Fotografija z lanskoletnega teka Wings for Life. Na fotografiji je zasledovalno vozilo, ki je ujelo tekača. Fotografija: arhiv organizatorja
Fotografija z lanskoletnega teka Wings for Life. Na fotografiji je zasledovalno vozilo, ki je ujelo tekača. Fotografija: arhiv organizatorja

V nedeljo, 7. maja, se bo po vsem svetu sočasno v tek pognalo na tisoče tekačev. Tekli bodo z dobrim namenom, saj so vsa zbrana sredstva namenjena raziskavam poškodb hrbtenjače. Tekli bomo tudi v Sloveniji.

Tekmovalci se s starta poženejo vsi naenkrat, pol ure za njimi pa se na proge podajo tudi vozila, opremljena z elektronskimi napravami, ki omogočajo natančen nadzor hitrosti vozila in prepoznavanje čipov, skritih v startnih številkah tekačev. Ves čas so s satelitsko tehnologijo v stiku z logističnim središčem tekmovanja, kjer organizatorjeva ekipa nadzoruje in usklajuje vse teke po svetu. Ta vozila so pravzaprav premikajoče se ciljne črte. Po vsem svetu se morajo za tekaškimi karavanami premikati enako hitro, ko tekače ujamejo, pa prebrati njihove čipe, s čimer določijo končne rezultate. Zasledovalni avtomobili začnejo voziti s hitrostjo 15 km/h, nato pa v enakomernih presledkih pospešujejo hitrost do končne hitrosti 35 km/h.

Kdaj in kje se bo teklo 7. maja v Sloveniji

V Ljubljani bodo tekmovalci startali točno ob 13. uri s Kongresnega trga v Ljubljani in nadaljevali pot proti Domžalam, Kamniku, Cerkljam na Gorenjskem, Smledniku ... Pol ure po njihovem startu bodo na progo zapeljala zasledovalna vozila in začela loviti tekače. Zadnji tekač, ki ga bo ujelo zasledovalno vozilo, bo zmagovalec. Tudi letos bo za volanom zasledovalnega vozila Aleš Humar, večkratni državni prvak v reliju.

Po zaslugi aplikacije Wings for Life World Run pa lahko zdaj tečete kjer koli, ne glede na to, kje ste. Aplikacija je brezplačna in vključuje virtualno zasledovalno vozilo, ki bo vas in na tisoče drugih tekačev lovilo 7. maja 2017.

Slovenski ambasadorji teka Wings for life

Tanja Cerkvenik: »Življenje je treba razumeti kot darilo in se boriti zanj.«

Gal Jakič: »Razlika o hitrosti med nami in zdravimi je približno 10 %.«

Nino Batagelj: »Čim več ljudi mora biti ozaveščenih, da se ti to lahko zgodi. Potem bo manj diskriminacije.«

Matej Markovič: »Ne glede na to, kateri cilj nas je spodbudil k udeležbi na tem izjemnem teku, je pomembno le to, da bomo tam. Na koncu življenja šteje le to, kar smo dobrega naredili za druge.«

Roman Kejžar: »Že samo dejstvo, da lahko nekomu pomagam, je dovolj močno, da sem se odločil podpreti ta projekt.«

Wings for Life 2016 v številkah

Lani je bilo na tek prijavljenih 130.732 tekačev po vsem svetu, od tega 43 % žensk in 57 % moških. Tekači kar 203 različnih narodnosti so skupaj pretekli 1.255.000 km, za njimi pa je vozilo 68 zasledovalnih vozil. Najstarejši tekač je štel 99 let, pretekel pa je 2,3 km. Pri organizaciji je sodelovalo več kot 16.000 prostovoljcev.

Lanskoletni zmagovalec je Giorgio Calcaterra, ki je tekel v Milanu in pretekel 88,44 km. Ženska zmagovalka Kaori Jošida pa je tekla v Takošimi na Japonskem in dosegla razdaljo 65 km. Dobro so se odrezali tudi naši tekači, prvi Slovenec je bil Vid Senica, ki je z razdaljo 64,58 km v svetovnem merilu zasedel 21. mesto. Lucija Krkoč pa je zasedla prvo mesto v slovenski ženski konkurenci z razdaljo 50,84 km.

Na teku Wings for Life 2016 je bilo skupno zbranih 6,6 milijona evrov, ki so bili v celoti namenjeni raziskavam poškodb hrbtenjače. x

[video]

[/video]

V. R.