Šahovske figurice na leseni škatli, ki jo neka oseba drži v rokah. Foto: Zveza društev slepih in slabovidnih
Šahovske figurice na leseni škatli, ki jo neka oseba drži v rokah. Foto: Zveza društev slepih in slabovidnih

Obiskovalci so se lahko preizkusili v igranju družabnih iger, prilagojenih za slepe in slabovidne, si nadeli simulacijska očala in spoznali druge pripomočke ter tako vstopili v svet slepih in slabovidnih.

Slepi in slabovidni za marsikaj potrebujejo prilagoditve, a si drugi ljudje to težko predstavljajo, je na predstavitvi pojasnila Brigita Kosi iz Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije. Zato so se odločili ljudem ponuditi priložnost, da na sproščen in izkustven način spoznajo svet slepih in slabovidnih ter tako opozorijo na pomembnost dostopnosti za slepe in slabovidne.

Na dogodku v Knjižnici slepih in slabovidnih Minke Skaberne so predstavili družabne igre, ki so priložnost za povezovanje, trening mnogih veščin, krepitev možganske kondicije, kreativno razmišljanje ter koristno in prijetno preživljanje prostega časa, so pojasnili v zvezi.

Ena od predstavljenih družabnih iger je bila Vrtiljak čustev, ki so jo v zvezi v okviru študijskega krožka nedavno prilagodili za slepe in slabovidne. Prilagodili so figure in elemente igre, največji izziv pa je bila igralna plošča, pri kateri so jim na pomoč priskočili na Gimnaziji in srednji šoli Kočevje, je za STA dejal vodja študijskega krožka Luka Pavlin. Za to igro so se po njegovih pojasnilih odločili, ker se jim zdi pomembno, da slepi in slabovidni prepoznavajo svoja čustva in jih znajo tudi izraziti. Sami namreč ne morejo videti, kako se nekdo nasmeje ali pokaže drugo mimiko obraza, zato je pomembno opisovanje.

Poleg Vrtiljaka čustev je v knjižnici predstavljenih tudi več drugih prilagojenih družabnih iger, med njimi tudi najbolj znane, kot so šah, človek, ne jezi, kače in lestve, domine, tri v vrsto in monopoli, ki imajo denimo prilagojene igralne plošče z vdolbinicami, v katere se postavljajo figure. Na igralnih kartah za tarok ali druge igre s kartami so simboli dotisnjeni z brajevo pisavo.

Nekaj iger, ki jih izposojajo v knjižnici, je bilo v prilagojeni obliki kupljenih, a je takšne na tržišču težko najti in so zelo drage, tako jih veliko prilagodijo sami, je pojasnil Pavlin. Najde pa se tudi nekaj iger, ki prilagoditve ne potrebujejo, med njimi sta denimo lesena sestavljanka tetris in starodavna strateška igra kalaha s kamenčki, ki se jih polaga v vdolbine na igralni plošči.

Na delavnici je bilo mogoče preizkusiti tudi simulacijska očala, ki omogočijo izkustvo vida, kot ga imajo osebe brez centralnega vida ali osebe z ohranjenim zgolj centralnim vidom, osebe z zoženim vidnim poljem, s sivo mreno ali glavkomom. Prav tako so lahko obiskovalci spoznali belo palico in psa vodnika, ki slepih in slabovidnim pomagata pri gibanju po mestu. V knjižnici pa so predstavili tudi brajevo pisavo, brajev pisalni stroj in knjige v brajevi pisavi, ki jih večinoma po pošti izposojajo svojim članom.