Skupinska fotografija udeležencev in dobitnikov plaket za najzaslužnejše prostovoljce v letu 2022 v dvorani Državnega sveta Slovenija. Foto: Benjamin Beci/ Fixmedia
Skupinska fotografija udeležencev in dobitnikov plaket za najzaslužnejše prostovoljce v letu 2022 v dvorani Državnega sveta Slovenija. Foto: Benjamin Beci/ Fixmedia

Letos sta bila med dobitniki dva nagrajenca, ki so ju za zasluženo priznanje predlagali državna svetnika Dane Kastelic (predsednik Zveze paraplegikov Slovenije) in mag. Marko Zidanšek, Zveza paraplegikov Slovenije, Društvo gibalno oviranih invalidov Vizija in Društvo paraplegikov jugozahodne Štajerske. To sta Julijana Kralj in Janez Hudej, oba člana Društva paraplegikov jugozahodne Štajerske. Izbor najzaslužnejših je izmed prispelih predlogov opravila posebna komisija Državnega sveta.

Julijana Kralj in predsednik DS Alojz Kovšca. Foto: Benjamin Beci/ Fixmedia
Julijana Kralj in predsednik DS Alojz Kovšca. Foto: Benjamin Beci/ Fixmedia

V obrazložitvi predloga za prejemnico plakete Julijano Kralj so zapisali: »Med leti 1990 in letom 2000 je pri Zvezi paraplegikov Slovenije vodila posebni socialni program izključenosti, kjer se je zavzemala predvsem za socialno pravičnost in vključenost žensk z gibalnimi oviranostmi. Leta 2000 je bila idejna ustanoviteljica Društva Vizija, kjer so jo na ustanovnem občnem zboru izvolili za prvo predsednico društva in nadalje vsaka štiri leta do leta 2019, ko se je zaradi staranja z invalidnostjo in spremljajočih bolezni odločila za manjši obseg prostovoljnega dela v društvu. Devetnajst let je uspešno vodila Društvo VIZIJA ter skrbela za izvajanje vseh petih posebnih socialnih programov. Leta 2002 je društvo pod njenim vodstvom pridobilo status invalidske organizacije in status društva za delovanje v javnem interesu na področju socialnega varstva. Tri leta kasneje je bilo Društvo VIZIJA sprejeto v članstvo NSIOS, kjer je Julijana Kralj kot odgovorna oseba društva aktivno sodelovala vse do junija 2019. Med osnovno poslanstvo društva je bilo leta 2000 prioritetno vključeno razvojno programsko delo za pomoč parapleginjam in tetrapleginjam – žrtvam nasilja v družini. Ta program je avtorsko delo Julijane Kralj. Z mnogimi napori in prizadevanji se je od leta 2005 do 2009 trudila, da je društvo oktobra 2009 s pomočjo FIHO sredstev in številnih donatorjev odprlo arhitekturno in tehnično prilagojeno, gibalno oviranim žrtvam nasilja dostopno, prvo varno zavetje v Sloveniji, imenovano »Hiša zaupanja«. Po 7. letih aktivnega izvajanja programa Nasilje nad invalidi je Socialna zbornica Slovenije društvu podelila verifikacijo, s katero je program uvrščen med javne socialnovarstvene programe.

Vsa leta do danes, ko je Julijana še vedno prostovoljka v programu nasilja je aktivno spremljala razmere, opozarjala in informirala pristojne institucije in organe, sodelovala s stanovskimi organizacijami, sodišči, policijo, pristojnimi ministrstvi ipd. Predvsem pa je žrtvam nudila širšo podporo pri iskanju rešitev in s tem vsem uporabnicam programa tudi pomagala na poti do samostojnosti in boljše kvalitete življenja.«

Predsednik DS Alojz Kovšca Janezu Hudeju izroča plaketo in mu čestita s stiskom roke. Foto: Benjamin Beci/ Fixmedia
Predsednik DS Alojz Kovšca Janezu Hudeju izroča plaketo in mu čestita s stiskom roke. Foto: Benjamin Beci/ Fixmedia

Janez Hudej pa se je kot prostovoljec posvetil predvsem športnemu področju. Aktiven član društva paraplegikov in prostovoljec pri mnogih aktivnostih in dejavnostih društva je že vse od leta 1981. Kljub redni zaposlitvi je 16 let vodil lokalno Društvo paraplegikov jugozahodne Štajerske in sicer od leta 2000 do 2020. V tem časi je kot prostovoljec pri društvu razvil najpomembnejše posebne socialne programe, s pomočjo katerih so se državljani po poškodbi hrbtenjače spet aktivno vključevali v društvene in druge aktivnosti v kraju bivanja. Hkrati pa je kot informatik zelo poenostavil poslovanje društva. Z veliko potrpežljivostjo je tudi druge sočlane izobraževal v računalniški pismenosti, ki je bila predvsem za starejše velika ovira. Pri Zvezi paraplegikov Slovenije je bil šestnajst let član Upravnega odbora in Skupščine, sodeloval je pri postavljanju temeljnega registra članstva slovenskih para in tetraplegikov, sedaj pa kot predsednik Nadzornega odbora spremlja poslovanje Zveze paraplegikov. V času svojega najbolj aktivnega udejstvovanja je mnogo prispeval k razvoju športa paraplegikov, predvsem atletike. Veliko članov društva je spodbudil in jim pomagal, da so se kljub veliki spremembi načina življenja in odvisnosti od invalidskega vozička pričeli ukvarjati s športom. Vzor je bil tudi s svojo športno kariero, saj je kar štirikrat nastopil na paraolimpijskih igrah. Skupaj s sodelovalci so letos pripravili tudi poseben zbornik o petdesetletni zgodovini športa paraplegikov v Sloveniji.