Opis fotografije: Delacev riše na asfalt invalidski znak. Foto: BoBo
Opis fotografije: Delacev riše na asfalt invalidski znak. Foto: BoBo

Na področju dela in zaposlovanjainvalidovso se v lanskem letu izvajale številne aktivnosti, kaže poročilo o izvajanju akcijskega programa zainvalidev letu 2015, ki ga je sprejela vlada na četrtkovi redni seji. Namen programa je spodbujati in zagotavljati enakovredno uživanje človekovih pravicinvalidov, so pojasnili na ministrstvu za delo.

Lani so se na področju zaposlitvene rehabilitacije in socialne vključenosti, kot navaja poročilo, izvajali različne projektne aktivnosti, raziskovalni programi, strokovna srečanja in izobraževanja strokovnih delavcev. Pri izvajanju projektov je bilo večinvalidovna novo zaposlenih, kar povečuje enake možnosti in spodbuja socialno vključenost ranljivih družbenih skupin, so pojasnili na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Kljub temu pa opozarjajo, da bi bilo treba povečati število zaposlenihinvalidov. Poročilo opozarja, da soinvalidiizpostavljeni večjemu tveganju revščine kakor drugi ljudje.

Največ aktivnosti na področju urejanja osebne asistence

V zadnjih letih so bile študentom s posebnimi potrebami omogočene ustrezne prilagoditve študijskega procesa in študijskega okolja, ugotavlja poročilo, ki navaja tudi, da je pri bivanju in vključevanju največ aktivnosti potekalo na področju urejanja osebne asistence. Tudi na področju ozaveščanja in informiranja je poročilo o izvajanju akcijskega programa zainvalidezaznalo napredek, saj je v letu 2015 potekalo več projektov na nacionalni in mednarodni ravni ter aktivnosti, kot so dogodki, seminarji, delavnice in strokovna srečanja. Akcijski program zainvalide, ki celovito ureja vsa področja življenjainvalidovin se nanaša na obdobje med letoma 2014 in 2021, obsega 13 ciljev in 91 ukrepov. Omenjeno poročilo o izvajanju akcijskega programa zainvalideje namenjeno predvsem pregledu novosti in kontinuiranih dejavnosti zainvalidein stanju invalidskegavarstva v Sloveniji, so zapisali v sporočilu ministrstva.

Zagotoviti dojemanjeinvalidov kot enakovrednih in enakopravnih članov družbe

Eden od temeljnih ciljev akcijskega programa zainvalideje z ozaveščanjem in informiranjem širše in strokovne javnosti zagotoviti dojemanjeinvalidov kot enakovrednih in enakopravnih članov družbe. Med cilji v programu so navedena še področja bivanja in vključevanja, vzgoje in izobraževanja, nasilja in diskriminacije ter staranja zinvalidnostjo. Predvsem slednje postaja vse pomembnejše, saj se zaradi hitrega povečevanja števila starejšega in starega prebivalstva povečujejo potrebe po dolgotrajni oskrbi, ugotavlja akcijski program. V Sloveniji jeinvalidovmed 12 in 13 odstotkov celotnega prebivalstva, toda kot ugotavlja akcijski program, invalidiniso enovita skupina.Invalidiso namreč opredeljeni z različnimi funkcionalnimi omejitvami, kot so motnje v duševnem razvoju, vidna, slušna in gibalna oviranost ter druge omejitve, ki posameznike ovirajo na vseh področjih človekovega življenja. x

V.P./STA