Delovni terapevti po navedbah UKC Ljubljana pomagajo pacientom osmisliti življenje skozi prilagajanje dnevnih aktivnosti njihovim vrednotam, interesom in potrebam. Sodelujejo z vsemi starostnimi skupinami in v različnih zdravstvenih okoljih. Njihovo delo je osredotočeno na omogočanje samostojnosti pri vsakodnevnih opravilih, kar vključuje pomoč pri gibanju po poškodbah, prilagajanju okolja in podpori pri duševnih težavah.

"Delovna terapija ni le poklic, je poslanstvo. Naloga delovne terapije je, da ljudem pomaga ponovno odkriti njihovo sposobnost, da se vključijo v vsakdanje življenje, kljub izzivom, s katerimi se srečujejo," je ob obletnici po navedbah UKC poudarila predstojnica inštituta za medicinsko rehabilitacijo Nataša Kos.

Pripomočki, ki jih uporabljajo delovni terapevti. Foto: MMC/UKC Maribor
Pripomočki, ki jih uporabljajo delovni terapevti. Foto: MMC/UKC Maribor

Razvoj delovne terapije v Sloveniji se je začel leta 1964 na zdravstveni fakulteti. Prvo delovno terapevtko v UKC Ljubljana Mojco Žnidaršič so leta 1974 zaposlili na oddelku za plastično kirurgijo. Sodelovala je pri izdelavi opornic, ki so pomembno prispevale k rehabilitaciji pacientov z deformacijami roke. Z ustanovitvijo službe za medicinsko rehabilitacijo leta 1976 je delovna terapija dobila stalne prostore, kar je omogočilo nadaljnji razvoj na področju travmatologije in nevroloških obravnav, so pojasnili v največji slovenski bolnišnici. V 80. letih se je po navedbah kliničnega centra obseg dela delovnih terapevtov povečal, predvsem pri obravnavi opeklin in kompleksnih poškodb. Leta 1996 je center za medicinsko rehabilitacijo postal samostojna enota znotraj UKC Ljubljana, kar je omogočilo večjo prepoznavnost stroke. Danes v inštitutu za medicinsko rehabilitacijo deluje 13 delovnih terapevtov, ki pokrivajo številna področja rehabilitacije, od kirurških oddelkov do ambulantne obravnave.

Ob letošnjem svetovnem dnevu delovne terapije so v UKC Ljubljana delovnim terapevtom podelili priznanja.

Ženska, ki zlaga kocke v točnem zaporedju po navodilih, narisanih na skici. Foto: VDC Tončke Hočevar
Ženska, ki zlaga kocke v točnem zaporedju po navodilih, narisanih na skici. Foto: VDC Tončke Hočevar

V Varstveno delovnem centru Tončke Hočevar pa ob tej priložnosti poudarjajo pomembno vlogo delovnih terapevtov, ki jo imajo ti pri delu z osebami z motnjami v duševnem in telesnem razvoju.

V VDC Tončke Hočevar delovni terapevti uporabnikom s smiselnimi terapevtskimi dejavnostmi pomagajo, da živijo čim bolj polno, kakovostno in zadovoljno življenje.

»Naši uporabniki se v svojem vsakodnevnem življenju srečujejo z mnogimi ovirami, med drugim imajo težave na področju opravljanja dnevnih aktivnosti, vključevanja v delo in okolje. Da lahko opravljajo svoje vsakodnevne dejavnosti, potrebujejo prilagojeno okolje, obvladati pa morajo tudi veliko raznolikih veščin,« je povedal Slavko Bolčevič, direktor VDC-ja Tončke Hočevar. »Delovni terapevti v našem zavodu se pri svojem delu osredotočajo na posameznika, ga obravnavajo celostno in mu prek različnih dejavnosti omogočajo, da izvaja svoje vsakodnevne dejavnosti čimbolj samostojno, polno in zadovoljno, upoštevajoč njegove potrebe in želje, pa tudi potrebe okolja.«

Moški, ki kleči poleg osebe na invalidskem vozičku in ji nastavlja držala za noge. Štiri mlajše ženske v belih uniformah ga opazujejo. Foto: VDC Tončke Hočevar
Moški, ki kleči poleg osebe na invalidskem vozičku in ji nastavlja držala za noge. Štiri mlajše ženske v belih uniformah ga opazujejo. Foto: VDC Tončke Hočevar