Opis fotografije: Na fotografiji je ekran računalnika, na njem je roka. Foto: Reuters
Opis fotografije: Na fotografiji je ekran računalnika, na njem je roka. Foto: Reuters

Na OŠ Jela Janežiča v Škofji Loki bo 10. marca potekalo že 16. državno računalniško tekmovanje Z računalniki skozi okna, ki je namenjeno programu nižjega izobrazbenega standarda in se ga bo udeležilo okoli 35 učencev. Na tekmovanju, ki ga organizira Zveza za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS), se bodo učenci šol s prilagojenim programom med seboj pomerili v znanju in veščinah s področja digitalne fotografije, pripravi predstavitve s programom Microsoft PowerPoint in urejanja besedila s programom Microsoft Word. Na lanskem tekmovanju sta naslova državnih prvakov osvojila učenca OŠ Juričevega Drejčka Nika Fajmut in Amir Tahić.

Digitalna revolucija je v naše življenje vnesla številne spremembe. Otroci se z računalnikom in internetom srečajo že v vrtcu, marsikdo pa je prepričan, da otrok s posebnimi potrebami računalništvo ne zanima. A to ne drži, kar dokazuje tudi tekmovanje Z računalniki skozi okna, ki ga Zveza za tehnično kulturo Slovenije organizira že vrsto let. »Ko smo začeli organizirati tekmovanja, smo si rekli, da tekmujemo v oknih in si širimo obzorje. In tako je nastalo ime Z računalniki skozi okna,« pravijo organizatorji. V Sloveniji je okoli 30 šol, ki imajo program nižjega izobrazbenega standarda; pravila narekujejo, da z vsake šole sodelujeta dva učenca, v vsaki kategoriji eden, letos pa bo sodelovalo 35 učencev. Pomerili se bodo v znanju in veščinah s področja digitalne fotografije, pripravi predstavitve s programom Microsoft PowerPoint in urejanja besedila s programom Microsoft Word.

Zanimanje za računalništvo med otroki s posebnimi potrebami narašča

»Otroke zanima predvsem iskanje informacij na spletu. Na šolah, ki redno sodelujejo na teh tekmovanjih, pa v program računalniškega opismenjevanja vključujejo vse, ki to zmorejo,« so pojasnili na Zvezi za tehnično kulturo Slovenije. Na pomisleke, da otroci s posebnimi potrebami ne potrebujejo računalniškega znanja, pa odgovarjajo, da je vsako znanje, ki ga pridobimo, koristno, še posebno če je uporabno. Ne nazadnje pa dodatna znanja otrokom s posebnimi potrebami dvigajo samopodobo. Računalniško znanje bodo lahko s pridom uporabili tudi v praksi, saj bodo veliko bolj samostojni pri iskanju informacij in pisanju nalog, pozneje pa tudi pri sporazumevanju po družbenih omrežjih.

O Zvezi za tehnično kulturo Slovenije

Zveza za tehnično kulturo Slovenije je nevladna in neprofitna organizacija z več kot 65-letno tradicijo dela z otroki in mladino na področju znanosti, naravoslovja in tehnike. Zveza je imela pomembno pionirsko vlogo pri uvajanju sodobne računalniške informatike v različne segmente slovenske družbe. Deluje na različnih področjih tehnike, kot so elektronika, robotika, konstruktorstvo in tehnologije obdelave materialov, ter na področju kemije, biologije, modelarstva in kmetijstva. Prizadeva si za dvig priljubljenosti znanosti in tehnike med otroki in mladimi ter za spodbujanje in razvijanje njihove ustvarjalnosti, inovativnosti in raziskovalnega duha.Program ZOTKS sofinancirajo Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter Urad Republike Slovenije za mladino in drugi. x

V. P.