Opis fotografije: Na fotografiji je Lilypad vodena rokavica za občutenje pritiska.
Opis fotografije: Na fotografiji je Lilypad vodena rokavica za občutenje pritiska.

Med 30. marcem in 3. aprilom bo v Ljubljani potekala mednarodna delavnica Design (dis)ability, ki se bo osredotočala na modno oblikovanje, gibalno oviranost in asistenčno tehnologijo. Gre za del projekta, ki ga je zasnovala Meta Štular, vodja RogLaba in ustanoviteljica Zavoda za razvoj kulturnih projektov Culturemaker.

Delavnica, katere namen je izdelati modne dodatke v sodelovanju z gibalno oviranimi, bo devetim udeležencem in udeleženkam omogočila odlično priložnost, da v mednarodnem okolju sodelujejo v procesu univerzalnega oblikovanja, ki v ospredje postavlja uporabnika in uporabnico. Kot pravijo organizatorji, bodo sodelujoči pod večdisciplinarnim mentorstvom skupine strokovnjakov in strokovnjakinj za modno oblikovanje in inženiring lahko spoznali različne tehnike proizvodnje ter osnovno programiranje in elektroniko za nosljivo tehnologijo.

Ideje v ozadju delavnice

V RogLabu in Open Style Labu se strinjajo, da morajo človeška ustvarjalnost, znanje in tehnologija izboljševati vsakodnevno življenje. Vendar opažajo, da ni pravega odziva na potrebe nekaterih skupin. Ena takšnih so prav gibalno ovirani uporabniki in uporabnice. V zadnjih dvajsetih letih je tako v Evropi kot v ZDA opazen napredek pri spodbujanju neodvisnega življenja; kljub temu pa zakonodajnim spremembam niso sledile tudi kulturne spremembe. Povezovanje z modno industrijo, ki večinoma temelji na ideologiji popolnega telesa in glamurja, je glede na gibalno oviranost torej velik izziv.

V središču uporabniki in uporabnice

Organizatorji delavnice pravijo, da bodo v središču uporabnikove potrebe in izkustvo. Zato sodelujejo z ljubljanskim YHD − društvom za teorijo in kulturo hendikepa. Trije prostovoljci in prostovoljke bodo sodelovali v vseh fazah delavnice – od snovanja prvih idej pa vse do testiranja in končne izdelave prototipov. V RogLabu in Slovenskem etnografskem muzeju bo od 30. marca do 3. aprila potekala intenzivna produktna delavnica, kjer bodo udeleženci pod vodstvom mentoric in mentorja razvili funkcionalne prototipe. V času delavnice bo potekal tudi posvet o oblikovanju, tehnologiji in hendikepu. Zainteresirani udeleženci in udeleženke lahko najdejo besedilo razpisa na spletni strani http://www.roglab.si/sveze/2015/poziv_udelecencem_dda.pdf. Rok prijave je 9. februar 2015.x

Vesna Pfeiffer