
Vlada se ja za spremembo strategije upravljanja državnih naložb odločila po odmevni zgodbi glede usode škofjeloškega invalidskega podjetja CSS. Gre za eno od dveh invalidskih podjetij v neposredni lasti države; poleg CSS-ja je to še podjetje Bodočnost Maribor. Kot so z vlade sporočili po dopisni seji, cilj takšnih podjetij, kljub portfeljski naravi, ni zgolj doseganje gospodarskih ciljev, ampak družbeno odgovorno upravljanje. Dopolnjena strategija opredeljuje strateške usmeritve oziroma cilje pri upravljanju invalidskih podjetij v večinski neposredni in posredni državni lasti.

Kako naj bi se upravljala invalidska podjetja v prihodnje
Cilj je skrbno, pregledno, gospodarno in družbeno odgovorno upravljanje, s katerim bi dosegli ustrezen donos za zagotavljanje dostojnega in varnega dela invalidov. Predvideno je resno spremljanje poslovanja invalidskih podjetij in skrb za aktivno prilagajanje poslovnih načrtov in strategij za zagotavljanje dolgoročno pozitivnega poslovanja. Namen tega je zaščita delovnih mest invalidov in izvajanje upravljavskih aktivnosti, kot bi šlo za strateške naložbe, vključno z morebitnim povečanjem osnovnega kapitala.
Likvidacija ali stečaj dopustna le v skrajnem primeru
Slovenski državni holding (SDH) mora zaradi strateškega cilja države za ohranjanje zaposlenosti invalidov v invalidskih podjetjih s kapitalsko naložbo države v primeru zahteve pristojnega ministra skladno z zakonom o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov preprečiti likvidacijo družbe. Kot skrajni ukrep mora izvesti vse potrebne upravljavske aktivnosti, da država kot lastnica s ciljem nadaljnjega poslovanja dokapitalizira invalidsko podjetje. To bi se zgodilo tudi v primerih, ko dokapitalizacija ni ekonomsko upravičena, tudi s pripojitvijo ali spojitvijo teh podjetij k drugim invalidskim podjetjem v neposredni ali posredni lasti države v upravljanju SDH-ja.
Likvidacija ali stečaj sta kot skrajna ukrepa dopustna samo na podlagi dokazanih utemeljitev, da invalidsko podjetje ne more poslovati pozitivno niti ob prilagoditvi poslovnega načrta ali strategije. Pri tem mora SDH zagotoviti, da družba pred sprejetjem takšne odločitve to predstavi zaposlenim invalidom in si kot družbeno odgovoren upravljavec prizadeva z njimi uskladiti in realizirati kontinuiteto njihove nadaljnje zaposlitve.
Likvidacijo ali prodajo invalidskega podjetja mora SDH predhodno predvideti v letnem načrtu upravljanja naložb, h kateremu je podano soglasje vlade.