V Pacugu, na severnem delu piranskega polotoka, je edini hotel, ki je v celoti prilagojen invalidom, tudi tistim z zelo hudo gibalno oviranostjo. Dom paraplegikov, kot se hotel imenuje, sestavljajo centralni objekt, objekt za terapije, večnamensko igrišče in podzemne garaže, bazen s slano vodo in apartmajski oziroma nastanitveni objekt. O tem, kako je hotel prilagojen in katere dejavnosti vse ponuja, smo se pogovarjali z direktorico Jano Rožaj.
Koliko gostov ste doslej sprejeli v Domu paraplegikov?
Lani smo imeli v Domu 4.268 nočitev, kar je za prvo leto delovanja zelo spodbudna številka, letos jih seveda pričakujemo vsaj dvajset odstotkov več. Hotel je prilagojen invalidom v celoti, od miz za namizni tenis do postelj. Vsi prostori so po meri narejeni za paraplegike in tetraplegike. Sobe so kljub bolnišničnim posteljam hotelskega videza, bazen z morsko vodo ima dvigalo, ki omogoča vstop v vodo, zunanje površine park ima klančinoza vaje vzdržnosti.
Je dom prilagojen tudi slepim in gluhim?
Dom je predvsem prilagojen paraplegikom in tetraplegikom oziroma invalidom na vozičkih, imamo pa tudi tlakovane poti do vhoda za slepe.
Katere storitve izvajate v domu, kaj imajo gosti na voljo?
Izvajamo fizioterapevtske storitve in razne delavnice za invalide, denimo približevanje slikarstva invalidom, delavnice pa vodijo mednarodno priznani slikarji, ki so tudi sami invalidi. Dejavnostiso namenjene predvsem našim gostom invalidom, ki so morda omejenis prevozi in jim s tem zagotavljamo mobilnost in obisk Obalnih mest indogodkov ter razne dejavnosti in storitve na splošno.
Koliko gostov pa lahko sprejmete, invalidnih in neinvalidnih, koliko nočitvenih kapacitet imate?
V Domu imamo 48 ležišč in 17 pomožnih ležišč.Naše sobe lahko brez težave sprejmejo tudi štiri člansko družino, saj so zelo prostorne. Naš dom je predvsem namenjen gostom invalidom, imamo pa tudiodprt »booking« za druge goste. Odprti smo od začetka marca do konca novembra. Povpraševanje presega ponudbo predvsem ob koncih tednain seveda julija in avgusta.
Prihajajo k vam tudi gosti iz tujine?
Imamovelikopovpraševanja tujih gostov invalidov in tudi neinvalidov. Glede na to, da smo odprti šele drugo leto, je številka tujcev zelo pozitivna. Veseli smo, ker se vračajo, s seboj pa pripeljejo nove goste.
Kako krijete stroške obratovanja? Ti so zaradi specifične ponudbe najverjetneje višji kot v običajnih hotelih.
Mi smo družba z omejeno odgovornostjo in moramo vse stroške kriti s prihodki, ki jih ustvarimo. Naše cene so na splošno zelo konkurenčne. Invalidi denimo plačajo polpenzion 42 evrov, zunanji gosti pa 49. Dobička ni, ker vse vložimo v posodobitve. Stroški so višji zaradi specifičnosti ponudbe, ampak zaradi tega smo tudi posebni in edini s tako ponudbo.
Gradnja je trajalaveč let. Zakaj tako dolgo?
Žal je vse odvisno od sredstev,pa tudi od specifičnosti gradnje, lege objekta, eko gradnje in podobnega. Investicija je bila kar velika, del je bilo lastnih sredstev, delnosmo bili sofinancirani s strani FIHO, nekaj pa je bilo potrebne tudi zadolžitve pri banki in Eko skladu.
Ob prvi obravnavi načrta je bilo poudarjeno, da ne gre za socialno ustanovo, niti rehabilitacijski center, temveč hotel s celoletnim obratovanjem. So se te napovedi uresničile in kako se to odraža v praksi?
Točno tako, mi smo hotelv celoti prilagojen invalidom. Nudimo pa tudi storitve razgibavanja in fizioterapije. Gosti so nas zelo lepo sprejeli, vse bolj prepoznavni pa smo tudi v hotelski dejavnosti.
Kako si kot direktorica želite, da bi se Dom paraplegikov razvijal v prihodnje? Kakšni so vaši cilji in želje?
Tukaj sem šele drugo leto in menim, da smo že v enem letu naredili ogromen korak naprej, sajsmo odprli sodoben hotel za invalide,ne zapiramo pa vrat "običajnim" gostom, ki pri nas lahko preživijo par dniv miru in naravi. Kapacitete ne bomo povečali, bi pa želelakompleksu zagotoviti sodobno fitnes napravo za invalide, saj so dražje od običajnih, kondicija naših gostov pa je zelo pomembna. S tem bi lahko privabili tudi odlične športnike invalide na morski zrak.Letos smo v Pacugu gostili evropski kongres paraplegikov (ESCIF), ki je potekal od 8. do 10. maja, sodelovali pa so predstavniki iz 18 različnih držav. Delamo na tem, da bi sezono polne zasedenosti podaljšali, saj je morska klima zelo prijazna.
Vesna Pfeiffer