Do največjega športnega dogodka letošnjega leta za športnike invalide je še manj kot 200 dni. Natančneje: 196 dni še loči športnike do paraolimpijskih iger v Riu de Janeiru, nanje pa se pripravljajo tudi v slovenskem taboru, čeprav je za zdaj še veliko neznank glede udeležencev.
Krovna zveza za šport invalidov v Sloveniji, ZŠIS-POK, je pripravila druženje s športniki, na katerem so opozorili na bližajoče se dogodke, povezane z igrami, ter na postopke, ki so povezani z njimi in ki so že v polnem zagonu, predstavili pa so tudi novega partnerja, podjetje Lidl Slovenija. Ker so na paraolimpijskih igrah precej stroga pravila o športnikih, njihovi udeležbi na igrah, kvotah in normah, za zdaj v ZŠIS-POK še ne vedo natančno, koliko članov bo imela slovenska delegacija med 7. in 18. septembrom v Braziliji. Nekateri slovenski športniki namreč že imajo norme, večina pa za zdaj še status kandidatov, ki ga bodo morali potrditi bodisi v mednarodnih zvezah ali pa bo o potnikih odločala ZŠIS-POK.
Norme že imajo štirje strelci
Za zdaj so povsem zanesljivi potniki v Rio štirje strelci, ki so si priborili poimensko kvoto na svetovnih prvenstvih, zelo blizu pa so z izpolnjeno normo plavalec Darko Đurić in še trije atleti, je pojasnila strokovna sodelavka zveze Špela Rozman Dolenc in dodala, da bo Slovenija skoraj zanesljivo dobila tudi eno mesto za kolesarja. Prav tako je po svetovnih lestvicah zelo blizu poti v Rio tudi kajakaš Dejan Fabčič, vendar na zvezi pravijo, da za kandidate za nastope štejejo še vse morebitne udeležence.
V Riu ne bo Alena Kobilice
Vzrok, da Kobilice na paraolimpijskih igrah v Riu ne bo, ni neizpolnjevanje norm, saj ima triatlonec dosežkov v zadnjem času dovolj, temveč se je zataknilo zaradi povsem birokratskih ovir. Njegove kategorije namreč v Riu ne bo, pa čeprav bodo lahko v isti kategoriji (slepiin slabovidni) kljub slabši konkurenci tekmovale ženske. Kobilica sicer pravi, da so zanj olimpijske oziroma paraolimpijske igre enako pomembne kot vse druge tekme, kljub temu pa je ostal grenak priokus zaradi ravnanja krovne mednarodne zveze v njegovem športu. »Na olimpijske igre niti ne gledam kot na neko nagrado. To je pač tekma, ampak moti me kalna voda. Institucije, ki odločajo o tem, so zelo netransparentne, kar je v našem primeru izrazito. To me žalosti, sama tekma pa ... to je ena tekma, mi jih imamo v sezoni ogromno in se osredotočamo nanje, gre pa za odnos, ki se mi zdi povsem neprimeren,« je dejal Kobilica.
Odbojkarice imajo drugačne težave
Slovenija ima še vedno možnost, da se na igre uvrsti z ekipo odbojkaric sede , toda na voljo je le še ena vstopnica, zato bo naloga na marčnem svetovnem pokalu na Kitajskem za odbojkarice vse prej kot lahka. »Malo živčnosti je že. Na tem kitajskem turnirju je res veliko v igri. Me sicer treniramo in več, kot zdaj delamo, bi skoraj težko. Bomo videli, kakšen bo žreb. A če bomo pokazale takšno igro, kot jo znamo, mislim, da je vse mogoče,« pravi kapetanka Lena Gabršček.
Đurić želi nadgraditi uspešne londonske igre iz leta 2012
Plavalec Darko Đurić se medtem že pripravlja za svoje nove paraolimpijske igre, s katerimi želi nadgraditi uspešne londonske iz leta 2012, v svoji paradni disciplini 200 m prosto pa se odkrito spogleduje s kolajno. »Norme sem dosegel lani aprila, tako da se mi je odvalil kamen od srca. Lahko sem bolj sproščen, do takrat pa me čaka še nekaj tekmovanj. V Eidnhovnu bo močna konkurenca, na evropskem prvenstvu pa bom že videl, kje približno kotiram na paraolimpijskih igrah,« pravi Đurić.
Jeralič še v negotovosti
Primož Jeralič je v zadnjem letu na tekmovanjih zbral veliko točk za svetovno lestvico, v svoji kategoriji je zdaj šesti, a je tudi on med tistimi, ki je še v negotovosti. Te bo najbrž konec šele junija ali julija, vseeno pa do tedaj ne namerava zgolj čakati, ampak ga čakajo trdi treningi. »Po eni strani smo že tam, po drugi pa ne. Zato smo še vedno kandidati. Po 16. marcu se zbiranje točk zapre, nekje na začetku aprila bo znana kvota za Slovenijo. Zdaj je samo še čakanje, kar je dodaten pritisk, ki pa ga moraš izločiti. Zdaj je pomembno samo, da čim bolj kakovostno treniram, da imam regeneracijo, počitek in da je kolo pripravljeno,« pravi kolesarski kandidat za Rio. x
V. P./STA