Začetki lahkega branja
28. maja 1988 so bili podpisani temeljni dokumenti združenja Inclusion Europe. Inclusion Europe je pomembna pobuda, ki se bori za "enake pravice in popolno vključenost oseb z motnjami v duševnem razvoju in njihovih družin v vse vidike družbe".
Trenutno članice združenja Inclusion Europe prihajajo iz 39 evropskih držav. Združenje se že od začetka ukvarja s pravicami in potrebami oseb z invalidnostmi, ena od osrednjih zahtev pa je že od začetka tudi dostopnost informacij za vse. Leta 1998 je združenje Inclusion Europe objavilo prve smernice za lahko branje v mnogih evropskih jezikih. Za mnoge države te smernice še danes predstavljajo edino obstoječe vodilo glede načinov za lažje razumevanje informacij.
Projekt EASIT
Na konferenci projekta EASIT z naslovom Za boljše razumevanje, ki je potekala 12. in 13. februarja 2020 na Univerzi v Hildesheimu so udeleženci iz 11 držav predlagali 28. maj kot mednarodni dan lahkega branja.
EASIT je projekt, namenjen informacijam v lahko razumljivi obliki. Informacije naredimo lahko razumljive tako, da jih zapišemo v obliki lahkega branja ali v preprostem jeziku. Kratica EASIT po angleško pomeni Easy Access for Social Inclusion Training. V slovenščini to pomeni Lahek dostop in izobraževanje za družbeno inkluzijo. Pri projektu EASIT bomo pripravili učne materiale. S temi materiali se bodo posamezniki naučili pripravljati take informacije, ki jih lahko razumemo. Postali bodo strokovnjaki za informacije, ki jih lahko razumemo.
Kaj je lahko branje?
Lahko branje je tehnika dostopnosti, ki je namenjena vsem tistim, ki besedila težje razumejo in težje berejo. V Sloveniji se z lahkim branjem ukvarjata Zavod Risa in Zveza Sožitje, na spletni strani Dostopno.si pa smo letos začeli ustvarjati rubriko Lahko branje, ki ponuja novice in pomembne informacije v lahkem branju.
Ob obeleževanju prvega mednarodnega dneva lahkega branja so ustvarili tudi posnetek, na katerem različni ljudje v svojih jezikih rečejo “mednarodni dan lahkega branja.”