Uredništvo oddaje Infodrom, ki pripravlja edino tedensko informativno oddajo za mlade, je zelo dejavno tudi na dokumentarnem področju. Svet in razmišljanje mladih dokumentirajo tokrat v drugi tovrstni seriji, ki jo je Carmen L. Oven zvočno opisala za slepe in slabovidne gledalce. Dokumentarni film Kristjan je decembra prejel posebno nagrado EBU in tudi tudi posebno nagrado Unicefa na največjem svetovnem festivalu za otroške in mladinske televizijske vsebine Prix Jeunesse International.
Dokumentarni filmi o mladih za mlade, odraščajoče otroke, razkrivajo, kako je biti brez elektronskih napravic, kako otroci doživljajo razvezo staršev, kako je priti kot begunec v Slovenijo brez staršev, kako preživeti zadnje skupne počitnice s prijatelji in kako postati televizijski športni reporter. Te zanimive in močne zgodbe si boste z zvočnim opisom za slepe in slabovidne lahko ogledali vsako dopoldne od ponedeljka, 27. avgusta, do petka 31. avgusta 2018, na 2. Programu TV Slovenija.
Izklopljeni, v ponedeljek, 27. avgusta 2018, ob 8.40, TV SLO 2
Ustvarjalec youtube filmčkov Viki, navdušenec nad sodobno tehnologijo Filip in družbeno omrežena Zoja si življenja brez elektronskih napravic ne znajo predstavljati. A zgodilo se je prav to. Teden dni so bili izklopljeni. Je teden brez »gadgetov«, ki omogočajo številne ustvarjalne in izobraževalne možnosti, a so tudi polni pasti, res tako grozen, kot se sliši?
»Najbolj grozno je zvečer, ko nimam kam pogledati, kaj se dogaja po svetu.« (Viki)
»Varnost na spletu se mi zdi zelo pomembna. Enkrat se mi je že zgodilo, da je nekdo vdrl v moj Instagram račun.« (Zoja)
»Teden si bom zapomnil po tem, da sem prijatelje iskal po vseh Domžalah.« (Filip)
Scenarij je napisala Mateja Leban, režiral je Slobodan Maksimović.
Dvakrat, v torek, 28. avgusta 2018, ob 9.05, TV SLO 2
Otroci včasih ne razumejo vseh odločitev staršev, kljub temu pa te nanje vplivajo. Tudi ko gre za razvezo. Čeprav razveza staršev v naši družbi ni redka, o svojih čustvih tako otroci kot odrasli redko govorijo. Neja Clarisa in Živa pa sta o tem, kako sta doživljali in še doživljata ločitev staršev, spregovorili odkrito. Dva domova, dvojne počitnice, dvojna vprašanja, ko kaj želiš.
»Tudi če ima nekdo ločene starše, te ne razume čisto dobro, ker si to vsak malo drugače predstavlja. Čisto vsak.« (Živa in Neja Clarisa)
»Če si otrok ločenih staršev, je kar nekaj razlik, so pa tudi dobre lastnosti, ki jih dobiš.« (Živa)
»Da bi v šoli ali prijateljicam povedala o ločitvi, se mi je zdelo nelagodno in neprijetno. « (Neja Clarisa)
Scenarij je napisala Neža Prah Seničar, režiral je Dominik Mencej.
Kristjan, v sredo, 29. avgusta 2018, ob 8.35, TV SLO 2
Kristjan je v preteklem šolskem letu obiskoval osmi razred Centra za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje (CIRIUS) Kamnik. Zaradi bogatega besednega zaklada in zgovornosti razmišlja o poklicu športnega komentatorja. Spremlja vse športe, še posebej ljub mu je nogomet. Zato je športnemu uredništvu Televizije Slovenija pisal, da bi se rad preizkusil kot športni komentator. Mu je odgovor uredništva približal sanje?
»Moja želja je, da bi enkrat obiskal vaše športno uredništvo. Ali je kakšna možnost? Izpolnili mi boste življenjsko željo.« (Kristjan)
»Ti (Kristjan) bi bil top novinar, ker si rojen za to.« (Ana, Kristjanova prijateljica)
»Zadnjič me je zdravnik vprašal, kako se lahko človek navadi na tako življenje. Se navadiš, če drugega ne poznaš.« (Kristjan)
Kristjanova zgodba je prejela dve pomembni nagradi
Dokumentarni film Kristjan je decembra lani na EBU tekmovanju zmagal v kategoriji posebnih filmov Youth News Exchange. V obrazložitvi izbora so povedali, da ima film pogumnega in optimističnega protagonista z močno zgodbo, ki gledalca popelje v svet optimizma in volje do življenja. Posebej so izpostavili odlično fotografijo direktorja fotografije Aleša Živca in montažo Gregorja Kontestabila.
Kristjan iz serije Moje življenje pa je prejel tudi posebno nagrado Unicefa na največjem svetovnem festivalu za otroške in mladinske televizijske vsebine Prix Jeunesse International. Strokovna komisija je v obrazložitvi zapisala, da nagrado podeljujejo filmu, ki pripoveduje zgodbo otroka iz ene izmed najbolj ob rob družbenega dogajanja potisnjenih skupin v naši družbi – otroku s posebnimi potrebami, ki uspešno premaguje ovire, ob tem pa njegove omejitve postanejo prednosti. Film pomaga spodbujati sprejemanje drugačnosti. Pokaže, kako zaupanje, sprejetost in možnosti, ki jih dajeta družina in skupnost, pomagajo pri krepitvi otrokovega ponosa in samozavesti, da se približa svojim sanjam.
Festival Prix Jeunesse International velja za največji, najstarejši in najpomembnejši svetovni festival televizijskih oddaj za otroke in mlade. Vsaki dve leti se na njem v Münchnu sreča več kot 500 ustvarjalcev z vsega sveta, vsak s svojim izdelkom, za katerega upajo, da se bo prebil med 80 finalistov. Strokovna žirija določi finaliste, zmagovalce pa z glasovanjem izberejo vsi udeleženci festivala in posebne strokovne žirije.
Festival Prix Jeunnese je glasnik najvišje kakovosti v televizijskih oddajah za otroke in mlade. Spodbuja in nagrajuje najboljše, kar za otroke in mlade nastaja na svetovnem zemljevidu televizijske produkcije, je vir navdiha in narekovalec svetovnih smernic v ustvarjanju za otroke in mlade. Nagrada Prix Jeunesse za ustvarjalce pomeni, da so segli po zvezdah in ustvarili delo, ki se vpiše v zgodovino otroške in mladinske televizije, tudi za našo ekipo. Scenarij so pripravile Anka Bogataj, Sara Lužovec in Neli Maraž, ki je dokumentarni portret tudi režirala.
Erfan, v četrtek, 30. avgusta 2018, ob 8.40, TV SLO 2
Erfan je osnovnošolec, ki je v Slovenijo prišel kot otrok brez spremstva. Z bratrancem je prepotoval dolgo pot iz Irana, kamor je pribežala njegova družina iz Afganistana, ko je bil star eno leto. V filmu sestavlja poseben paket za svojo družino, s pomočjo katerega bi lahko izvedeli več o njegovem življenju v Sloveniji. Ob tem gledalcem zaupa več o svoji poti, strahovih in načrtih za prihodnost.
»Trinajst let sem živel pri svoji družini in nikoli nisem videl očeta jokati. Preden sem šel, je jokal. Rekel je: bodi priden in se uči. Nato sem se usedel v avto in smo odšli.« (Erfan)
»Moj dom je pri moji družini, ampak sedaj imam drugi dom.« (Erfan)
Scenarij je napisala Tina Antončič, režiral pa je Darko Sinko.
Skok v počitnice, v petek, 31. avgusta 2018, ob 8.40, TV SLO 2
Trije prijatelji, Lev Ambrož, Mark in Andre, končujejo osnovno šolo. Povezujejo jih glasba, nogomet, ljubezen do motorjev in jadranja, zato se radi družijo. A večno ne bo tako, saj jih bo življenje popeljalo na različne poti. Morda so to njihove zadnje skupne počitnice.
»Še zase smo malo čudni.« (Mark)
»Evritmija je to, da dvajset ljudi v rumenih oblekicah teče v krogih.« (Mark)
»Mi smo še preveč preproste duše, da bi kaj res razumeli.« (Mark)
Scenarij je napisala Jelka Grabljevič Ribarič, režiral pa je Darko Sinko.
Zadnji poletni počitniški teden vabljeni k ogledu kratkih dokumentarnih filmov Moje življenje z zvočnim opisom Carmen L. Oven. Od ponedeljka, 27. avgusta, do petka, 31. avgusta, vsako dopoldne na 2. programu TV Slovenija.
V. R.