Na fotografiji je kolo invalidskega vozička in visok pločnik. Foto: MMC/ Matej Pušnik
Na fotografiji je kolo invalidskega vozička in visok pločnik. Foto: MMC/ Matej Pušnik

Mednarodni dan invalidov letos poteka pod geslom Gradimo skupaj Evropo brez ovir. Svet za invalide RS poziva nosilce političnega odločanja, da tako kot v drugih evropskih državah vsi skupaj pripomoremo k načrtnemu uresničevanju konvencije o pravicah invalidov. Invalideje danes v predsedniški palači že tradicionalno sprejel politični vrh.

Svet za invalide Republike Slovenije poudarja, da je politika enakih možnosti in sodelovanja invalidov na vseh področjih temeljni pogoj za uresničevanje ustavne pravice enakosti za vse. Pravica do polnega in enakopravnega vključevanja in sodelovanja v družbi je zapisana v Konvenciji o pravicah invalidov, s tem ko jo je Republika Slovenija leta 2008 ratificirala, pa se je zavezala k njenemu uresničevanju. Na odpravo ovir se v svojem bistvu osredotočata tudi Evropska strategija o invalidnosti 2010–2020 in Akcijski program za invalide 2014–2021, kjer je zapisano, da so invalidi zmožni enakovredno prispevati k razvoju družbe in da njihove zmogljivosti še niso v celoti uresničene zaradi prenekaterih ovir in zmanjšane dostopnosti, s katero se invalidi srečujejo v življenju.

Odpravljanje ovir ključnega pomena

Svet za invalide ugotavlja, da sta univerzalna dostopnost in odpravljanje ovir ključnega pomena za zagotovitev polnopravne udeležbe invalidov v družbi in da mora Republika Slovenija več svoje skrbi posvečati odstranjevanju ovir v fizičnem in družbenem okolju. Tako si bodo invalidi lahko postavljali enake cilje in dosegali enakovredne rezultate kot vsi preostali, in sicer na področju ohranjevanja zdravja in rehabilitacije, šolstva, trga dela in v delovnem okolju, pri sodelovanju v kulturnem življenju, rekreaciji, prostočasnih dejavnostih, športu in politiki. Univerzalna dostopnost invalidom daje tudi možnost, da si zagotovijo ustrezno življenjsko raven in socialno varnost, državi pa zmanjšuje stroške s tega področja. To vse je mogoče doseči le z odstranjevanjem vseh vrst ovir, fizičnih in drugih, ki jih ljudje prevečkrat postavimo.

Odprto pismo predsedniku Evropske komisije Jeanu-Claudu Junckerju

Po podatkih statističnega urada je vSloveniji od 12 do 13 odstotkov invalidov; med delovno aktivnimi osebami je bilo v letošnjem septembru nekaj več kot 30.800 invalidov,v oktobru pa je bilo med registriranimi brezposelnimi osebami več kot 17.500 invalidov. Ob mednarodnem dnevu invalidov več kot sto organizacij, ki zastopajo stališče več milijonov državljanov EU, predsednika Evropske komisije Jeana-Clauda Junckerja v odprtem pismu poziva, naj zavrne predlog pete direktive o enaki obravnavi invalidov. Sprva je bil namen direktive preprečevati specifično diskriminacijo invalidov, poznejepa je postala instrument za uveljavitev številnih širših političnih ciljev. Podpisniki odprtega pisma so zaskrbljeni, da bi predlagana direktiva, če bi bila sprejeta, močno in škodljivo omejila temeljne človekove pravice vseh evropskih državljanov, med drugim še posebej svobodo do izvajanja raznovrstnih in usmerjenih poklicnih, ekonomskih in storitvenih dejavnosti brez strahu pred obtožbo, da so diskriminatorni, navajajo v organizaciji European dignity watch.x

V. P.