Prihajajoči na srečanje ob predstavitvi letošnje akcije GOGO 2023 hodijo po travniku. Foto: arhiv inPlaninec
Prihajajoči na srečanje ob predstavitvi letošnje akcije GOGO 2023 hodijo po travniku. Foto: arhiv inPlaninec

Za datum predstavitve so izbrali 6. april, mednarodni dan športa za razvoj in mir, saj s svojo akcijo gibalno oviranim priporočajo in predvsem omogočajo aktiven življenjski slog ter čim več telesne dejavnosti. Obenem akcija povezuje invalidske in humanitarne organizacije, krepi solidarnost, medgeneracijsko sodelovanje in prostovoljstvo ter promovira skrb za naravo.

Jurček Nowakk, vodja Odbora inPlaninec - Odbora za planinstvo invalidov in oseb s posebnimi potrebami, ki deluje pri Planinski zvezi Slovenije, je prepričan, da so v odboru ubrali prvenstveno smer, saj se delo odbora osredotoča na omogočanje vključevanja invalidov in oseb s posebnimi potrebami v planinske dejavnosti ter prispevanje k inkluzivni družbi: »Naše delo je izjemno in raznoliko. Inovativni ljudje smo pripravljeni preizkušati in iskati nove načine reševanja problemov, s poudarkom na rešitvah namesto na težavah. Začrtana prvenstvena smer nas bo pripeljala na cilj.«

Letos bo organiziranih 19 pohodov v okviru akcije Gibalno ovirani gore osvajajo

Akcija GIBALNO OVIRANI GORE OSVAJAJO tako v letošnjem letu prinaša kar 19 pohodov po poteh, dostopnih tudi za planince na invalidskih vozičkih in pohodnike, ki pri hoji potrebujejo pomoč. Pri izvedbi bo sodelovalo pet partnerjev: Planinska zveza Slovenije, Sonček – Zveza društev za cerebralno paralizo Slovenije, Zveza paraplegikov Slovenije, Društvo distrofikov Slovenije, Združenje multiple skleroze Slovenije.

Predsednik Planinske zveze Slovenije Jože Rovan je ob tej priložnosti poudaril, da Planinska zveza Slovenija letos praznuje 130. jubilej in da je v svoji raznolikosti našla prostor tudi za najranljivejše v naši družbi.

Vodja delovne skupine GOGO 2023 Stojan Rozman je predstavil letošnji program: »Akcija Gibalno ovirani gore osvajajo – GOGO – ponovno prinaša pester izbor pohodov. Od lahkih, skoraj izletniških, do tistih, ki bodo od udeležencev kot tudi od prostovoljcev zahtevali velik napor ob osvojitvi in varnem spustu.«

Do konca oktobra se bo tako po poteh Gorenjske, Štajerske, Dolenjske in Primorske, dostopnih tudi za planince na invalidskih vozičkih in pohodnike, ki pri hoji potrebujejo pomoč, zvrstilo kar 19 pohodov:
9. marec TAMAR
15. april STRUNJAN - PORTOROŽ
20. april SELO V PREKMURJU
20. maj ŽAVCARJEV VRH
8. junij STARI MALN – vse slovenski inkluzijski pohod
10. junij Kal nad Hrastnikom - Dan SLO planincev
17. junij DOM POD STORŽIČEM
2. julij Parafestival sotočje TOLMINKE in SOČE
19. avgust KOŠENJAK
27. avgust NEZNANO
9. september VELIKA PLANINA
14. september TROMEJNIK
23. september ANKARAN - DEBELI RTIČ
30. september NEZNANO
14. oktober CUDV Draga IG
in štirje pohodi v okviru izobraževanj inPlaninec.

Stojan Rozman predstavlja program GOGO 2023. Foto: arhiv inPlaninec
Stojan Rozman predstavlja program GOGO 2023. Foto: arhiv inPlaninec

Skupaj v hribe – povezovanje z ostalimi akcijami Odbora inPlaninec

Bogastvo akcije Gibalno ovirani gore osvajajo je tudi v povezovanju z ostalimi akcijami Odbora inPlaninec Planinske zveze Slovenije, spodbujanju inkluzije celotne družbe in povezovanju različnih kategorij invalidnosti in posebnih potreb. Zato jih povezuje moto Skupaj v hribe. Izvajajo naslednje akcije: Paraplezanje, Nevrorazlični AMA, Slepi in slabovidni po Slvoenski planinski poti, Gibalno ovirani gor eosvajajo, Odločen korak, Gluhi strežejo v planinskih kočah, spletna aplikacija inPlannec. Posebni akciji Odbora inPlaninec Planinske zveze Slovenije sta tudi Učenje slovenskega znakovnega jezika za slepe in Športno plezanje za osebe z okvaro sluha.

Večina od naštetih akcij in aktivnosti so namenjene širšemu krogu udeležencev, letos pa je med njimi tudi prav poseben pohod, ki ga pripravljajo prvič in je primeren le za izkušene pohodnike.

Odločen korak – za slepe in slabovidne ni ovir

V sklopu akcije Odločen korak – za slepe in slabovidne ni ovir želi manjša skupina planink in planincev 19. julija osvojiti Triglav! 23. septembra pa se bodo planinci podali od Ankarana do Debelega rtiča in se pridružili zaključku Poti slepih in slabovidnih planincev po Slovenski planinski poti. 23. septembra se bodo podali od Ankarana do Debelega rtiča in se pridružili zaključku Poti slepih in slabovidnih planincev po Slovenski planinski poti. Obenem bodo obeležili tudi 70 let Slovenske planinske poti, 130 let Planinske zveze Slovenije, dan slovenskega športa in mednarodni dan znakovnih jezikov.

»S pohodi bomo obeležili tudi uspehe slepih in slabovidnih: 60. obletnico prvega vzpona štirih slepih in slabovidnih s spremljevalci na Triglav ter 50. obletnico, ko so slepi in slabovidni osvojili Slovenske planinsko pot,« je napovedala vodja delovne skupine Odločen korak Ana Oražem.

Ana Oražem predstavlja program. Foto: arhiv inPlaninec
Ana Oražem predstavlja program. Foto: arhiv inPlaninec

»S pohodi po Slovenski planinski poti smo začeli 8. februarja 2020 s prvim žigom na Pohorju, danes pa je naša planinska knjižica kar pošteno ožigosana,« se spominja Miha Jakopin, član delovne skupine Odločen korak in predsednik društva KPŠRD »Karel Jeraj«, ki sodeluje pri organizaciji pohodov. Sam je bil ob začetku pobude navdušen in obenem skeptičen, da med slepimi in slabovidnimi ne bo dovolj zanimanja. O visokogorju in Triglav sploh ni razmišljal, a ugotavlja, da se je glede slednjega pošteno zmotil: »S to našo skupno akcijo se je mnogim kar na enkrat ponudila možnost, nekaterim pa izpolnila želja, da bi kdaj stopil na vrh dvatisočaka.«

inPlaninci z okvaro sluha

V letu 2023 se bo odvijala tudi akcija inPlaninci z okvaro sluha, prostovoljska akcija inkluzijskega kova, ki združuje ljudi z okvaro sluha ter jih vključuje v aktivno družbeno in poklicno življenje. Akcija vključuje tudi projekt Gluhi strežejo v planinskih kočah, ki je od leta 2018 z uspehom dosegel kar 52 planinskih koč po Sloveniji. Kot napoveduje vodja delovne skupine inPlaninci z okvaro sluha, Blaž Urh, bodo letos izvedli tudi tečaj športnega plezanja za osebe z okvaro sluha, po katerem bodo udeleženci pridobili naziv pripravnik športnega plezanja z možnostjo opravljanja izpita za športnega plezalca: »Za udeležence bo zagotovo največji izziv tečaja, kako se sporazumevati, ko potrebuješ obe roki za plezanje?«

Medtem ko se inPlaninci veselijo prihajajočega tečaja športnega plezanja, se v Odboru inPlaninec ukvarjajo z zbiranjem predlogov poti, ki bodo vključene v nastajajočo spletno Planinske poti, dostopne invalidom in osebam na vozičkih. Te dostopne poti bodo v naravi označene s smernimi tablami, v aplikaciji pa bodo na voljo tudi podrobni opisi tehničnih značilnosti, naklon, dolžina, podlaga, možnosti parkiranja in sanitarij. Ti podatki bodo invalidom omogočili, da se varno in prijetno podajo na pot v hribe, hkrati pa bo aplikacija koristna tudi za mlade družine z vozički in tiste, ki se želijo izogniti najtežjim poteh.

"Invalidi si srčno želimo doživeti lepote narave. Vzpon na vrhove gora nas okrepi za spoprijemanje s težavami," so še zapisali v sporočilu za javnost ob predstavitvi letošnje akcije.