Sedmega maja 1984 je Televizija Slovenija uvedla novost in začela oddajati teletekst, sistem za enosmerni prenos znakovnih (tekstovnih) informacij po televizijski mreži. 30 let pozneje je teletekst še vedno pomemben vir informacij številnim slovenskim uporabnikov, saj omogoča preprost in hiter dostop do novic, sporeda, športnih izidov, vremenske napovedi, rezultatov žrebanja lota in drugega. Teletekst je izrednega pomena tudi za gluhe in naglušne, saj z njim lahko spremljajo podnaslovljene slovenske oddaje.
Televizija Slovenija je bila takrat prva v tedanji Jugoslaviji, ki je gledalcem omogočala to obliko informacij, ko prenos podatkov poteka vzporedno s televizijskim signalom posameznega programa. Projekt je vodil urednik Luka Škoberne ob pomoči sodelavcev iz razvojnega laboratorija TV Ljubljana, na čelu z Jožetom Veselom, poznejšim tehničnim direktorjem RTV Slovenija.
Intenzivne priprave so potekale že vse leto prej in prav Jože Vesel je prvi preizkusil nov medij. Prvi zapisani stavek na teletekstu se je tako glasil: »Če kdo to bere, naj pokliče na spodnjo telefonsko številko.« Kmalu zatem je v redakciji zazvonil telefon. Poklical ga je nekdo iz laboratorija za razvoj televizorjev Gorenje. To je bil prvi uporabnik prve oddane strani teleteksta v zgodovini slovenske televizije.
Avtor teleteksta je Anglež John Adams, prvi pa ga je uvedel BBC, Britanski javni servis, leta 1974 na 30 straneh. V naslednjih letih je teletekst vpeljala večina svetovnih televizij. S pojavom digitalne televizije v svetu sicer zaznavajo manjše zanimanje za teletekst in so ga ponekod že ukinili (npr. CNN leta 2006 in BBC leta 2012) ali spremenili v drugačne oblike. Slovenski uporabniki, ki mu ostajajo tradicionalno zvesti, pa lahko spremljajo številne vsebinske novosti, ki se postopoma dodajajo na več kot 400 redno administriranih straneh in podstraneh.
Teletekst je tudi danes v Sloveniji med najbolj branimi mediji. Raziskava iz leta 2014, ki jo je za RTV Slovenija opravila agencija Mediana, kaže, da teletekst redno uporablja skoraj 60 % Slovencev. Približno 500.000 uporabnikov vsaj enkrat na dan preveri različne vsebine teleteksta Televizije Slovenija.
Anketa: Podnaslavljanje za gluhe in naglušne na RTV Slovenija
Teletekst je zelo pomemben za gluhe in naglušne gledalce in gledalke, saj lahko na TV sprejemnikih z uporabo teleteksta spremljajo tudi podnaslovljene oddaje. Podnaslavljanje slovenskih oddaj za gluhe in naglušne opravljajo v posebnem oddelku Multimedijskega centra RTV Slovenija. Z razvojem tehnologij so v zadnjih letih razširili dostopnost podnaslovljenih oddaj, ki jih zdaj gledalke in gledalci lahko spremljajo:na TV sprejemnikih z uporabo teleteksta (stran 777), na spletnem portala RTV 4D, v okviru aplikacije RTV 4D za mobilne telefone in tablične naprave.
V MMC RTV Slovenija si prizadevajo, da bi bile njihove storitve čim bolj uporabne in dostopne, zato so pripravili anketo za oceno storitve, ki jo ponujamo na teletekstu, spletu in mobilni aplikaciji. Mnenje uporabnikov podnaslavljanja je ključno za izboljšanje kakovosti ponujanih storitev.
Anketa v elektronski obliki je na voljo na povezavihttps://www.1ka.si/a/79667oziroma na spletni strani www.dostopno.si v rubriki Uporabno.
Anketa je anonimna, za izpolnjevanje pa je potrebnih približno osem minut časa. Zbrani podatki bodo obravnavani zaupno in uporabljeni samo za namen raziskave. x
M. J. Č. in V. R.