Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je objavilo razpis za izbor desetih strokovnih centrov za pomoč in podporo otrokom s posebnimi potrebami in njihovim družinam ter strokovnim delavcem, ki delajo z njimi. Razpis je vreden štiri milijone evrov, od tega 3,2 milijona daje Evropski socialni sklad. Rok za oddajo vlog je 9. januar do 12. ure.
Strokovni centri bodo povezovalne institucije med zdravstvom, socialo, vzgojno-izobraževalnimi ustanovami in družino. Dopolnili bodo oblike pomoči, ki so nujne in ključne za optimalen razvoj in socialno vključenost otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami, so sporočili z ministrstva. Gre za pilotni projekt, ki bo opredelil potrebne kadrovske in materialne vire za izvajanje storitev strokovnega centra, ustrezne normative in potrebna sredstva za zagotavljanje podpore celostni obravnavi otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami. Štiri centre bodo financirali glede na posamezne skupine otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami, in sicer za gluhe in naglušne ter tiste z govorno-jezikovnimi motnjami, za otroke z avtističnimi motnjami, za gibalno ovirane ter za slepe in slabovidne ter za otroke s primanjkljaji na posameznih področjih učenja.
Strokovnjaki različnih področij
Šest strokovnih centrov pa bodo financirali po območjih znotraj kohezijske regije, pri čemer bo vsak vključeval otroke in mladostnike z motnjami v duševnem razvoju s posameznega območja, in sicer štiri strokovne centre v vzhodni in dva v zahodni kohezijski regiji. Predvideno je, da se bodo ti centri aktivno vključevali že v pomoč otrokom oziroma mladostnikom z razvojnimi zaostanki in z rizičnimi dejavniki v porodnišnici, pri obravnavi v okviru razvojnih ambulant in vrtcev. Ob sodelovanju z vrtcem bodo pomoč lahko izvajali v vrtcu, v strokovnem centru ali na domu. V program pomoči pa se bodo vključevali strokovnjaki različnih področij, odvisno od individualnih potreb otroka oziroma mladostnika.
Tesnejše povezave med centrom ter vrtci in šolami
Pomoč centra šolam in vrtcem bo temeljila na oblikovanju tesnejših povezav med centrom ter vrtci in šolami, na podpori vključujočega izobraževanja s pomočjo svetovanja, izvajanja konkretne pomoči in izobraževanja. Strokovni center bo tudi razvijal in izposojal didaktične pripomočke. Lahko bo izvajal druge oblike terapij in dejavnosti v skladu s predpisi, kot so glasbene, športne, plesne dejavnosti, hipoterapije in druge terapije z živalmi. Svoje delovanje pa bodo lahko širili tudi z drugimi dejavnostmi, projekti ali v povezavi z drugimi resorji.
V.P./STA