Gluhi in naglušni gledalci lahko edino potrošniško oddajo v Sloveniji ob torkih ob 17.25 sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo gledana TV SLO 1,spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. Tokrat bodo v oddaji Posebna ponudba iskali odgovor na vprašanje, ali so šolske ekskurzije res turistični aranžma.
Sredi oktobra je javnost razburila informacija, da je tržna inšpekcija osnovni šoli Prežihov Voranc prepovedala tridnevno ekskurzijo na Dunaj v lastni organizaciji, češ da kršijo zakon o spodbujanju razvoja turizma. Kot je povedal ravnatelj Marjan Gorup,je zaradi načrtovanega 3-dnevnega obiska Dunaja, kamor naj bi odšli učenci 8. in 9. razredov, šolo nekdo anonimno prijavil. Ker so učitelji program ekskurzije pripravili sami in za njegovo izvedbo niso najeli turistične agencije, je šolo obiskala tržna inšpektorica in ji prepovedala izvajanje take dejavnosti. »Strokovne ekskurzije, ki jih izvaja šola, razumemo kot izrazito šolsko delo. Gospa inšpektorica pa je seveda izhajala iz anonimne prijave, da gre za turistično dejavnost,« je pojasnil ravnatelj in dodal, da ekskurzija vse kaj drugega, kot turistični izlet. Ekskurzijo na Dunaj so pripravljali trije učitelji, učenci pa bi dobili tudi poseben delovni zvezek, s katerim bi poglobili svoje znanje nemščine, zgodovine in turistične vzgoje.»Dobro smo pripravili, skoncentrirali na tri dni in prepričan sem, da smo vse organizirali tako, da je bilo tudi najcenejša za starše, ki so plačniki. S tem, da smo na 15 otrok zagotovili vsaj enega spremljevalca,« je še povedal Gorup in dodal: »V zakonu je jasno navedeno, da mora učitelj poleg pouka v učilnici organizirati tudi druge oblike pouka, ena od teh je strokovna ekskurzija.«
Po intervenciji tržnega inšpektorata, so morali potek izleta spremeniti
Dunaj bodo namesto za tri učenci osnovne šole Prežihov Voranc obiskali za en dan, tja se ne bodo odpeljali z vlakom, ampak z avtobusom, ki ga bo zagotovilo turistično podjetje. Kljub temu, da so spremenili program, so se na šoli pritožili zoper odločbo inšpektorata. Primer osnovne šole Prežihov Voranc pa ni osamljen. Tržna inšpekcija je po septembrski ekskurziji na Gosposvetsko polje obiskala tudi osnovno šolo Preserje, ravnatelj Igor Selan pa je ob tem pojasnil, da za nepedagoški del, kot je namestitev, prevoz, prehrana in podobno, šole tako ali tako najemajo turistične agencije in dodal: »Pedagoški proces je popolnoma nekaj drugega, je veliko bolj kompleksen. Učitelj pozna te otroke, jih pripravi na to ekskurzijo, pozna njihovo predznanje. Pripravi učna gradiva in mnogokrat celo vrednoti njihovo znanje, celo za oceno.« Zaradi vsega naštetega mora šola pri odločitvi, kdo in kako bo izvajal šolske ekskurzije, izlete, športne in kulturne dneve, ostati avtonomna, sta prepričana oba ravnatelja. Ker je podobnih primerov več, bo 1. decembra o tem razpravljal parlamentarni odbor za izobraževanje, pristojni ministrstvi pa naj bi poiskali zakonodajne rešitve, ki bi šolam omogočile organizacijo ekskurzij v lastni režiji. »Na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo pripravljamo nov Zakon o spodbujanju razvoja turizma, pripravljen je osnutek in upamo, da bo šel morda do konca meseca v javno obravnavo. Osnutek upošteva tudi novo evropsko direktivo, ki v določenih poglavjih dopušča nekoliko več fleksibilnosti in je tudi bolj življenjska,« je pojasnila Eva Štravs Podlogar z Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo.
Več v oddaji Posebna ponudba
Ali lahko turistične agencije oziroma vodniki opravijo delo profesorjev? Zakaj so se starši v primeru šolskih ekskurzij postavili stran šol? Bi moral imeti zakon o spodbujanju turizma prednost pred šolsko zakonodajo? Morda zakonodajalci v tem primeru niso dobro opravili dela, saj šolska zakonodaja pedagogom nalaga organizacijo ekskurzij,zakon o spodbujanju razvoja turizma pa jim to prepoveduje? Bodo v novem zakonu o spodbujanju razvoja turizma šolske ekskurzije izjema? Odgovore bodo iskali v oddaji Posebna ponudba, ki jo boste lahko v slovenskem znakovnem jeziku v torek, 22. novembra ob 17.25 gledali na MMC TV napovezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom.
V.P.