Ob koncu lanskega leta je izšla knjižica Dostopna Ljubljana, v kateri predvsem s slikovnim materialom ustvarjalci predstavljajo ključne prilagoditve in rešitve, ki prispevajo k čedalje bolj dostopni Ljubljani. Pozornost namenjajo zelenim javnim površinam, ekološki coni v mestnem središču, grajenem okolju, mestnem javnem prometu, programom in storitvam ter načinom sporazumevanja in sporočanja informacij, vse s poudarkom na rešitvah in prilagoditvah, ki omogočajo dostopnost osebam z oviranostmi in starejšim.
Tudi v lahkem branju
V knjižico so dodali tudi posebno poglavje, v katerem so strokovnjaki vsebino pripravili v lahkem branju. Lahko branje običajno potrebujejo ljudje z motnjami v duševnem razvoju, ljudje po poškodbi glave ali kapi, ljudje z demenco in ljudje, ki še ne poznajo dobro jezika.
Knjižico Dostopna Ljubljana v elektronski obliki si lahko preberete na povezavi:
https://www.ljubljana.si/assets/Uploads/Dostopna-Ljubljana-SLO-E.pdf
Ljubljana stremi k temu, da bi bila dostopna vsem
V Ljubljani so se v preteklih letih posvetili tudi dostopnosti. Z idejo ustvarjanja vsem prijaznega in dostopnega mesta so se lotili izboljševanja dostopnosti mesta osebam z oviranostmi. Ob prvem akcijskem načrtu, s katerim so začrtali sistematično delo na tem področju, so leta 2009 prejeli priznanje Zveze delovnih invalidov Slovenije, listino »Občina po meri invalidov«, kasneje pa za številne že izvedene rešitve ter načrte o nadaljnjem urejanju vsem dostopnega mesta tudi bronasto (za leto 2015) in nato še srebrno nagrado (za leto 2018) Access City Award na nagradnem natečaju Evropske Komisije za mesta dostopna osebam z oviranostmi in starejšim.