Opis slike: V kavarni pri mizi sedi igralec Janez Hočevar - Rifle. Z nekom se pogovarja in dlani drži v zrak. V ozadju so pri mizah še drugi ljudje, na desni strani pa mehanik, ki popravlja avtomobil. Foto: Stane Sršen, arhiv RTV SLO
Opis slike: V kavarni pri mizi sedi igralec Janez Hočevar - Rifle. Z nekom se pogovarja in dlani drži v zrak. V ozadju so pri mizah še drugi ljudje, na desni strani pa mehanik, ki popravlja avtomobil. Foto: Stane Sršen, arhiv RTV SLO

Pod scenarij filmske zgodbe En dan resnice se je podpisal znani in priljubljeni slovenski pisatelj, dramatik, nekoč tudi politik in vedno kritični opazovalec slovenskega življenja in družbe, Tone Partljič. Vabimo vas k ogledu zabavne, lucidne in, kot se za Partljiča spodobi, pikre komedije En dan resnice, ki si jo v soboto popoldne, 26. septembra 2015, lahko z opisom za slepe in slabovidne gledalce in gledalke ogledate na 2. programu TV Slovenija.

Resnica je kočljiva stvar. V manjšem slovenskem kraju, ravno prav velikem, da premore lokalni časopis, se zgodi škandal. Novinar, zadolžen za humorni žanr, je napisal humoresko, v kateri je osmešil neimenovanega župana in njegove metode privatizacije javnih služb. Zadeva, čeprav izmišljena, je dvignila veliko prahu, avtor humoreske se niti ne zaveda, kako blizu je resničnemu dogajanju. Da bi bilo še huje, pa je bila objavljena prav pred obiskom ministra in vladne delegacije. Župan, ki se je v izmišljeni tranzicijski zgodbi prepoznal, grozi, da bo umaknil finančno podporo časopisu. Urednik kaznuje avtorja humoreske, premesti ga na nižje delovno mesto, obisk visokih političnih veljakov pa razgrne zahrbtnemetode političnega pritiska. Obenem s politično obarvanim dogajanjem tečeta dve vzporedni zgodbi: prva je povezana s krstno uprizoritvijo nove komedije domačega avtorja in govori o hipokriziji, druga razkrije ljubezensko afero, katere glavni junak je prav avtor nesrečne humoreske. Zdi se, da se je prav vse zgrnilo nadenj, a najhujše šele pride: nesrečnež je vnukinji obljubil, da bo štiriindvajset ur govoril samo resnico. Šele dosledna zvestoba resnici razkrije, kako zelo je laž del našega vsakdanjega življenja. Tone Partljič tudi v tej komediji duhovito prepleta slovensko politično (tranzicijsko) sceno z značajskimi slabostmi in intimnimi pustolovščinami svojih junakov. Vsi imajo opravičilo za svoje početje, povsod se najde kakšna »luknja v zakonu«, le resnica, ta pazares boli.

Filmska ekipa

Pod režisersko taktirko Vinka Möderndorferja se je na snemanju filma En dan resnice zbrala odlična igralska zasedba. Svoje večje in manjše vloge so odlično odigrali Janez Hočevar - Rifle, Renato Jenček, Vesna Jevnikar, Ljerka Belak, Ivo Ban, Aleš Valič, Štefka Drolc, Mojca Partljič in Saša Pavček, v vlogi komediografa tudi scenarist komedije Tone Partljič ter še številna druga znana slovenska igralska imena.

Spomini na snemanje, pogovor s Tonetom Partljičem

Film En dan resnice je bil posnet pred slabimi desetimi leti. V tem času se je v slovenskem političnem okolju in v družbi marsikaj zgodilo. Kakšen bi bil scenarij s tem naslovom, če bi ga pisali danes? Bi se morda komedija prevesila v tragedijo?

Počaščen sem, da ste izbrali ta film. Ne, komedija se ne bi prevesila v tragedijo, ki je ne znam napisati, če sem že domišljav in se mi zdi, da se mi komedije kdaj posrečijo. In vsak čas pozna tragedijo in komedijo. O tem pričata dve antični maski, ena se smeje, druga joka ... V vsej zgodovini. To, nad čimer je recimo Dostojevski zaskrbljeno vrtal v dušo, je Gogolj slikal kot komedijo. Sicer pa so nekatere teme, kot karierizem, varanje zakonca, neiskrenost novinarjev, obračanju po vetru, večne teme in ne teme iz denimo leta 2000.

Za film En dan resnice niste prispevali zgolj scenarija, v njem tudi zaigrate.

Da ne bo pomote, avtorja humoreske igra Janez Hočevar - Rifle. Jaz igram komediografa, ki »zaigra« svojo smrt in »pogreb«, ker ve, da Slovenci hvalijo samo mrtve avtorje ... Na srečo sem kljub temu še živ.

Ali ste si že kdaj ogledali kak film z zvočnim opisom za slepe in slabovidne? Kaj menite o tem, da filmske zgodbe tako poskušajo približati tudi slepim in slabovidnim?

Na tak način sem gledal svoj film Moj ata, socialistični kulak. Na začetku me je malo motilo, potem nisem več opazil. Gledal sem še en film »na ta način«. Morda Cvetje v jeseni? Dobro, prav, nadaljujte. Živeli!

Vabljeni k ogledu televizijskega filma En dan resnice, opremljenega z zvočnim opisom za slepe in slabovidne, v soboto, 26. septembra 2015, ob 14.15 na 2. programu TV Slovenija.x

Veronika Rot

Opis slike: Na fotografiji je igralka Štefka Drolc. Bere časopis. Foto: Stane Sršen, arhiv RTV SLO
Opis slike: Na fotografiji je igralka Štefka Drolc. Bere časopis. Foto: Stane Sršen, arhiv RTV SLO