Opis fotografije: Na fotografiji so evrski bankovci. Foto: Reuters
Opis fotografije: Na fotografiji so evrski bankovci. Foto: Reuters

Oddajo Posebna ponudba je v novi sezoni mogoče spremljati tudi v slovenskem znakovnem jeziku. Gluhi gledalci edino potrošniško oddajo v Sloveniji tako lahko sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo gleda na TVSLO 1, spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. Tokrat se je ekipa lotila življenjskih zavarovanj.

Zavarovalnice ponujajo več vrst življenjskih zavarovanj. Najpogosteje se zavarovanci odločijo za tako imenovano riziko zavarovanje in zavarovanje z dodatno varčevalno oz. naložbeno komponento. Če zavarovanec pred iztekom pogodbe prekine riziko zavarovanje, bo ostal brez vplačanih premij. Prav tako zavarovanec ne bo prejel niti evra, če življenjsko zavarovanje prekine v prvih dveh oz. treh letih. »Odkup načeloma zavarovalnice dovolijo šele po dveh oz. treh letih, to je zakonskem roku. To pomeni, da nam dajo tista sredstva, ki jih imamo na našem ločenem vrednostnem računu,« pojasni Katja Majerle iz Individe, Maja Benko iz Zavarovalnice Adriatic Slovenica pa opozarja: »Velja splošno pravilo, da daljše kot je zavarovanje in prej kot se odločimo za odkup zavarovanja, večji so penali, ki smo jih deležni.«

Večina zavarovancev nima pravih informacij

Na Zvezi potrošnikov Slovenije ugotavljajo, da večina zavarovancev nima pravih informacij o tem, do kolikšnega odstotka vplačanih premij so upravičeni v primeru predčasne prekinitve življenjskega zavarovanja. »Potrošniki imajo velikokrat vtis, da gre pri teh zavarovanjih za nek ustrezen način varčevanja. Mislijo, da se vsa premija, ki jo plačujejo, nekam nalaga in da lahko to premijo kadarkoli dvignejo. Prepričani so, da bodo vso to premijo na koncu tudi prejeli iz zavarovanja,« pove Mojca Štrucl iz Zveze potrošnikov Slovenije. To seveda ne drži, saj denimo ob odkupu naložbenega oz. varčevalnega življenjskega zavarovanja zavarovanec prejme le tisti del vplačil, ki so bila namenjena naložbam oz. varčevanju.

Lažje se je ločiti od zakonca kot od zavarovalnice

Pri Zavarovalnici Triglav ob tem opozarjajo, da mora zavarovalnica v primeru odkupa zavarovanje pred iztekom 10-letnega obdobja obračunati še davek od prometa zavarovalnih poslov in davek od dohodka iz življenjskega zavarovanja. Za zavarovanca ugodnejša izbira prekinitve zavarovanja je kapitalizacija oz. povedano drugače: prenehanje plačevanja mesečnih premij. »Nekatere zavarovalnice določajo, da tega zneska ne moreš dobiti do izteka, razen če izpolnjuješ določene pogoje, ki pa so milo rečeno zelo hudi, včasih se je lažje ločiti od zakonca kot od zavarovalnice,« je prepričana Katja Majerle.

Če kupiš mačka v žaklju

Kljub temu ima zdaj več milijonov evropskih zavarovancev, ki so sklenili katero koli obliko življenjskega zavarovanja, možnost, da razveljavi polico in zahteva vračilo vplačanega denarja. Zavarovalnice sicer mrzlično iščejo načine, kako bi se izognile vračanju denarja. Poglejmo podrobnosti. Evropsko sodišče v Luksemburgu je pred tremi leti na pobudo nemškega ustavnega sodišča razsodilo, da lahko zavarovanci, če ob sklenitvi zavarovanja niso bili dovolj natančno informirani o pogojih zavarovanja in rokih za odpoved pogodbe, zahtevajo razveljavitev zavarovanja. V Nemčiji in Avstriji je odločitev evropskega sodišča začela dobivati konkretne posledice. Avstrijska agencija za varstvo potrošnikov je pred dobrim mesecem namreč začela zbirati vloge zavarovancev, ki želijo razveljaviti svoje zavarovalne police.

Vprašljivih naj bi bilo kar 80 odstotkov pogodb

''Po pregledu številnih pogodb ugotavljamo, da bi bilo možno razdreti kar 80 odstotkov pogodb, tako klasičnih življenjskih, kot kombiniranih,'' pojasni pravnica Avstrijske agencije za varstvo potrošnikov Petra Leupold. Ocenjujejo, da bi morale zavarovalnice tistim, ki bodo pogodbo razdrli, vrniti ves vloženi denar in še 4-odstotne obresti. Sporna naj bi bila zavarovanja, sklenjena med letoma 1994 in 2012, v Sloveniji pa od njenega vstopa v Evropsko unijo leta 2004, bi lahko pogodbe razveljavilo na milijone zavarovancev.Tudi slovenski zavarovanci, ki ob sklenitvi življenjskega zavarovanja niso bili natančno seznanjeni s splošnimi in posebnimi pogoji in izračuni, bodo lahko zahtevali razveljavitev police in vračilo denarja.

Odgovore na številna vprašanja, ki se porajajo v zvezi z življenjskimi zavarovanji, bodo iskali v oddaji Posebna ponudba, ki jo boste v slovenskem znakovnem jeziku lahko spremljali tudi to soboto, 4. junija ob 17.20 na MMC TV na povezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom.

V.P.