Namen programa je nuditi oporo osebam, ki zaradi bolezni ali poškodbe izgubijo vid in so kategorizirani v eno od 5 skupin slepote in slabovidnosti, ki velja v RS Sloveniji, ter jih usposobiti za čim bolj samostojno, kakovostno življenje. Posredno pa je program namenjen tudi svojcem oz. pomembnim bližjim ter vsem drugim, ki izkazujejo zanimanje in željo spoznati specifične potrebe slepih in slabovidnih.
V decembru 2020 je program pridobil tudi verifikacijo kot Socialnovarstveni program pri Socialni zbornici Slovenije.
Cilji programa Rehabilitacija kasneje oslepelih in slabovidnih oseb na osebnem nivoju
Glavni cilj programa je sprejetje delne ali popolne izgube vida uporabnika in njegove družine, k čemur sodi tudi pomoč pri uveljavljanju pravic in sodelovanje z institucijami, ki zagotavljajo pravice in druge oblike pomoči slepim in slabovidnim.
Ob okvari vida je potrebna tudi reorganizacija in reorientacija uporabnika. Uporabnikom programa se pomaga pri usposabljanju za opravljanje vsakodnevnih opravil, računalniškem opismenjevanju, opismenjevanju v brajici in tudi pri usposabljanju za uporabo tehničnih pripomočkov, kot je na primer bela palica. Zelo pomembno področje programa pa je tudi krepitev samozavesti in samopodobe ter učenje komunikacijskih tehnik.
Program ni osredotočen zgolj na ciljnega uporabnika, temveč zajema tudi njegovo družinsko okolje. Gre za usposabljanje svojcev in drugih pomembnih bližnjih o pomenu slepote in slabovidnosti, njihovih posebnih potrebah, pravilih komuniciranja ter potrebnih prilagoditvah v skupnem življenju.
Program ne zanemarja pomena socialne mreže uporabnika in socialnega vključevanja, saj uporabniku omogoča sodelovanje pri različnih socialnih aktivnostih, in to tako kulturnih kot športnih.
Pomemben del programa pa je tudi ozaveščanje širšega socialnega okolja z izobraževalnimi delavnicami, predavanji in okroglimi mizami, pa tudi z brošurami o slepoti in slabovidnosti ter o specifičnih potrebah slepih in slabovidnih glede prilagoditev prostora, storitev in informacij.