Na fotografiji so udeleženci lanskega kampa za paraplegike na Rogli. Foto: Zveza paraplegikov Slovenije
Na fotografiji so udeleženci lanskega kampa za paraplegike na Rogli. Foto: Zveza paraplegikov Slovenije

Na Rogli se je danes začel že 10. kamp za paraplegike, ki ga Zveza paraplegikov Slovenije organizira že od leta 2009. 24. januarja bodo pripravili posebno slovesnost, na kateri bodo na poseben način obeležili pomembno obletnico. Kampa se bo udeležil tudi paraalpski smučar Jernej Slivnik, zbrane pa bo pozdravil nekdanji smučarski as Jure Košir. Na zaključni slovesnosti se bosta zbranim v bogatem kulturno-umetniškem programu predstavila pevka Ditka Čepin in Plesni klub Zebra.

»Davnega leta 2009 je Zveza paraplegikov Slovenije skupaj z Galom Jakičem izvedla 1. smučarski kamp za paraplegike v Kranjski Gori. Na zvezi smo želeli privabiti čim več članov v ta zimski šport. Ocenjujemo, da nam je več kot uspelo. Danes se aktivno ali malo manj aktivno ukvarja s to disciplino več kot 30 oseb, kar je za naš slovenski prostor zelo dober rezultat. Naj omenim, da iz teh vrst prihaja Jernej Slivnik, ki bo letos v Koreji tudi udeleženec paraolimpijskih iger. Ob 10. letu delovanja kampa me preletavajo zelo prijetne misli z navdihujočimi spomini. Smučanje predstavlja osebam z invalidnostjo izziv, vir moči in del izpolnitvesebe, kar pomembno prispeva k kvaliteti življenje posameznika,« je ob tem jubileju povedal Gregor Gračner, vodja smučarskega kampa na Zvezi paraplegikov Slovenije. Zahvalil se je tudi vsem, ki so sodelovali pri ustvarjanju kampa: »Še posebej bi se zahvalil Alenki Plemelj, ki vedno poskrbi, da so nam v pomoč prostovoljci z Zdravstvene fakultete v Ljubljani. Zahvalil bi se tudi Galu, Niki in Petru za strokovno pomoč skozi celotno 10-letno obdobje. Veseli pa me, da je Zveza za šport invalidov Slovenije Paraolimpijski komite prepoznala, da je program dober in tako sodeluje že vrsto let kot soorganizator kampa. Želim, da se aktivnost kampa nadaljuje tudi v bodoče in v želji, da se tako doseže še veliko dobrih športnih rezultatov in lepih trenutkov, pozdravljam vse športnike alpskega smučanja, ki so se udeležili kampa.«

Letošnji kamp z mednarodno udeležbo

»Zveza paraplegikov Slovenije ves čas podpira šport invalidov, saj doslej naši člani še niso prišli s paraolimpijskih iger brez kolajne. Enako je bilo s preverjanjem novih športnih zvrsti, kar je bilo pred desetimi leti prav smučanje, s tem pa tudi smučarski kamp. Tu se je prvič s smučanjem seznanil tudi Jernej Slivnik, ki je prav tu začutil, da lahko kot invalid paraplegik poseže v sam vrh svetovnega smučanja invalidov. Zagotovo bo kamp ena od usmeritev našega športa paraplegikov tudi v prihodnje. Z njim bomo odkrivali nove talente, ki dokazujejo, da je smučanje vse bolj in bolj priljubljeno med paraplegiki. Letos bo imel kamp tudi mednarodno udeležbo, s tem pa Zveza paraplegikov izpolnjuje še eno nalogo – povezuje ljudi,“ je povedal predsednik Zveze paraplegikov Slovenije Dane Kastelic. Zveza za šport invalidov Slovenije – Paraolimpijski komite sodeluje pri organizaciji smučarskega kampa za športnike invalide že deseto leto. »Svojo angažiranost kažemo z najemom monoskijev, s tem pa se imajo možnost preizkusiti tudi začetniki v tem športu. Skozi začetke tega kampa je šel tudi naš mladi smučar Jernej Slivnik, ki je v tem obdobju že postal kandidat za prihajajoče zimske POI v Južni Koreji,« je povedal predsednik ZŠIS-POK Damijan Lazar.

Študenti se radi vračajo na kamp

Pri izvedbi kampa že 10 let sodeluje tudi oddelek za delovno terapijo zdravstvene fakultete v Ljubljani in s sicer s prostovoljci, ki so študenti visokošolskega strokovnega programa delovna terapija. Vsebine na taboru so tudi vsebine študijskega programa pri predmetu delovna terapija na področju prostega časa. »Študenti se na taboru seznanijo z določenimi vsebinami dela pri osebah z zmanjšanimi zmožnostmi in tako pridobijo nekatere kompetence. Zelo so zadovoljni, ker sodelujejo na taboru, nanj pa se vračajo tudi tisti, katerih prostovoljstvo ni sestavni del študijskega programa,« je pojasnila mentorica študentov, predavateljica za oddelku za delovno terapijo Alenka Plemelj.

V.P.