Na fotografiji je letak, s katerim vabijo na delavnico ponovne uporabe. Foto: FB
Na fotografiji je letak, s katerim vabijo na delavnico ponovne uporabe. Foto: FB

V okviru evropskega tedna zmanjševanja odpadkov bo v Zeliščnem centru Grgarske Ravne jutri med 9. in 13. Uro potekala delavnica ponovne uporabe Aktiviraj, vključuj, naredi!, na kateri bodo iz odpadnega materiala izdelali embalažo za pakiranje izdelkov Zeliščnega centra Grgarske Ravne. Dogodek je namenjen ozaveščanju širše javnosti o pomenu ponovne uporabe odpadnega materiala in tudi socialni aktivaciji ranljivih skupin.

Ustanova Fundacija BiT Planota bo v Evropskem tednu zmanjševanja odpadkov v sodelovanju z Zavodom GOST na Planoti, Dnevnim centrom ŠENT Nova Gorica, Dnevnim centrom ŠENT Ajdovščina in Medobčinskim društvom slepih in slabovidnih Nova Gorica izvedla delavnico ponovne uporabe »Aktiviraj, vključuj, naredi!«. Udeleženci delavnice, ki bo potekala v Zeliščnem centru Grgarske Ravne v petek, 24. novembra med 9. in 13. uro, bodo iz odpadnega materiala izdelali embalažo za pakiranje izdelkov Zeliščnega centra Grgarske Ravne. Namen delavnice ponovne uporabe ne bo le ozaveščanje širše javnosti o pomenu ponovne uporabe odpadnega materiala, temveč tudi socialna aktivacija ranljivih skupin.

Delavnica ponovne uporabe Aktiviraj, vključuj, naredi!

Delavnica ponovne uporabe Aktiviraj, vključuj, naredi!« je odlična priložnost za vse, ki radi ustvarjajo. Na delavnici se bodo soočili s kreativnimi izzivom – iz odpadnega papirja in drugega materiala bodo ustvarili privlačne in uporabne vrečke ter drugo embalažo za pakiranje slastnih piškotov, dišečih eteričnih olj in drugih izdelkov zeliščnega centra. Kot pravijo organizatorji dogodka, so k sodelovanju vabljeni vsi, ki jih zanima ponovna uporaba odpadnega materiala, ki radi ustvarjajo v dobri družbi in podpirajo odgovornejšo in trajnostno naravnano potrošnjo. Delavnica bo potekala v okviru Evropskega tedna zmanjševanja odpadkov, ene najbolj uglednih in prepoznavnih ozaveščevalnih akcij na tem področju, ki jo od leta 2009 organizira Evropska komisija s podporo programa LIFE+.

Vdahniti novo življenje stvarem

Letošnja akcija, ki poteka od 18. do 26. novembra, je na temo ponovne uporabe predmetov. Po vsej EU se bo v okviru tegatedna odvilo več kot 12.000 dogodkov, cilj pobude pa je "pokazati, kako enostavno je vdahniti novo življenje stvarem, za katere smo menili, da so postale neuporabne, in najti vrednost tudi v starih stvareh", so poudarili na ministrstvu za okolje in prostor. V EU vsako leto nastane več kot 2,5 milijarde tonodpadkov. V Sloveniji smo jih lani proizvedli skoraj 5,5 milijona ton, navaja državni statistični urad. Od tega jih je 46 odstotkov izviralo iz proizvodnih dejavnosti, 44 odstotkov iz storitvenih dejavnosti in 10 odstotkov iz gospodinjstev.

54 odstotkov komunalnihodpadkov recikliramo

Po podatkih Eurostata za leto 2015 je bila stopnja reciklaže komunalnihodpadkovv Sloveniji 54-odstotna, kar je devet odstotnih točk več kot v celotni EU. Kljub temu je možnosti za izboljšave na področju nastajanja in ravnanja zodpadkiše veliko, s poudarkom na preprečevanju nastajanjaodpadkov, poudarjajo na statističnem uradu. Ravnanje zodpadkije namreč povezano s številnimi negativnimi vplivi na okolje. Podatki na primer kažejo, da so se emisije ogljikovega dioksida v dejavnostih zbiranja, odvoza in ravnanja zodpadkiter saniranja okolja v letu 2015 glede na 2014 povečale za 35 odstotkov.

V.P.