Muhamad Hajtam Hamad, šestletni deček s cerebralno paralizo, in njegova mati, 27-letna Marva Atef Halil Hamad, v šotoru, kamor sta se preselila po ukazu izraelske vojske, da se morajo civilisti preseliti s severa Gaze na jug, 5. september 2024. Muhamad ima ponavljajoče se epileptične napade in nima rednega dostopa do zdravil. Foto: Jusef Masharawi/Human Rights Watch
Muhamad Hajtam Hamad, šestletni deček s cerebralno paralizo, in njegova mati, 27-letna Marva Atef Halil Hamad, v šotoru, kamor sta se preselila po ukazu izraelske vojske, da se morajo civilisti preseliti s severa Gaze na jug, 5. september 2024. Muhamad ima ponavljajoče se epileptične napade in nima rednega dostopa do zdravil. Foto: Jusef Masharawi/Human Rights Watch

Sedmega oktobra mineva eno leto od vdora Hamasa in drugih oboroženih skupin iz okupirane Gaze na jug Izraela, s tem pa tudi povračilnega izraelskega napada, ki še vedno traja, kar je vprašanje Palestine znova postavilo v ospredje pozornosti mednarodne skupnosti. Konec septembra je mednarodna organizacija Human Rights Watch objavila 85-stransko poročilo "Uničili so, kar je bilo v nas", v katerem so zapisali, da otroci, ki so postali invalidi, in otroci, ki so že bili invalidi, v Gazi živijo v negotovih varnostnih razmerah, ob čemer se spopadajo z dodatnimi težavami, saj morajo upoštevati pogoste ukaze izraelske vojske za evakuacijo in pomanjkanje učinkovitega vnaprejšnjega opozarjanja na napade.

"Nenehno obleganje Gaze, nezakonito oviranje humanitarne pomoči, uporaba lakote kot orožja ter poškodovanje in uničevanje bolnišnic povzročajo nesorazmerno škodo invalidnim otrokom, ki težko dostopajo do nujno potrebne zdravstvene oskrbe in pripomočkov, hrane in vode. Posebej jim grozi trajna psihična škoda," so še zapisali pri organizaciji Human Rights Watch.

"Nezakoniti napadi izraelske vojske in zavračanje pomoči škodujejo in travmatizirajo Palestince po vsej Gazi, vendar se otroci z invalidnostjo spoprijemajo s povečano nevarnostjo za svoje življenje in varnost,“ je povedala Emina Ćerimović, pomočnica direktorja za pravice invalidov pri organizaciji Human Rights Watch.

"Države, ki zagotavljajo vojaško podporo Izraelu, bi morale ustaviti prodajo orožja, dokler izraelska vojska nekaznovano izvaja hude kršitve vojnega prava, vključno z nezakonitim omejevanjem pomoči in napadi na bolnišnice." Uporaba eksplozivnih sredstev izraelske vojske na gosto naseljenih območjih povečuje tveganje nezakonitih neselektivnih napadov," so dejali pri organizaciji Human Rights Watch.

Družinski člani in zdravstveni delavci v poročilu opisujejo, kako so izraelski napadi brez predhodnega opozorila poškodovali domove, šole, bolnišnice in nakupovalna središča ter povzročili smrt, hude poškodbe in trajno invalidnost otrok.

Pri organizaciji Human Rights Watch so za poročilo opravili intervjuje z 20 družinskimi člani invalidnih otrok, invalidnimi otroki ter 13 zdravstvenimi in humanitarnimi delavci ter pregledali zdravstvene kartoteke več invalidnih otrok in več kot 50 videoposnetkov in fotografij, ki prikazujejo posledice napadov.

Lejla al Kafarna, mati treh otrok, je povedala, da je izraelski ukaz za evakuacijo njeno družino pregnal iz Beit Hanouna v Deir el Bala. Verjeli so, da bodo tam varni. Namesto tega je 24. oktobra 2023 izraelski napad zadel trgovski center na osrednji tržnici v begunskem taborišču Nusejrat in tako poškodoval njenega 13-letnega sina Maleka, da je izgubil levo roko. Po njenih besedah ni bilo nobenega vnaprejšnjega opozorila: "Raketa je priletela na območje tržnice in izgubila sem zavest ... Zbudila sem se in še vedno držala sinovo roko, zato sem začela teči. In potem sem začutila, da je moj sin nenavadno lahek, kot da na roki ni nobene teže. Zato sem pogledala in doumela, da mojega sina sploh ni v moji bližini. Takrat sem ugotovila, da sem držala samo njegovo roko."

UNICEF – sklad Združenih narodov za otroke je poročal, da je od 7. oktobra 2023 več tisoč otrok v Gazi zaradi poškodb, ki so jih povzročila eksplozivna sredstva, postalo invalidnih. Pred tem je bilo v Gazi že 98 tisoč otrok z invalidnostjo. Nekateri od teh otrok in njihovih družin so v poročilu opisali težave, s katerimi so se spopadali pri begu, zlasti ker ni bilo vnaprejšnjih opozoril ali pripomočkov in zaradi hudega uničenja, ki so ga morali premagovati.

Gazal, 15-letnica s cerebralno paralizo, je povedala, da je v napadu na njen dom v Gazi 11. oktobra izgubila svoje pripomočke: "Svoji družini sem bila v breme, dodaten tovor poleg njihovega premoženja. Nisem mogla najti nobenega prevoznega sredstva. Obupala sem, sedla na tla sredi ceste in jokala. Rekla sem jim, naj gredo naprej brez mene.“

"Blokada Gaze, ki jo izvaja izraelska vlada, omejitve humanitarne pomoči, vključno z zdravili in medicinskimi pripomočki, ter stroge omejitve glede tega, kdo lahko zapusti Gazo zaradi zdravljenja, so še posebej škodljivi za otroke, tudi za otroke s posebnimi potrebami. Poškodovani otroci, ki nujno potrebujejo takojšnjo zdravniško pomoč, so morali trpeti neprimerno daljše čakalne dobe in bili operirani brez anestezije, kar je še povečalo njihove travme. Otroci, ki potrebujejo stalno zdravstveno oskrbo, do nje nimajo rednega dostopa že skoraj eno leto. Otroci s posebnimi potrebami, ki potrebujejo posebno prehrano, so še posebej izpostavljeni tveganju podhranjenosti in lakote. Izraelske omejitve oskrbe z vodo ter uničenje vodne in sanitarne infrastrukture v Gazi nesorazmerno prizadenejo otroke s posebnimi potrebami," so dodali pri organizaciji Human Rights Watch.

Dr. Ahmed Šahin, oče 16-letnega Osmana s cerebralno paralizo, je rekel: "Beg na jug je bil za mojo družino izredno težak, zlasti zaradi Osmana. Najprej smo se odpeljali z avtomobilom, vendar smo ga morali zaradi uničenja pustiti ob cesti. Nato smo najeli konja in Osmana posadili na voz, ki ga je vlekel konj, vendar smo se morali po petih kilometrih odpovedati tudi vozu in nadaljevati peš. Bilo je težko, saj so bile povsod luknje."

V enem letu je v izraelskih napadih umrlo več kot 15 tisoč otrok

Ministrstvo za zdravje v Gazi je septembra 2024 poročalo, da je bilo od 7. oktobra ubitih več kot 41 tisoč Palestincev, med njimi več kot 16.750 otrok.

Mednarodno humanitarno pravo in mednarodno pravo človekovih pravic zagotavljata zaščito invalidov, vključno z otroki, med oboroženimi spopadi. Konvencija ZN o pravicah invalidov, ki jo je Izrael ratificiral leta 2012, zavezuje države pogodbenice, da v skladu z mednarodnim humanitarnim pravom in mednarodnim pravom človekovih pravic sprejmejo "vse potrebne ukrepe" za zagotovitev zaščite in varnosti invalidov v oboroženih spopadih.

Huloud, mati devetletne Sare, ki je imela hudo poškodovan kolk in noge, opisuje psihično škodo, ki jo je povzročila poškodba in uničenje: "Njena poškodba in vse, čemur je bila priča, vse to jo je duševno prizadelo. Vidim, da se je spremenila. Sara je vse bolj živčna, puli si lase in grize nohte, njen glas pa je postal zelo glasen, odkar se je zgodil napad. V pogovorih z menoj je vse bolj glasna, poskuša me udariti, potem pa se zato počuti slabo. Ni več isti otrok."

"Ker izraelska vojska ne zagotavlja prilagojenih postopkov evakuacije za otroke s posebnimi potrebami, krši njihove pravice iz konvencije in povečuje verjetnost dodatnih poškodb ali celo smrti," so zapisali pri organizaciji Human Rights Watch in dodali: "Sprejetje 'vseh potrebnih ukrepov' za zagotovitev varnosti in zaščite invalidov med oboroženim spopadom bi pomenilo tudi dostop do sredstev, potrebnih za njihovo preživetje, vključno s hrano, vodo, zdravili, zdravstveno oskrbo in pripomočki, ki jih v Gazi zaradi blokade večinoma ni bilo."

Pri organizaciji pozivajo k ukrepom: "Združene države Amerike, Združeno kraljestvo, Kanada, Nemčija in druge države članice Evropske unije ter drugi zavezniki Izraela bi morali izrecno obsoditi izraelske zlorabe, ki povzročajo posebno škodo palestinskim otrokom, vključno z uporabo eksplozivnih sredstev na naseljenih območjih, obleganjem Gaze in omejitvami humanitarne pomoči ter nezakonitimi napadi na bolnišnice in medicinski prevoz." "Izraelske oblasti morajo nemudoma ukrepati in končati nezakonite smrti, poškodbe in trpljenje otrok, zlasti invalidov," je odločna Emina Ćerimović. "Vlade bi morale nemudoma sprejeti ukrepe, s katerimi bi pritisnile na izraelsko vlado, da izpolni svoje pravne obveznosti in prepreči nadaljnja grozodejstva ter zagotovi spoštovanje pravic invalidnih otrok in vseh drugih."