Društvo Vesele nogice, ki je pred kratkim praznovalo tretji rojstni dan, so ustanovili starši otrok s posebnimi potrebami.Kot pravijo, so se za ta korak odločili zato, ker v javnem zdravstvu njihovi otroci ne dobijo zadostne strokovne pomoči, ki je v času razvoja in rasti najpomembnejša. V četrto leto delovanja vstopajo z novo pridobitvijo. S pomočjo združenja žensk Sila so prišli do novega vozila, s katerim bodo svoje delo lahko opravljali še hitreje in učinkoviteje. Pred njimi pa je tudi pomemben cilj –postavitev novega terapevtskega centra. O vsem tem smo se pogovarjali s predsednico društva, Spomenko Valušnik.
V društvu Vesele nogice delujete starši, prostovoljci, laiki in strokovnjaki. Vsi z veliko dobre volje, optimizma in z istim ciljem pomagate najšibkejšim v naši družbi. Kako to počnete?
Z denarjem donatorjev plačujemo prepotrebne terapevtske obravnave naših otrok, kupujemo pripomočke, ki jih zdravstvena zavarovalnica ne pokrije, pomagamo pa tudi pri financiranju zdravljenj v tujini, kadar jih zavarovalnica zavrne. Staršem otrok s posebnimi potrebami pomagamo premagovati njihove socialne stiske, organiziramo srečanja, staršem pa tudipomagamo, da se psihično postavijo na noge. Kajti ko se znajdeš v brezizhodni situaciji, se ti podre svet, in takrat potrebuješ sogovornika, ki ve, kaj doživljaš, in ve, da se da. Prostore društva smo opremili s sodobno opremo za terapevtske obravnave in jih našim članom dajemo kadar koli brezplačno na razpolago. S pomočjo strokovnjakov organiziramo izobraževanja za starše, trudimo pa se tudi spodbuditi pristojne k spremembi zakonodaje na področju oseb s posebnimi potrebami.
Pred vami je velik projekt, postavitev terapevtskega centra. Zakaj ste se odločili za ta korak?
Zato ker nenehno izpostavljanje otrok s posebnimi potrebami, zato da bi dobili potrebno pomoč, ni dolgoročna rešitev. Predvsem si želimo, da bi bilo za vse otroke enako poskrbljeno. Prav vsak potrebuje možnost za napredek. Vsaka oseba s posebnimi potrebami potrebuje tedensko terapevtsko obravnavo večkrat, kot jim to trenutno pripada na stroške javnega zdravstva.
Kateri strokovnjaki bodo otrokom s posebnimi potrebami na voljo v centru?
To bodo fizioterapevti, delovni terapevti, logopedi, maserji, specialni pedagogi, psihologi, ki bodo otroku zagotovili celostno obravnavo, staršem pa bodo olajšali vsakdan in tako ponudili podporo vsej družini. Za otroke iz bolj oddaljenih krajev, ki jih je javno zdravstvo doslej zapostavljalo, bodo na voljo manjše regijske enote z dobro usposobljenimi terapevti. Pot do uresničitve tega projekta je naporna in težka, zato potrebujemo tudi pomoč medijev. Vemo, da bomo lahko s skupnimi močmi izpolnili postavljeni cilj. Upamo, da bodo v naš center z veseljem prihajali na delo in pridobivali nova znanja in izkušnje tudi mladi terapevti in strokovnjaki. S pomočjo in sodelovanjem drugih centrov po svetu bomo v Sloveniji omogočili dostop do res celovite in – če smem uporabiti tak izraz – sodobne obravnave oseb s posebnimi potrebami.
V četrto leto delovanja društvo vstopa bolj mobilno, saj ste s pomočjo združenja žensk SILA prišli do novega vozila. Kako ga boste uporabili?
Z vozilom, za katero potrebujemo še donatorja za plačilo druge polovice, to je 11.600 evrov, smo lahko pri svojem delu veliko bolj ažurni in hitri. Doslej smo vse delali sami, z lastnimi vozili in sredstvi. Ker pa je obseg našega dela zares velik, smo se bili primorani odločiti za ta korak. Veseli nas, da nas je združenje Sila tako velikodušno podprlo in nam v sodelovanju s podjetjem Avtotehna Vis omogočilo nakup tega vozila. Izkoristila bi priložnost in povedala še to, da bo združenje žensk SILA 22. maja v Festivalni dvorani Ljubljana organiziralo mednarodni gala večer. Z zbranimi donacijami bodo pomagali tudi drugim organizacijam po Sloveniji, tako kot so pomagali nam.x
Vesna Pfeiffer