Dokumentarni portret Danilo Žerjal, športni velikan s Krasa je bil zadnji avtorski projekt Jadrana Sterleta, avtorja številnih dokumentarcev o primorski kulturni dediščini. Dokumentarec je režiral Tugo Štiglic in je bil premierno predvajan leta 2015. V sredo, 29. junija 2016, si ga ob 16.30 na TV SLO 2 lahko ogledate z zvočnim opisom za slepe in slabovidne.
Danilo Žerjalse je rodil 11. februarja 1919 v Dutovljah. Že v mladosti je bil športno dejaven, z atletiko pa se je pravzaprav začel ukvarjati šele leta 1939, ko je na jugu Italije služil vojaški rok. V svoji karieri je nastopal za tri državne reprezentance: Italijo, Jugoslavijo in Venezuelo. Od leta 1940 je v metu krogle in diska nizal uspeh za uspehom, a je med vojno prekinil svoje športne aktivnosti. K njim se je vrnil po vojni in leta 1948 nastopil tudi na olimpijskih igrah v Londonu. Če ne bi prestopil startne črte, bi postavil celo olimpijski rekord. Leta 1952 se je znova preselil v Italijo, zato so mu v Jugoslaviji 18. aprila 1952 izbrisali vse dosežene rekorde. Atletsko aktivnost je v Italiji končal leta 1957 in se preselil v Venezuelo. Tam je postal rekorder v metu diska in kladiva ter kar enajst let obdržal ime državnega reprezentanta. Umrl je 26. avgusta leta 1984 v Caracasu v Venezueli.
Izbrisan iz zgodovine in vrnjen vanjo
Športni velikan s Krasa je z dokumenti, fotografijami, arhivskimi posnetki, pričevanji in igranimi prizori obujena življenjska pot, ki je športnika svetovnega kova vodila v beg pred Golim otokom v Italijo in pozneje v Južno Ameriko, tam pa je zaživel kot Danilo Cereali. V Orwellovem letu 1984 je v nepojasnjenih okoliščinah umrl v prometni nesreči, po dvanajstletnem hčerkinem iskanju pa znova stopil v zgodovino rojstnega kraja, Krasa in slovenskega športa.
Zapuščina Jadrana Sterleta
Jadran Sterle je bil filozof, novinar in scenarist, ki je ustvaril bogat opus dokumentarnih oddaj in filmov, med katerimi so najbolj zveneči naslovi Neandertalčeva piščal, Najstarejše kolo na Krasu, Pastirske hiške na Krasu, Šola pod fašizmom in številni drugi. Teme za svoje delo je črpal iz Primorske in Krasa, predvsem iz njune zgodovine, saj je čutil, da duh njune preteklosti prežema tudi kulturo sodobnega vsakdana. Za svoje delo je bil večkrat nagrajen, podelili so mu tudi častno nagrado Srečka Kosovela v Sežani (2009) in naziv osebnost Primorske avgusta 2012. Za svoje delo je prejel tudi odmevno nagrado mednarodnega filmskega festivala Primus za cikel filmov, ki se posvečajo zgodovini Slovencev od Rimljanov naprej.
Vabljeni k ogledu dokumentarnega portreta Danilo Žerjal, Športni velikan s Krasa v sredo, 29. junija 2016, ob 16.30 na TV SLO 2. Zvočni opis za slepe in slabovidne je pripravila Carmen L. Oven. x
V. R.