V Ljubljani se danes začenja petdnevna mednarodna sodelovalna delavnica DESIGN (DIS)ABILITY, ki se osredotoča na modno oblikovanje, gibalno oviranost in asistenčno tehnologijo. Ob koncu projekta bosta organizatorja, Produkcijski center RogLab in Open Style Lab s Tehnološkega inštituta v Massachusettsu, pripravila še pogovor Moda, tehnologija in gibalna oviranost, kjer bodo rezultati enomesečnega delovnega procesa in ljubljanske delavnice tudi javno predstavljeni.
Namen delavnice je izdelati modne dodatke v sodelovanju z gibalno oviranimi uporabniki in uporabnicami, je pojasnila idejna vodja projekta DESIGN (DIS)ABILITY Meta Štular in dodala, da se je devet udeležencev in udeleženk že mesec dni pred prihodom v Ljubljano začelo intenzivno pripravljati v spletni učilnici. V njej so se seznanili s potrebami uporabnikov in uporabnic, s pravili oblikovanja po meri uporabnika in načini vključevanja nosljive tehnologije v oblačila in dodatke. Izziv za sodelujoče je oblikovanje estetskih in hkrati funkcionalnih modnih dodatkov. Pod večdisciplinarnim mentorstvom skupine strokovnjakov in strokovnjakinj za modno oblikovanje in inženiring bodo izdelali funkcionalne prototipe, pri tem pa uporabili različne tehnike proizvodnje in programirali elektroniko za nosljivo tehnologijo.
V središču so uporabniki
»Delavnico smo zasnovali zaradi resnične potrebe skupine uporabnikov in uporabnic, ki se ujema s krizo modne in tekstilne industrije ter s čedalje večjo dostopnostjo digitalnih produkcijskih orodij. Lokalne gibalno ovirane populacije morda niso dovolj številne, da bi pomenile dobičkonosno tržno skupino za modno industrijo, vendar lahko izdelki za posebne ciljne skupine ob upoštevanju potenciala globalnega trga pomenijo zanimivo tržno nišo,« meni Meta Štular in pojasnjuje, da lažji dostop do potrebnih digitalnih orodij omogoča hitrejšo in cenejšo izdelavo prototipov v manjšem obsegu. V vseh fazah delavnice, od snovanja prvih idej pa vse do testiranja in končne izdelave prototipov, sodelujejo trije gibalno ovirani prostovoljci in prostovoljke, Katarina Miličević, Tanja Pirnat in Silvo Mehle, saj so v središču delavnice prav uporabnikove potrebe in izkustvo.
Kulturne spremembe v sodelovanju z modno industrijo
»V RogLabu in Open Style Labu so si edini, da morajo človeška ustvarjalnost, znanje in tehnologija služiti izboljševanju vsakodnevnega življenja ljudi. Kljub temu pa na potrebe nekaterih skupinni pravega odziva. Ena takšnih so prav gibalno ovirani uporabniki in uporabnice vozičkov. V zadnjih dvajsetih letih je bil tako v EU kot v ZDA dosežen opazen napredek pri spodbujanju neodvisnega življenja; vseeno pa zakonodajnim spremembam niso sledile tudi kulturne spremembe. S projektom DESIGN (DIS)ABILITY ustvarjamo kulturne spremembe v sodelovanju z modno industrijo, ki večinoma temelji na ideologiji popolnega telesa in glamurja ter je glede na gibalno oviranost torej velik izziv. Večina modnih dodatkov, ki jih najdemo na trgu, je predvsem funkcionalnih. Gre za izdelke, ki prvotno niso namenjeni gibalno oviranim uporabnikom ali pa so zasnovani kot osnovni medicinski pripomočki,« še pravi vodja projekta.x
V. P.