V okviru projekta Evropska kartica ugodnosti za invalide, ki se je začel izvajati 1. februarja letos in bo končan31. julija 2017, so izbrali grafično podobo tako evropske kot tudi slovenske nacionalne kartice, ki je doslej v naši državi še nismo imeli. Gre za fizično kartico, na kateri bo na enistrani podoba evropske kartice (EU Disability Card), na drugi pa podoba domače kartice (Slovenska nacionalna kartica). Evropska kartica ugodnosti za invalide bo ponujala ugodnosti na področju transporta, kulture, turizma, športa in prostega časa.
Slovenska nacionalna kartica bo namenjena le slovenskim invalidom in bo imela več funkcij, saj bo poleg kartice ugodnosti tudi identifikacijska kartica. EU Disability Card pa bo namenjena tako slovenskim kot tujim invalidom. Kot pravijo na Direktoratu za invalide, vojne veterane in žrtve vojnega nasilja, bodo v državah članicah EU, ki so že pristopile k projektu, slovensko kartico upoštevalina enak način kot kartice njihovih državljanov.Projekt Evropska kartica ugodnosti za invalide se je začel izvajati 1. februarja letos, trajal bo 18 mesecev, po izvedbi projekta pa bo kartico mogoče pridobiti na vseh upravnih enotah po Sloveniji, podobno kot parkirno karto za invalide. Projekt je nastal na pobudo Evropske komisije, Slovenija pa je k projektu pristopila tudi zato, ker take kartice še nimamo.
Kartica bo na voljo po 31. juliju 2017
Do kartice bodo upravičene vse skupine invalidov, slepi in slabovidni, gluhi in naglušni, gluhoslepi, osebe s telesnimi okvarami, osebe z motnjami v duševnem razvoju in osebe z drugimi dolgotrajnimi okvarami zdravja, podrobneje pa bo definirano v prihajajočih zakonskih določbah in pravilniku, kjer bo natančneje zapisan tudi postopek pridobitve kartice, načeloma pa bo mogoče kartico po 31. juliju 2017 dvigniti na upravni enoti upravičenca. Ta bo moral predhodno predložiti ustrezen dokument, na podlagi katerega bo lahko pridobil kartico, podobno kot pri evropski parkirni karti.
Transport, kultura, turizem, šport in prosti čas
»Cilj projektaje invalidom omogočiti enotnejšo obravnavo in specifične ugodnosti pri potovanju v druge države EU, še posebno ko gre za dostopnost prometa, turizma, kulture, športa in prostega časa, ter s tem prispevati k uresničevanju Konvencije o pravicah invalidov, Akcijskega programa za invalide 2014–2021 in Evropske strategije o invalidnosti za obdobje 2010–2020.Tako kot bodo to lahko uporabljali slovenski invalidi v drugih članicah EU, bodo imeli naše ugodnosti možnost izkoristiti invalidi drugih EU članic v Sloveniji,« pravi Saša Mlakar zDirektorata za invalide, vojne veterane in žrtve vojnega nasilja. Nacionalni svet invalidskih organizacij (NSIOS) bo do 3. decembra pripravil spletno bazo in mobilno aplikacijo, kjer bodo navedene vse ugodnosti, vsebovala pa bo štiri ključne sklope:transport, kulturo, turizem ter šport in prosti čas. NSIOS bo ostal skrbnik baze tudi po končanem projektu in bo zagotovil ažurnost podatkov ter stalno promocijo in ozaveščanje.
Večje vključevanje invalidov v družbo
Baza bo interaktivna, kar pomeni, da se bodo ugodnosti lahko dodajale ali odvzemale glede na trenutne dejavnosti posameznih subjektov, ki bodo ponujali ugodnosti vsem invalidom, ne glede na to, iz katere evropske države članice prihajajo. Baza bo dvojezična, saj mora biti dostopna tudi invalidom drugih EU članic. Eden od pozitivnih učinkov Evropske kartice ugodnosti za invalide je zagotovo večje vključevanje invalidov v družbo, ne le v domačo, temveč v družbo EU, saj jim bo omogočala večje ugodnosti na potovanjih, tako doma kot v tujini. »Obenem pa celoten projekt kartice skrbi tudi za ozaveščanje in seznanjanje o invalidih, o njihovih zmožnostih, potrebah, željah, načinu življenja, predvsem pa o tem, da so invalidi ljudje, ki potujejo in se tako tudi osebnostno razvijajo, tako kot vsi drugi,« še pojasnjuje Saša Mlakar. x
V. P.