Opis slike: Anka Vesel na velodromu v Kranju. Foto: KK Sava Kranj
Opis slike: Anka Vesel na velodromu v Kranju. Foto: KK Sava Kranj

Dobrodelna akcija Zavrtimo Slovenijo se počasi približuje koncu. »Navdušeni smo!« sporočajo ročni kolesarji in dodajajo, da so poleg spodbujanja invalidov h gibanju in opozarjanja na svoj položaj zbrali še denar za ročno kolo. Ta bo na voljo na izposojo v Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča. kolo. Marsikdo ni mogel skriti občudovanja do ročnih kolesarjev, ki se udeležujejo evropskih in svetovnih prvenstev in se domov vračajo z medaljami. Žiga Breznik, ki se je poškodoval v prometni nesreči, pravi: »Ročno kolo mi pomeni povsem drugo svobodo gibanja, ki jo na vozičku težko občutiš. Zato želim tudi ostalim invalidom omogočiti dostop do ročnega kolesa, da vsak to občuti. No, mogoče pa se med njimi skriva nov svetovni prvak v ročnem kolesarjenju!« Kot je dodal Žiga, želijo z akcijo Zavrtimo Slovenijo zbrati sredstva za nakup ročnih koles, ki bi bila invalidom na voljo v Soči, kjer se po poškodbah srečajo z rehabilitacijo, takoda bi se lahko čim prej začeli aktivno gibati.

O uspešnosti akcije smo se pogovarjali tudi z 42-letno Kranjčanko Anko Vesel, ki se je pred dvanajstimi leti poškodovala v prometni nesreči, kot sopotnica na motorju. Danes je vneta kolesarka in pobudnica dobrodelne akcije, ki je v teh dneh potekalapo nekaterih slovenskih mestih.

Akcija, katere pobudnica ste tudi vi, se sicer konča v nedeljo, pa vendar, kaj opažate, je dosegla svoj namen?

Pravzaprav sem navdušena nad odzivi, tako invalidov kot drugih. Zdi se mi, da so nas opazili. Sicer je bil naš namen tudi v opozarjanju, da smo, da se vozimo s kolesi in da smo pri tem manj vidni, zato naj bodo pozorni na nas. Naša kolesa so namreč zelo nizka.

Zbirate tudi sredstva za nakup kolesa. Koliko denarja vam je že uspelo zbrati?

Odziv je super, prvo ročno kolo je že naročeno, in sicer iz Nemčije. Takšna kolesa pa so zelo draga. Moje, ki je prilagojeno meni, stane 7000 evrov. Kolo, za katero smo zbrali denar in je namenjeno Soči ter prilagojeno za več ljudi, pa stane 5000 evrov. Sicer pa naš namen ni samo zbiranje denarja za ročno kolo. Denar zbiramo še za motivacijske kolesarske kampe za invalide, ki bi jih radi organizirali prihodnje leto. Bomo videli, kako bo z zdravjem.

Ljudje so imeli možnost sesti na vaše kolo in se malo zapeljati naokrog. Kakšni so bili odzivi?

Da je težje, kot je videti na prvi pogled, ker z rokami ni tako preprosto poganjati koles kot z nogami. Roke niso namenjene taki vrsti gibanja. Sicer pa so bili navdušeni.

Ko sva pri gibanju: kako je voziti kakšno kolo, z njim tekmovati, premagovati dolge razdalje? Kakšni so treningi?

Trening se ne razlikuje od navadnega kolesarskega treninga, razlika je v tem, da kolesa poganjamo z rokami. Seveda je treba imeti močne roke, kar pomeni dvigovanje uteži, v nasprotju z drugimi kolesarji pa moramo invalidi precej bolj paziti na zdravje, ker smo pač občutljivi. Sicer pa treniramo tako kot drugi kolesarji. Naj vam povem svojo izkušnjo: začela sem pred petimi leti, takrat je bil problem že en kilometer, danes jih zmorem že osemdeset. Kaj hitro sem ugotovila, da mi ta vrsta gibanja, poleg svobode in veselja, pomaga pri psihičnem in predvsem fizičnem počutju. Krčev v nogah je manj.

Si pri kolesarjenju pomagate še s čim razen z rokami? Kakšna je pravzaprav vaša poškodba?

Hroma sem od petega prsnega vretenca navzdol, tako da si s trebušnimi mišicami ne morem pomagati. Seveda smo tekmovalci razvrščeni po kategorijah, glede na višino poškodbe. Pri meni pač delajo samo roke.

Zakaj ste sedli na kolo?

Bila je ljubezen na prvi pogled. Čisto po naključju. Stanujem pri Savi v Ljubljani, kjer sta mimo vozila kolesarja, ki sta danes moja prijatelja. Rekla sem si, to pa moram poizkusiti. Na kolo sem najprej sedla v eni od kletnih garaž v Ljubljani in bila sem zelo navdušena. Prvo kolo so mi pripeljali iz Nizozemske in od takrat kolesarim.

Kolikokrat na teden je to?

Trenutno treniram od pet- do šestkrat na teden, trening traja od ene do tri ure, odvisno od programa. Treniram po cestah, v okolici doma, saj mi je to najlažje. Tako se izognem prelaganju kolesa v avto in ven, ker vzame kar nekaj časa in energije.x

Vanda Levstik

Opis slike: Kolesarji skupaj v akciji Zavrtimo Slovenijo. Foto: KK Sava Kranj
Opis slike: Kolesarji skupaj v akciji Zavrtimo Slovenijo. Foto: KK Sava Kranj