojn Slovenije, ki so se največkrat še kot otroci poškodovali v eksploziji odvrženih oz. raztresenih vojaških ubojnih sredstev, svarijo tudi pred nevarnostjo vojaških eksplozivnih ubojnih sredstev iz prve in druge svetovne vojne in vojne za Slovenijo, raztresenih po območju Slovenije. "Ta še vedno ubijajo in pohabljajo civilno prebivalstvo," so opozorili. Eksplozija minometne mine iz druge svetovne vojne, ki je odjeknila februarja, je zahtevala življenje, v eksploziji leta 2013 pa je ponesrečeni moški izgubil obe roki.
V.P./ STA