»Letošnja pomlad je za člane Zveze paraplegikov Slovenije nekaj posebnega, saj bomo našo 51. obletnico organiziranega delovanja praznovali brez vidnih tradicionalnih dogodkov, kot je slavnostna Skupščina v Domu paraplegikov Pacug, in spremljajočih športnih, kulturnih in izobraževalnih dogodkov pod naslovom IZZIVI PARAPLEGIJE. Prvič v polstoletni zgodovini bomo v skrbi za svoje zdravje in zdravje naših najbližjih v skladu z navodili odgovornih slavnostni dan proslavili v domačem okolju. Kot večina državljanov smo med sabo povezani po sodobnih komunikacijskih poteh, vendar vsi pogrešamo tisti pristni stik, ki nas osrečuje z neposredno človeško toplino,« je ob tej priložnosti v sporočilu za javnost zapisal predsednik Zveze paraplegikov Slovenije Dane Kastelic.
Cilji delovanja Zveze paraplegikov Slovenije
Zveza paraplegikov Slovenije si že vse od ustanovitve pred enainpetdesetimi leti prizadeva za uveljavitev socialne pravičnosti in enakih možnosti ter ustvarjanje razmer za kakovostno in celovito vključitev para- in tetraplegikov v življenje, delovno okolje in vse oblike družbenega življenja ob enakih pogojih, kot jih imajo zdrave osebe.
»Zveza paraplegikov izvaja posebne socialne programe za paraplegike in tetraplegike, ki so v javnem interesu na področju invalidskega varstva. Tako v svoji organizaciji združuje devet društev, ki s svojim delovanjem zadovoljujejo potrebe članstva na lokalni ravni, na drugi strani pa se Zveza aktivno vključuje v oblikovanje invalidskega varstva na državni in mednarodni ravni in sodeluje z vsemi tistimi strokovnimi ustanovami, ki lahko pripomorejo k uresničevanju ciljev, namenov in nalog Zveze paraplegikov Slovenije kot nacionalne reprezentativne organizacije. Tako s svojimi posebnimi socialnimi programi in dejavnostjo osebne asistence izvrstno dopolnjujemo državno invalidsko varstvo in politiko,« je poudaril predsednik Zveze paraplegikov Slovenije Dane Kastelic in posebej omenil tri področja, za katera si želijo, da bi se čim prej rešila.
Prizadevajo si, da bi se v Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju vpisala pravica do obnovitvene rehabilitacije, ki jo imajo poleg drugih najtežje gibalno oviranih invalidov tudi para- in tetraplegiki. Ta je trenutno zagotovljena z vsakoletnim javnim razpisom ZZZS, vendar je, kot pravijo, ta razpis vedno v negotovosti, saj je vezan na sprejem finančnega načrta ZZZS.
Njihov drugi cilj je, da se najnižje invalidske pokojnine (nekatere so nižje od 300 evrov), ki jih prejemajo številni člani Zveze paraplegikov, ki jih je usoda priklenila na invalidski voziček in posledično iztrgala iz delovnega procesa, izenačijo vsaj z minimalnim dohodkom, ki je trenutno 402,18 evra.
Tretji cilj pa je zagotovitev stabilnega financiranja posebnih socialnih programov in delovanja, ki jih Zveza paraplegikov Slovenije izvaja, saj se sredstva fundacije FIHO že nekaj let zmanjšujejo.
Zahvala predsednika Zveze paraplegikov Slovenije
»Hvala vsem prostovoljkam, prostovoljcem v Zvezi paraplegikov Slovenije in devetih lokalnih društvih. Iskrena hvala tudi vsem osebnim asistentkam in asistentom, ki ste zaposleni pri Zvezi paraplegikov, za vašo požrtvovalnost in opravljanje tako plemenitega poslanstva, kot je skrb za naše uporabnike. Posebej pa se zahvaljujem našim strokovnim delavcem in sodelavcem v programih in dejavnostih osebne asistence, ki si v teh čudnih časih še dodatno prizadevate, da delovni proces poteka neokrnjeno, čeprav v zavetju domačega ognjišča. Zaradi vas imajo članice, člani in drugi uporabniki naših storitev ustrezno svetovalno pomoč, rešujete njihove trenutne stiske, se z njimi pogovarjate jih bodrite, skratka, skrbite, da niso osamljeni.«
S predsednikom Zveze paraplegikov Danetom Kastelicem pa se je na 1. programu Radia Slovenije pogovarjala Petra Medved. Pogovoru lahko prisluhnete tukaj: