Na fotografiji je evro v primežu klešč. Foto: BoBo
Na fotografiji je evro v primežu klešč. Foto: BoBo

Gluhi in naglušni gledalci lahko edino potrošniško oddajo v Sloveniji ob torkih ob 17.25 sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo gledana TV SLO 1,spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. Tokrat bodo v oddaji Posebna ponudba govorili o osebnem stečaju.

Osebni stečaj je namenjenem ljudem, ki nimajo več ničesar razen dolgov. Cilj postopka, ki ga v Sloveniji poznamo od leta 2008, v zadnjih treh letih pa se je zanj odločilo več kot 12 tisoč ljudi, je, da se oseba postavi na noge in poskuša zaživeti brez dolgov. Pa je ta cilj vedno dosežen? V današnji oddaji bomo govorili o okoliščinah, ki privedejo do osebnega stečaja, o tem, da je med stečajniki tudi veliko zaposlenih prejemnikov minimalne plače in upokojencev, o tem, kdaj sodišče presodi, da je nekdo insolventen in še čem. Christa Žentily, širša javnost jo pozna kot Salome, se je za osebi stečaj odločila pred dobrima dvema letoma. »Vzrok, da sem se odločila za osebni stečaj, je bil ta, da sem bila brez službe, nisem mogla plačevati položnic, Hojs je trkal na moja vrata in bil že kar agresiven. Lastnici mojega najemniškega stanovanja je celo rekel, da bo vrata razbil in lastnica me je skoraj vrgla na cesto,« pripoveduje sogovornica.

Po osebnem stečaju si zaznamovan

Stečajni upravitelj ji je za dolg, ki je skupaj znašal okoli sedem tisoč evrov, določil dveletno preizkusno obdobje, med katerim je bila ves čas pod nadzorom. Kot pravi, pa je doživela marsikaj. »Ko še nisem imela redne zaposlitve, sem bila brez zdravstvenega zavarovanja. Klicala sem zavarovalnico, pa so mi odgovorili, da moram najprej poravnati dolg, da jih ne zanima, da sem v osebnem stečaju. Potrebovala sem zdravnika, vendar nisem imela pravic.« Na srečo je kmalu našla službo in do zaključka osebnega stečaja vse kar je zaslužila nad 600 evrov odvedla za poplačilo upnikov. »Ampak zadeva sploh še ni končana. Prepričana sem bila, da bom zdaj zaživela normalno, pa sem kmalu ugotovila, da dolgove nočejo odpisat. Na Telemachu ne morem skleniti naročniškega razmerja, saj mi kljub zaključenemu osebnemu stečaju nočejo odpisati dolga.« Sodišče je sicer izdalo sklep o odpustu obveznosti, a kot pravi, je osebni stečaj za seboj potegne nepopravljive posledice. »Po osebnem stečaju si zaznamovan.«

Zaradi 2.300 dolga v osebni stečaj

Za osebni stečaj se je zaradi dolgov, ki bi bili za marsikoga zanemarljivi, odločila tudi Ljubljančanka, ki je želela ostati neimenovana. V življenju je izkusila najhuje: od zlorab v otroštvu, nasilja v družini in hudih zdravstvenih težav, zaradi katerih je v postopku upokojitve. Zaradi premajhnih prihodkov ni bila sposobna plačevati stroškov neprofitnega stanovanja, zato so ji ga odvzeli. Njen deset letni sin pa je končal v rejništvu. »Za osebni stečaj sem se odločila predvsem zaradi otroka, da se rešim dolgov. Zaradi zdravstvenih težav ne morem delati in je to edina pot. Predvsem si želim, da spet zaživim s sinom, da nama javni stanovanjski sklad da še eno možnost,« pravi Ljubljančanka, ki trenutno živi v varni hiši in upa na najbolje. Dolg, zaradi katerega je šla v osebni stečaj, znaša zgolj 2.300 evrov, a z nekaj manj kot 300 evri mesečne socialne pomoči ne more prav veliko narediti.

Kaj pravijo številke?

Leta 2013 je bilo po podatkih Vrhovnega sodišča 1.088 osebnih stečajev, dolžniki pa so v povprečju dolgovali 445 tisoč evrov. Število stečajev se je močno povečalo že naslednje leto, na 4.040, povprečen dolg je tedaj znašal 190 tisočakov, lani je šlo v osebni stečaj 4.164 ljudi, največ doslej, v povprečju so dolgovali 173 tisoč evrov. V letošnjo statistiko, ki se bo po številu stečajev verjetno približana lanski, so vključeni podatki do konca novembra, ko je v osebni stečaj šlo 3.194 ljudi. 90 odstotkov ljudi se sicer v osebnem stečaju znajde zaradi dolga, ki je nižji od 50 tisoč evrov, pri višjih številkah gre običajno za poroštvene obveznosti. V to, zgornjo desetino dolžnikov, sodijo tudi nekdanji milijonarji, ki, tako se zdi, inštitut osebnega stečaja s pridom zlorabljajo.

Več v oddaji Posebna ponudba

Cilj osebnega stečaja je torej, da se oseba postavi na noge in zaživi brez dolgov.Kaj pravi statistika? Ali število predlogov za uvedbo postopka osebnega stečaja narašča? Je cilj, zaradi katerega je uveden osebni stečaj dosežen? Lahko govorimo o tipičnih primerih ali gre za specifične okoliščine oseb, ki želijo osebni stečaj? Na kateri osnovi sodišče presodi, ali je predlagatelj zares insolventen? Je med tistimi, ki gredo v stečaj, tudi veliko zaposlenih prejemnikov minimalne plače in upokojencev? To so vprašanja, na katere bodo odgovore ponudili v oddaji Posebna ponudba, ki jo boste lahko v slovenskem znakovnem jeziku v torek, 20. decembra ob 17.25 gledali na MMC TV napovezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom.

V.P.