Fotografija iz filma Še vedno Alice. Glavna junakinja Alice sedi na kavču v dnevni sobi in z izgubljenim pogledom zre predse. Foto: iz filma
Fotografija iz filma Še vedno Alice. Glavna junakinja Alice sedi na kavču v dnevni sobi in z izgubljenim pogledom zre predse. Foto: iz filma

V sredo, 21. septembra, si na svetovni dan Alzheimerjeve bolezni lahko ogledate ameriško-francoski film Še vedno Alice in angleški biografski film Enid. Za vlogo profesorice jezikoslovja Alice, ki zboli za Alzheimerjevo boleznijo, je Julianne Moore prejela oskarja, Helena Bonham Carter pa emmyja za odlično upodobitev lika angleške otroške pisateljice Enid Blyton, ki je umrla zaradi Alzheimerjeve bolezni.

Še vedno Alice je drama, ki prikazuje uspešno kariero in življenje univerzitetne profesorice jezikoslovja Alice. Nepričakovano, pri komaj petdesetih letih, začne opažati, da se z njo dogaja nekaj nenavadnega. Strokovnjakinja za lingvistiko, ki je bila vedno vešča spretne uporabe jezika, začne pozabljati besede, izgubljati občutek za orientacijo in postajati nenavadno zmedena. Te napakice so sprva drobne, premostljive in jih pripiše pač krizi srednjih let. Toda spodrsljaji postajajo vse pogostejši, potrdi jih dokončna diagnoza: Alzheimerjeva bolezen. Alice je sistematična in se želi s svojo boleznijo spopasti razumsko. Sestavi si vprašalnike in sezname, da bi si pomagala ohranjati stik sama s seboj. Toda povezava z njenim prejšnjim jazom je čedalje bolj pretrgana. Alice svoji prihajajoči različici same sebe posname celo filmček z natančnimi navodili za samomor. Toda tudi s svojim analitičnim razumom napačno oceni uničujočo moč bolezni. Bolezni, ki ni težka zgolj zanjo, temveč tudi za njeno družino: moža, dve hčerki in sina.

Film Še vedno Alice je posnet po istoimenski knjižni uspešnici priznane nevrobiologinje Lise Genova, scenarij in režijo pa sta prevzela umetniški in življenjski par Richard Glatzer in Wash Westmoreland.Richard Glatzer je od leta 2011 trpel za ALS, degenerativno boleznijo, zaradi katere je leta 2015 tudi umrl. Med snemanjem filma je bil že tako prizadet, da ni mogel več govoriti in se je z ekipo lahko sporazumeval zgolj s tipkanjem z enim prstom na računalnik. Kritiki pravijo, da je predvsem njegova osebna izkušnja pripomogla k temu, da je film čustveno tako močan, kljub temu pa ne zapade v solzavo melodramatičnost in jokavost.

Glavna igralka Julienne Moore pa je s to vlogo znova dokazala, da je sposobna velikega čustvenega in psihološkega vživljanja v svoje like, ter si je zanjo gotovo zaslužila zlati kipec. Svoji vlogi sta dobro odigrala tudi Alec Baldwin kot Alicein mož ter Kristen Stewart kot najmlajša hči.

Še vedno Alice bo na sporedu v sredo, 21. septembra 2016, ob 20.05 na 1. programu TV Slovenija.

Nadaljevanje filmskega večera prinaša biografski film, v katerem je zajeto življenje angleške otroške in mladinske pisateljice Enid Blyton. Rojena je bila leta 1897 v Londonu. Napisala je več kot 600 knjig za otroke, med njimi pa sta zagotovo najbolj znani in priljubljeni Pet prijateljev in Nodi. Njeno otroštvo je bilo precej temačno in povsem drugačno od idiličnega sveta, ki ga je tako spretno opisovala. Ko je bila stara 13 let, je oče zapustil družino, in tega Enid ni nikoli prebolela. Vse življenje se je to odražalo v njenem vedenju, ki je bilo za tiste čase večkrat nenavadno. Vlogo žene – poročena je bila dvakrat – in matere – imela je dve hčeri – je skušala usklajevati s svojo ustvarjalnostjo, a zasebno ji je večkrat spodletelo. Umrla je leta 1968 zaradi Alzheimerjeve bolezni.

Film se osredotoča predvsem na zasebno življenje angleške pisateljice in na njeni dve življenjski ljubezni. Njen prvi mož Hugh Pollock je bil tudi njen založnik, v filmu ga igra Matthew Macfayden. Kenneth Darrel Water je bil pisateljičin drugi mož, po poklicu kirurg, v filmu pa ga je upodobil Denis Lawson. Film osvetljuje, kako velik razkorak je obstajal med urejenim, pomirjajoče jasnim svetom njenih knjižnih zgodb ter njenim zapletenim in nestanovitnim osebnim življenjem. x

Za vlogo Enid je Helena Bonham Carter prejela emmyja za najboljšo žensko glavno vlogo. K ogledu filma vas vabimo prihodnjo sredo, 21. septembra, ob 23.05 na 1. programu TV Slovenija.

V. R.

Fotografija iz filma Enid. Glavna junakinja, pisateljica Enid Blyton v belem kratkem boleru in s frizuro iz tridesetih let 20. stoletja ponosno stopa po travniku.
Fotografija iz filma Enid. Glavna junakinja, pisateljica Enid Blyton v belem kratkem boleru in s frizuro iz tridesetih let 20. stoletja ponosno stopa po travniku.