V Sloveniji še niso opravili študij, ki bi pokazale, koliko oseb je z avtizmom. Prav v teh dneh pričakujejo rezultate razpisa, na katerega se je prijavila Zveza nevladnih organizacij za avtizem Slovenije, ki bi v raziskavi rada te podatke dobila. Podatki iz tujine, ki bi jih lahko primerjali s stanjem pri nas, za zdaj kažejo, da se z avtizmom sooča vsaj 1 odstotek oseb, pojasnjuje Patricija Lovišček iz zavoda Modri december. "V praksi to pomeni, da imamo v Obalno-kraški regiji približno 152 otrok v starosti do 14 let in približno 166 mladih v starosti od 15 do 29 let."
Kot še pravi, se je zavedanje o avtizmu v zadnjih 20 letih povečalo, a določeni izzivi ostajajo. Med njimi sta začasnost in pogosta slaba usposobljenost spremljevalcev v vrtcih in šolah. "Lahko povem nekaj zelo zgrešenih praks, in sicer ta, da ima otrok lahko danes enega spremljevalca, jutri že drugega. Ali da je spremljevalec z njim do 12h, potem pa ne več. Spremljevalci tudi niso pravilno vodeni, ne dobijo ustrezne informacije, kaj je njihovo poslanstvo. Velikokrat so v vlogi nadzornika vedenja, kar je povsem neustrezno."
Posebnega in predpisanega usposabljanja naša zakonodaja ne pozna. Predavanj, ki jih organizirajo društva, se redno udeležujejo starši in strokovni delavci, ki se ciljno izobražujejo, še pravi Loviščkova. "Ampak zelo pogrešamo odločevalce, vodstvo vrtcev in šol. Nenazadnje so prav oni tisti, ki odločajo, predlagajo, iščejo rešitve, kako otrokom z avtizmom zagotoviti ustrezne programe."
Med odprtimi vprašanji vsa leta ostajajo tudi zgodnja diagnoza in obravnava ter zaposlovanje in splošno sprejemanje oseb z avtizmom.