
V Evropski uniji ima vsaka četrta ženska eno od oviranosti. Njihove potrebe in pravice pogosto niso upoštevane v zakonodajah, celo v tistih zakonih, ki urejajo pravice oseb z oviranostjo ali enakopravnostjo spolov. To se dogaja, čeprav so ženske z oviranostjo pogosto diskriminirane ali pa so žrtve nasilja in zlorabe.
Načrt za pravice žensk brez žensk z oviranostjo
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je nov načrt za pravice žensk napovedala v svojih političnih usmeritvah za delo Evropske komisije med letoma 2024 in 2029. Evropska komisija je dan pred 8. marcem, mednarodnim dnevom žena, predstavila načrt za pravice žensk in poročilo o enakosti spolov za leto 2025. Načrt nadaljuje z agendo za enakost spolov in predstavlja dolgoročno politično vizijo za napredek na področju pravic žensk.
Nekatere države članice Evropske unije se v svetovnem merilu uvrščajo med države, ki dosegajo najvišjo stopnjo enakosti spolov. S tem postavljajo merilo za celotno svetovno skupnost. Načrt za pravice žensk temelji na napredku, doseženem v minulem obdobju. Zahtevajo enake možnosti pri zaposlitvi žensk z ovirami. Pričakovanja Evropskega invalidskega foruma (EDF) so bila, da bo načrt EU za pravice žensk izrecno vključil pravice žensk z oviranostjo.

Pirkko Mahlamäki, predsednica Komiteja za ženske pri EDF, je povedala: "Ženske in dekleta z oviranostjo ne smejo biti več prepuščene same sebi. Izjemno pomembno je, da jih vključimo v Strategijo o spolni enakosti, ki se ravno pripravlja." Komisarko za enakost Hadjo Lahbib so pozvali, naj zagotovi vključenost pravic žensk z oviranostjo v načrt. Načrt je bil po mnenju EDF priložnost, da se zgradi pot inkluzije in poudarijo pravice vseh žensk brez razlikovanja. Tako pa načrt za pravice žensk ne vključuje tistih politik, namenjenih ženskam in dekletom z oviranostjo, ki so jih pričakovali v Evropskem invalidskem forumu: ni omembe Konvencije Združenih narodov o pravicah invalidov, nikjer ni omenjena možnost vključevanja žensk in deklet z oviranostjo v sodelovanje pri vodenju in odločanju, nikjer niso omenjeni ukrepi o prepovedi prisilne sterilizacije žensk z oviranostjo in nikjer niso omenjeni ukrepi, da bi se znižala stopnja revščine pri ženskah z oviranostjo. Ti ukrepi so seveda predvsem zagotavljanje enakih možnosti pri zaposlitvi in plačilu.