Novi logotip Odbora inPlaninec ob 10. letnici delovanja. Foto: inPlaninec
Novi logotip Odbora inPlaninec ob 10. letnici delovanja. Foto: inPlaninec

Leto 2025 so začrtali zelo ambiciozno, pravi Marjeta Čič iz Odbora inPlaninec. Določili so termine za kar 75 pohodov. Ti so objavljeni na povezavi: inkluzijski pohodi 2025 Skupaj v hribe. Pohodniki bodo obiskali različne kraje in hribe, od Velike Planine, prek Triglava, do Sečovelj. Prvi pohod je že za njimi. Skupina pohodnikov je šla na nočni pohod po snegu na Stari Ljubelj.

Sicer pa imajo v letošnjem letu predvidena dva pohoda v tujini, oba bosta poleti. Za več dni bodo obiskali poti in hribe v Srbiji, na enodnevni pohod pa se bodo podali v Istro, kjer se bodo srečali s slepim istrskim planincem Feručom Lazarićem.

Trije pomembni dogodki v letu 2025

Odbor inPlaninec bo letos pripravil tudi tri pomembne dogodke. Začelo se bo z novinarsko konferenco "Obeležimo desetletje – pot inkluzije", ki bo 10. aprila in kjer bodo predstavili dejavnosti v prazničnem 10. letu delovanja odbora.

5. junija bo Vseslovenski inkluzijski pohod, ko bodo odšli na pot proti Krvavcu, pod sloganom Za vključenost in dostopnost.

10. obletnico uspešnega delovanja odbora inPlaninec bodo obeležili 30. septembra.

Na sliki tri osebe hodijo po zasneženi poti. Na desni strani je ograja, na levi se vzpenja hrib, v ozadju so smreke, na modrem nočnem nebu lebdijo megličasi oblaki. Foto: arhiv inPlaninec
Na sliki tri osebe hodijo po zasneženi poti. Na desni strani je ograja, na levi se vzpenja hrib, v ozadju so smreke, na modrem nočnem nebu lebdijo megličasi oblaki. Foto: arhiv inPlaninec

Razpisali so štiri izobraževanja

V Odboru inPlaninec sodelujejo z veliko različnimi posamezniki in organizacijami. Verjamejo, da so gore dostopne in primerne za vsakogar, ne glede na invalidnost ali druge osebne okoliščine. Vsak je lahko inPlaninec. Vsak, ki se pridruži inkluzijskemu pohodu, ne glede na njegovo vlogo na pohodu oziroma invalidnost ali neinvalidnost. Z besedo inPlaninec zajemajo invalide, osebe s posebnimi potrebami in neinvalide, od najmlajših do poznih let. Vsi skupaj tvorijo skupnost inPlaninec. Vloge, v katerih je nekdo lahko inPlaninec, pravi Marjeta Čič, so različne: spremljevalec, prostovoljec, pohodnik, planinec, plezalec. Kljub želji in zavzetosti za pohode in nova spoznanja je nujna tudi varnost in pravilna ocena lastnih sposobnosti. Zato bo odbor in Planinec organiziral več izobraževanj, ki se jih lahko udeležijo vsi udeleženci, da se spoznajo, pa tudi obnovijo znanje ali se naučijo kaj novega v zvezi s pohodi, varnim gibanjem pozimi, plezanjem za gluhe ali pa o tem, kakšne posebnosti pri pohodih v hribe veljajo za slepe in slabovidne.

Pred kočo v nočni sneženi idili stoji skupina planincev. Foto: arhiv inPlaninec
Pred kočo v nočni sneženi idili stoji skupina planincev. Foto: arhiv inPlaninec

Nočni pohod na stari Ljubelj - prvi pohod v 2025

Kmalu po silvestrovanju in lepo preživetih praznikih so se pohodniki odpravili na prvi letošnji pohod, ki je bil tokrat nočni, tradicionalno na Stari Ljubelj. Jasno nebo, zvezde na nebu in polna luna, ki osvetljuje zasnežene hribe, škripanje snega pod nogami. To je bila prava zimska pravljica, ki so jo inPlaninci na pohodu na Stari Ljubelj doživeli v prvih dneh januarja.

Velika skupina inPlanincev se je pripeljala z vseh koncev Slovenije. Vsi so bili veseli ponovnega srečanja, veselili so se tudi pohoda in nočne dogodivščine. K lepoti poznega popoldneva so prispevali še lepo pobeljeni vrhovi okoli njih. Med zasneženimi gorami sta najbolj izstopali 1968 metrov visoka Košutica ali Ljubeljska Baba in severna stena Košute z najvišjim Velikim Vrhom, ki se dviga 2088 metrov visoko. Cilj pohodnikov je bila koča na Starem Ljubelju, ki leži 1369 metrov visoko. Nekateri so stopili tudi čez državno mejo z Avstrijo. Po postanku v gostoljubni koči so se počasi odpravili po zasneženi poti nazaj v dolino. Prvi od številnih pohodov v letošnjem letu je bil opravljen odliko.