"GOGO 2021 je akcija, ki nagovarja k telesni dejavnosti vse gibalno ovirane, da zapustijo udobje kavča in enoličnega vsakdana ter se podajo v naravo, družbo in novim dogodivščinam naproti," akcijo opiše Jurček Nowakk, ena od gonilnih sil projekta Gibalni ovirani gore osvajajo.
Namen akcije je gibalno oviranim predstaviti dostopne poti in koče ter jih pritegniti v naravo, jim omogočiti rekreacijo, aktivnosti v naravi z družbo ter spoznavanje občutkov in iskanje izzivov. Namen akcije je povezovati invalidske in humanitarne organizacije, krepiti solidarnost, medgeneracijsko sodelovanje, prostovoljstvo in skrb za naravo, varovanje in spoznavanje narave.
Vodja delovne skupine GOGO 21 je Stojan Rozman
"Preteklo leto smo začeli z akcijo Gibalno ovirani gore osvajajo. Po prepričanju delovne skupine, vseh udeležencev in po odzivih v javnosti uspešno. Ta ocena, izkazan interes in naša želja, da odpremo ta svet za gibalno ovirane nas je gnala naprej in tako letošnjo akcijo smelo oblikujemo. Izredno smo veseli, da so se delovni skupini pridružili člani Društva distrofikov Slovenije. Za pomoč kot spremljevalec prostovoljec na pohodu pa se javljajo razna društva in podjetja. Zadali smo si smel cilj izvesti 10 pohodov na cilje po celi Sloveniji in v obdobju sedmih mesecev. Skupaj z ambasadorji in parašportniki bomo motivirali in informirali zainteresirane. Pred nami je še dosti logističnih zadev, ki jih uspešno rešujemo in se vsi zelo trudimo, da akcija bo zopet uspeh. Nagrada nam in potrdilo je že nasmeh udeležencev na cilju," novi sezoni akciji na pot pove Stojan Rozman, vodja delovne skupine GOGO 21.
Letos v gore s pomočjo 4 partnerjev akcije
Ponosni partnerji akcije so ostali Planinska zveza Slovenije, Sonček - Zveza društev za cerebralno paralizo Slovenije so.p. ter Zveza paraplegikov Slovenije, tem pa se je pridružilo še Društvo distrofikov Slovenije. Skupaj z drugimi akcijami Odbora za planinstvo invalidov/OPP Planinske zveze Slovenije sodelujejo še s Slovensko Karitas, Združenjem slovenskih katoliških skavtinj in skavtov in Zvezo tabornikov Slovenije ter drugimi manjšimi humanitarnimi organizacijami in posamezniki.
Jože Rovan, predsednik Planinske zveze Slovenije, pravi, da so hribi in gore mistični svet: "Vsakega obiskovalca prevzamejo in ga napolnijo s svojo prvinsko naravo. V Planinski zvezi Slovenije smo veseli, da lahko sodelujemo z drugimi partnerskimi organizacijami in pomagamo odpirati ta svet tudi gibalno oviranim. S tem skupaj rastemo, tako z vidika doživljanja narave, kot vzajemno razumevanje sočloveka."
Lojze Tomaževič, predsednik Sonček - Zveza društev za cerebralno paralizo Slovenije so.p., pravi, da za njih pomeni priznanje tega, "da smo s svojim dolgoletnim delom prišli v množico, med navadne ljudi. Le-ti so začeli prepoznavati delo invalidskih organizacij in nas na ta način pripeljali korak naprej. Inkluzija se ne doseže z zakonom in ne s konvencijami, doseže se takrat, ko se različni ljudje srečajo na vrhu, na istem mestu z isto idejo - uživati v naravi in življenju."
Mateja Toman, predsednica Društva distrofikov Slovenije pa k temu dodaja: "V Društvu distrofikov Slovenije smo veseli, da smo bili povabljeni k sodelovanju v projektu Gibalno Ovirani Gore Osvajajo (GOGO), ki so mu minulo leto pot navzgor že utrli prijatelji iz Planinske zveze Slovenije, Zveze paraplegikov Slovenije in Zveze Sonček. Društvo distrofikov Slovenije ima dolgo in bogato zgodovino razvejanih aktivnosti za mišično in živčno-mišično obolele (na kratko: distrofike), med katerimi sta skrb za ohranjevanje zdravja in šport odlična platforma socialnega vključevanja in povezovanja ter promocije zdravega načina življenja. Zagotovo pohodništvo in planinarjenje distrofikom, zaradi narave naše invalidnosti, ni prva misel ob razmišljanju o kvalitetnem preživljanju prostega časa. Verjamemo pa, da se bo paleta različnih aktivnosti distrofikov s to in podobnimi akcijami pomembno obogatila in posledično dvignila kvaliteto življenja vsem udeležencem. Menimo, da je projekt še posebej dobrodošel v obdobju pandemije, ko se invalidi srečujemo z dodatnimi izzivi pri ohranjevanju fizičnega in duševnega zdravja, obenem pa razmišljamo in delujemo v smeri ohranjanja čim bolj običajnega stila življenja tudi v aktualnih korona razmerah."
Dane Kastelic, predsednik Zveze paraplegikov Slovenije pravi, da je "Zveza paraplegikov Slovenije pri izvedbi akcije GOGO2020 z zadovoljstvom sodelovala kot partnerica skupaj z Zvezo Sonček ter Planinsko zvezo Slovenije. Takšne in podobne akcije vedno podpremo, kjer so vključeni paraplegiki in tetraplegiki, še posebej tam, kjer je v ospredju rekreacija in šport. Ker so naši člani v večini vezani na invalidski voziček, je ta projekt še toliko bolj dobrodošel, saj se tako poleg srečanja s sovrstniki in enako mislečimi, povežejo z neokrnjeno naravo. Hkrati pa krepijo svojo odgovornost do okolja. Naša organizacija bo v tem letu še dodatno vložila napor na promociji akcije pri naših članih, da bodo tako udeleženi v večjem številu, saj se kot organizacija, ki združuje najtežje gibalno ovirane invalide zavedamo, da s svojim pojavljanjem pripomoremo k osveščanju in ozaveščanju ostalih državljanov, da med njimi živijo in ustvarjajo invalidi z zlomljeno ali obolelo hrbtenjačo, ki je v več kot 30% nastala zaradi prometnih nesreč. Dobrih 15% pa je med nami takih članov, ki so se poškodovali zaradi raznih padcev in zdrsov, veliko med njimi tudi v gorah. Počaščeni pa smo, da se nam je kot partner letos priključilo tudi Društvo distrofikov Slovenije s z njegovim organizacijskim pristopom in udeležbo njihovih članov v tej zelo sporočilni akciji, saj skupaj zmoremo VEČ! Prepričani smo, da bo akcija GOGO 2021 tudi letos odlično organizacijsko pripravljena in, ko nas zapustijo izredne razmere zaradi pandemije tudi uspešno izpeljana v čudovitem gorskem okolju s kar največjo udeležbo invalidov."
Za letos načrtujejo 10 pohodov
Začeli bodo 24. aprila v Koči Antona Bavčerja na Čavnu, potem pa nadaljevali na Ruški koči (9. 5.), Mirni gori (29. 5.), v Planinskem domu na Uštah ob vseslovenskem inkluzijskem pohodu (3. 6.), Koči na Planini Razor (13. 6.), Koči na Planini nad Vrhniko (16. 6.), Lavričevi koči (17. 7.), Pokljuki (4. 9.), Šmarni gori (16. 9.), in Tončkovem domu na Lisci (23. 10.). Tako kot lani bodo tudi letošnjo akcijo izvedli v skladu z navodili in priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Tudi letošnjo akcijo bodo podpirali številni ambasadorji
To so: ddr. Evgen Bavčar, Urška Vučak Markež, Marija in Andrej Štremfelj, Tone Kuntner, Brigita Langerholc in Viki Grošelj ter Sašo Dobnik, Žiga Gombač, Andrej Težak – TEŠKY, Uroš Bitenc Gombač in ansambel Zadetek. Akcijo so podprli tudi parašportniki: Nastija Fijolič, Matej Arh, Lena Gabršček, Matic Keržan, Dejan Fabčič, Sandi Novak, Tanja Cerkvenik, Jernej Slivnik, Gregor Gračner, Anej Doplihar in David Škorjanc.
Kako je bilo lani?
V lanskem letu so v okviru akcije GOGO 2020 obiskali koče na Boču, v Tamarju ter Čavnu, dvakrat pa smo se zbrali pri Lavričevi koči na Gradišču. Na inkluzijskih pohodih se je zbrala pisana druščina pohodnikov, ki so tako ali drugače premagali vzpon, potem pa si med seboj izmenjavali izkušnje in občutke.