Na fotografiji je enostanovanjska bivalna enota na Vodnikovi 5 v Ljubljani. Foto: FB
Na fotografiji je enostanovanjska bivalna enota na Vodnikovi 5 v Ljubljani. Foto: FB

Na Vodnikovi cesti 5 v Ljubljani so odprli enostanovanjsko bivalno enoto, v kateri bo lahko bivalo 12 odraslih varovancev z motnjo v telesnem in duševnem razvoju iz Centra za usposabljanje, delo in varstvo Dolfke Boštjančič Draga. Zbrane sta pozdravila ljubljanski župan Zoran Janković in državna sekretarka Martina Vuk.

Gre za tretji objekt, ki so ga skupaj v sodelovanju z ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter centrom Draga pripravili za nove stanovalce – Ljubljančane, je povedal ljubljanski župan Zoran Janković, ki je prepričan, da bodo varovanci v tem objektu uživali. Poudaril je, da stanovanjski sklad ljubljanske občine razume potrebe Ljubljančanov: "Imamo 4200 stanovanj, manjka jih vsaj še 2000, a zagotavljam, da v teh 12 letih nihče nikoli ni preskočil vrstnega reda." Državna sekretarka Martina Vuk pa je na otvoritvi objekta spomnila, da je pot do bivalne enote, ki je simbol sodelovanja mestne občine, stanovanjskega sklada, centra Draga in ministrstva za delo, trajala kar nekaj časa. "Hiša je tudi simbol sobivanja tistih, ki bodo tukaj živeli in okoliških prebivalcev. Osnovno poslanstvo je živeti v različnosti, živeti skupaj in biti aktiven, in zato je ta hiša tudi simbol aktivnosti," je še povedala.

Nekoč družba ni bila naklonjena vključevanju drugačnih

Otvoritev hiše za bodoče stanovalce pomeni, da se bodo lahko po 35 letih šolanja in bivanja izven Ljubljane vrnili v svoje domače okolje, je pojasnila direktorica Centra za usposabljanje, delo in varstvo Dolfke Boštjančič Draga Valerija Bužan. "Tukaj bodo lahko živeli v bližini svojih družin, jih obiskovali in se skupaj starali z mamo in očetom," je pojasnila in dodala: "Vedno ni bilo tako. Ko so odpirali center na Igu leta 1984, družba ni bila naklonjena vključevanju drugačnih, zato so jih odmaknili na rob. Zdaj oziromav zadnjih letih tečejo v Evropi procesi vključevanja, pri čemer se je Ljubljana pokazala kot ena vodilnih prestolnic."

Ljubljana - občina po meri invalidov

Direktor Javnega stanovanjskega sklada Mestne občine Ljubljana Sašo Rink je na otvoritvi izpostavil, da občina že vseskozi posveča veliko pozornosti osebam z oviranostmi, predvsem pa živi v duhu dejstva, da je Ljubljana prijazno mesto vsem svojim meščanom in obiskovalcem. To dokazuje tudi vrsta nagrad, ki jih je prejela, med drugim "smo občina po meri invalidov", je dejal. Vrednost celotne investicije sicer znaša 881.124 evrov.

V.P./STA