V URI Soča bo danes potekal Parafest, na katerem bodo najbolj uspešni slovenski športniki invalidi predstavilinekatere parašporte. Predstavitev bo tudi priložnost za paciente Soče, da se preizkusijo v teh športih, pobliže pa jih bodo lahko spoznali tudi obiskovalci. Da je šport v vseh svojih pojavnih oblikah - od rekreacije do vrhunskega športa - pomemben del življenja invalidne osebe, saj izpolnjuje in bogati življenje, opozarjajo številni strokovnjaki. Zato soZveza za šport invalidov Slovenije - Paralimpijski komite, Uri Soča in Lidl Slovenijazdružili moči in pripravili že tretji dogodek, ki je namenjen promociji parašporta.
Ukvarjanje s športom namreč omogoča druženje, socializacijo, povečuje psihomotorične sposobnosti, nenazadnje pa tudi krepi telo. Prvi korak, da se invalidi začnejo gibati, je spoznavanje in preizkus različnih športnih aktivnosti. Priložnost za to bo na Parafestu, ki bo jutri v URI Soča, kjer bodo parašporte preizkusili tudi sedanji in bivši slovenski vrhunski športniki. Med njimi bodo plavalec Peter Mankoč, košarkar in trenutno tudi plesalec Miha Zupan, plesalec Miha Vodičar, kolesarji ekipe Adrie Mobil, košarkarji Petrola Olimpije, odbojkaši ACH Volley in selektor košarkarske reprezentance Rado Trifunović. Predstavitev parašportov bo potekala med 14. in 17. uro, udeleženci Parafesta pa bodo lahko podrobneje spoznali curling na vozičkih, parakolesarstvo, boccio, odbojko sede, košarko na vozičkih, paraplavanje in športni paraples.
Parafest v okviru Čarobnega dne
Parafest so nazadnje pred dvema letoma, ko so šport invalidov predstavili v ljubljanskem parku Tivoli v okviru Čarobnega dne. Pri tem so organizatorjem pomagali para kolesar Primož Jeralič s trenerjem Aleksejem Dolinškom, predstavniki namiznoteniške reprezentance Luka Trtnik, Ljubiša Gajić, Bojan Lukežič s trenerjem Darkom Kojadinovičem in košarkarji na vozičkih Simon Gračnar, Janez Učakar, Aleš Povše in Marino Popovič s trenerjem Žigom Kobaševičem. Prav košarkarji so združili moči z mladimi upi iz dveh ljubljanskih klubov ŽKD Ilirija in KD Slovan in se z njimi pomerili na pravi ekshibicijski tekmi košarke na vozičkih. »Za nami je lep športen dogodek, vse skupaj pa je obdala pozitivna energija Čarobnega dne. Izpostavil bi pomen vključevanja in sprememb, ki jih doživlja šport invalidov na vseh področjih. To se je pokazalo tudi ob dobrem obisku, ki smo ga beležili na našem igrišču, kjer smo predstavili sicer za šport invalidov specifične športe, prav tako pa so se številni v njih tudi preizkusili,« je po dogodku leta 2017 povedal predsednik ZŠIS-POK Damijan Lazar.
»Starši imajo več zadržkov do invalidov kot otroci«
»Taka prireditev je odlična promocija športa invalidov med neinvalidi. Fino in prav je, da neinvalidi vidijo, kaj športniki invalidi zmorejo. Morda s tem dobijo tudi sami zamisel za aktivno preživljanje prostega časa. Najbolj zaželeno pa je, da se tudi mladi invalidi vključijo v šport,« je po prireditvi v Tivoliju leta 2017 povedala Polona Sladič, trenerka strelske reprezentance. »Opazila sem, da imajo starši več zadržkov do invalidov kot otroci, ki pridejo do nas z vprašanji in so tudi brez težav preizkusili paraolimpijske športe. Sicer pa je prav, da se nas vsi navadijo, saj smo enakopravni in enakovredni,« pa je dodala paraolimpijska prvakinja Veselka Pevec. Prvič so Parafest organizirali leta 2016, pravtako v ljubljanskem parku Tivoli, ko so ljubitelji športa lahko spoznali, kako na kolesu uporabljati le roke in doseči hitrost 60 km na uro, obiskovalci pa so s prevezo na očeh lahko preizkusili, kako tek doživljajo slepi tekači s spremljevalcem, s katerim je tekmovalec povezan s trakom.
V.P.