V kajaku na vodi z rokami, dvignjenimi v zrak, sedi Dejan Fabčič. Spodaj je napis Rio 2016. Foto: Vid Ponikvar/ Sportida
V kajaku na vodi z rokami, dvignjenimi v zrak, sedi Dejan Fabčič. Spodaj je napis Rio 2016. Foto: Vid Ponikvar/ Sportida

Kajakaš Dejan Fabčič je na paraolimpijskih igrah v Riu osvojil šesto mesto, ročni kolesar Primož Jeralič pa je bil na cestni dirki deseti. Oba sta upala na boljše uvrstitve, vendar sta pri nastopih, čeprav sta dala vse od sebe, imela tudi nekaj smole.

Favorizirani Curtis McGrath je med kajakaši v kategoriji KL2 z izidom 42,190 za več kot sekundo in pol ugnal drugouvrščenega Avstrijca Markusa Swobodo (43,726), bronasto medaljo pa je osvojil Britanec Nick Beighton (44,936). Fabčič, za katerega so to bile druge paraolimpijske igre, saj je leta 2008 v Pekingu tekmoval v plavanju, je s časom 47,420 dosegel šesto mesto.

»Moram biti zadovoljen. Dal sem vse od sebe, tekmeci so bili dobri, močni, boljši kot jaz. Potihoma sem upal na nekaj več, a morda tudi sreča ni bila na moji strani. A v celoti, glede na to, koliko v kajak vlagam jaz in koliko drugi, moram biti zadovoljen,« je po tekmi dejal Fabčič, ki je začel hitro, morda celo prehitro. Do polovice proge je bil v boju za četrto mesto, potem pa začel izgubljati, 20 metrov pred ciljem mu je še zdrsnilo veslo. »Verjetno se je to zgodilo zaradi vseh krem in sredstev proti komarjem. Vse, kar primeš, je mastno. Zgodilo se mi je prvič prav v finalu, na srečo na koncu, pred ciljem,« je o tem dejal Fabčič.

Fabčičev nastop je pozitivno ocenila tudi njegova trenerka Nina Mozetič: »Prva tri mesta so bila nekako oddana, od četrtega do šestega pa je odločala dnevna forma. Jaz sem pred igrami pričakovala malo več, ker je bil dobro pripravljen in imel dobre čase. V drugem delu proge ga je začelo pobirati. Ne vem, morda tudi zato, ker sva tukaj toliko trenirala. A mislim, da bo Dejan zadovoljen, to so njegove prve igre v tej disciplini. Pravi začetek.« Za Mozetičevo je bila to zadnja tekma v tej vlogi, saj je zaradi službenih obveznosti že doslej težko usklajevala delo s Fabčičem. »Cilj smo uresničili. Za naprej pa ... stvari se bodo morale urediti. Jaz se od tega dela uradno umikam in predajam nekomu drugemu. Težko usklajujem oboje, že zdaj se je bilo včasih nemogoče prilagoditi.«

Slovenski kolesar Primož Jeralič je na paraolimpijskih igrah v Riu včeraj nastopil na cestni dirki. Tako kot v kronometru v kategoriji H5 je bil deseti. Zmagal je Južnoafričan Ernst van Dyk pred prvim favoritom tekme, Italijanom Alexom Zanardijem.

Jeralič je imel na dirki tudi nekaj tehničnih težav, zaradi predrte pnevmatike so mu morali zamenjati sprednje kolo, zato je zaostal za tekmeci, ki so dirko končali v skupini. Na koncu je imel na 60-kilometrski preizkušnji 16,53 minute zaostanka.

»Na začetku 17. kilometra sem imel težave s predrto gumo, ki je najprej počasi, potem pa vse hitreje spuščala. Servisni avtomobil je bil daleč za mano in sedem kilometrov sem vozil po prazni gumi. Če bi se to zgodilo kilometer in pol prej, bi bilo odlično, ker je imel tam moj trener rezervno platišče,« je povedal Jeralič in dodal: »Poleg tega serviserji niso bili poučeni o menjavi naših pogonskih koles in so mi skorajda še poškodovali menjalnik. Nekako jim je le uspelo popraviti, jaz pa sem šel nazaj na progo odpeljat prvi nastop na paraolimpijskih igrah,« je po tekmi povedal Jeralić.

Priznal pa je tudi, da je pomislil tudi na to, da bi odstopil oziroma, kot je dejal, da bi »kolo kar vrgel nekam ob obalo«. Vendar si je premislil: »V glavi se ti plete marsikaj, razmišljal sem tudi o odstopu. A igre so na vsake štiri leta, in zato sem vztrajal.«

Jeralič se je na svojih prvih paraolimpijskih igrah tudi marsičesa naučil: »Ob koncu prve ravnine sem vlekel skupino, moral pa bi se umakniti za glavnino. Ko se je pospeševalo iz zavoja, sem imel premalo moči. Naučil sem se nekaj novega, izkušnje pa mi bodo zelo prav prišle na prihodnjih tekmovanjih in, prepričan sem, tudi na paraolimpijskih igrah.«

Glede Jeraličeve športne prihodnosti je optimističen tudi njegov trener Aleksej Dolinšek: »Če pridelaš zaostanek, večji od pol minute, nimaš več možnosti za priključek. A ta nastop je potrditev, da še vedno zelo napreduje. Zaostanki se zmanjšujejo, napredek je velik že od lani, in to je velik motiv. Prepričan sem, da se spogleduje tudi z naslednjim paraolimpijskim ciklom.«

Parakolesarski zvezdnik Alex Zanardi srebrn

Na vrhu so v tej disciplini vsi pričakovali nekdanjega zvezdnika formule 1 Alexa Zanardija. Italijan je v Londonu 2012 osvojil obe zlati medalji, tako v kronometru kot na cestni dirki, letos v Riu je moral priznati premoč Južnoafričanu Ernstu van Dyku, o zmagi pa so odločali centimetri. Tudi tretji Nizozemec Jetze Plat je bil v cilju skupaj s prvima. »Zame je veliko večji uspeh, da sem sploh še živ. Veliko večji kot to, da sem danes srebrn,« je po današnji dirki dejal Zanardi. Zanj imajo nastopi in uspehi v Riu še poseben čustveni pomen, saj je prav na včerajšnji dan pred 15 leti doživel strahovito nesrečo na dirki v nemškem Lausitzu, po kateri so mu morali amputirati obe nogi, zaradi veliko izgubljene krvi pa je preživel le po zaslugi hitre zdravniške pomoči.

V pričakovanju nastopa Sandija Novaka

Paraolimpijske igra v Riu se končujejo 18. septembra. Zadnji dan tega velikega športnega dogodka pa je tudi dan zadnjega slovenskega nastopa. Na maratonu se bo preizkusil naš tekač Sandi Novak, ki ga bosta vsak polovico dobri 42 km dolge poti spremljala sotekača Roman Kejžar in Urban Jereb. Srečno vsem trem! x

V. R.

Primož Jeralič na svojem kolesu. V ozadju napis Rio 2016. Foto: Vid Ponikvar/ Sportida
Primož Jeralič na svojem kolesu. V ozadju napis Rio 2016. Foto: Vid Ponikvar/ Sportida