Razstavo nastalih del na ogled postavljajo v ljubljanskem Centru ilustracije.
Dela na razstavi z naslovom Kaj gledam, kaj vidim: Morski organizmi za osebe z motnjami vida spremljajo prilagojeni tekstovni podnapisi in avdioposnetki opisov z ambientalnimi zvoki.
Likovna dela so nastala na Mednarodni poletni šoli Kaverljag, z udeleženci partnerskih institucij iz petih evropskih držav, ki je med 21. in 28. julijem potekala v Pliskovici na Krasu. Razstava je plod sodelovanja med Akademijo za likovno umetnost in oblikovanje, Društva Kaverljag in Centra ilustracije.
Po besedah kuratorke projekta Petre Černe Oven na razstavi predstavljajo delovni proces nastajanja in nekatere izmed rezultatov znanstvenih ilustracij izbranih morskih organizmov. V prvi fazi razstava predstavlja študijske skice s svinčniki, flomastri, akvareli in skic v digitalni obliki, ter habitatnih in znanstvenih ilustracij udeležencev mednarodne poletne šole. Morski organizmi so predstavljeni tudi s črno-belimi grafičnimi odtisi linoreza in z odtisi na papirju v izbočenem reliefu oziroma slepem tisku.
V drugi fazi bodo izbrane organizme natisnili v 3D-tisku in temu dodali tudi strukturne detajle, kot sta koža in oklep. Na razstavi si je mogoče ogledati tudi diagram procesa projekta, ki bo izšel v monografiji in ga bodo objavili skupaj s priporočili za razvijanje ilustracij za slepe in slabovidne.
V umetnosti še vedno redkost
Z razstavo akademija za likovno umetnost in Kaverljag nadaljujeta sodelovanje na področju tematike okoljevarstva in družbene trajnosti. Projekt prek znanstvene ilustracije poudarja pomen razvoja in uporabe didaktičnih materialov za osebe z motnjami vida. Prizadevajo si razširiti njihovo dostopnost, saj so v umetnosti še vedno redkost. Poleg priprave vsebin je namen projekta tudi razvoj metod za pomoč ilustratorjem in oblikovalcem, ki se lotevajo podobnih projektov.
Razstava je nastala kot rezultat projektov Študentski projekti za trajnostni razvoj in Spodbujanje vključevanja netradicionalnih/privilegiranih skupin v visokošolsko izobraževanje Univerze v Ljubljani ter raziskovalnega programa Vizualna pismenost akademije. Projekt je sofinanciral svet za umetnost Univerze v Ljubljani.
Vodstva po razstavi bodo organizirali v sodelovanju s posameznimi društvi za slepe in slabovidne. Prvo vodstvo je napovedano za 18. septembra, kjer bosta Petra Černe Oven in kuratorka Marija Nabernik predstavili proces, zakulisje in namen projekta. Razstava bo na ogled do 6. oktobra, vstop je prost.