Na fotografiji so vhodna vrata, na katerih je napis Zemljiška knjiga. Foto: BoBo
Na fotografiji so vhodna vrata, na katerih je napis Zemljiška knjiga. Foto: BoBo

Gluhi in naglušni gledalci lahko edino potrošniško oddajo v Sloveniji ob torkih ob 17.25 sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo gledana TV SLO 1,spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. Tokrat so v oddaji Posebna ponudba vzeli pod drobnogled težave, do katerih lahko pride, če svoje lastninske pravice ne vpišete v zemljiško knjigo.

Nakup stanovanja ali hiše je za večino življenjski projekt. A kaj, ko marsikdo meni, da je s podpisom kupoprodajne pogodbe in plačilom kupnine za stanovanje oziroma hišo posel sklenjen, na vpis svoje lastninske pravice v zemljiško knjigo pa preprosto pozabi. Da so posledice lahko hude, je pred kratkim na lastni koži spoznala Radovljičanka. Po naključju je zvedela, da je kot lastnik njenega stanovanja v zemljiški knjigi vpisano podjetje, ki je zaradi dolgov pristalo v prisilni poravnavi. Radovljičanka je stanovanje dobila v dar od očeta leta 2007, šele pred štirinajstimi dnevi pa je zvedela, da je v zemljiški knjigi kot lastnik nepremičnine vpisana delniška družba Alp dom, ki upravlja stavbo, v kateri živi. »Od znanke sem dobila namig, da je Alp dom v finančnih težavah in, da v kolikor nimam vpisane lastninske pravice za svoje stanovanje, naj to uredim. Seveda sem najprej odšla kar na Alp dom in povprašala, kako je s tem. Povedali so mi, da so me o tem, da nisem vpisala svoje nepremičnine v zemljiško knjigo obveščali, vendar jaz obvestila o tem nimam,« je povedala Radovljičanka.

Na odgovor sodišča še čaka

Na njeno stanovanje sta hipoteko vknjižila Občina Kranjska Gora in Dimnikarstvo Dovrtel, ki jima podjetje Alp dom dolguje dobrih 62 tisoč petsto evrov, zato je najela odvetnika, ki je prijavil izločitveno pravico, s katero želi doseči, da se upniki z njene nepremičnine umaknejo. Na odgovor sodišča še čaka. »Sprašujem se, četudi imam pravico in je stanovanje moje, ali mi Alp dom še vedno lahko vzame stanovanje, glede na to, da je še vedno v zemljiški knjigi vknjižen kot lastnik,« se sprašuje gledalka. Kot so sporočili iz Alp doma, je trenutno takih nepremičnin 14, od tega za štiri že potekajo postopki prenosa in so v fazi predloga za vpis v zemljiško knjigo, ena pa v fazi vložene tožbe tretjega, za vpis v zemljiško knjigo. V teh primerih je nepremičnina sicer še vedno uradno last Alp doma, ki je zaradi dolgov v prisilni poravnavi. V Alp domu tudi zagotavljajo, da so vsem, ki razpolagajo z ustreznimi pogodbami, pripravljeni nemudoma izdati zemljiškoknjižna dovolila.

Finančna uprava vpisala hipoteko

Še ena izkušnja. Gledalec je leta 2002 kupil rabljeno stanovanje od prve lastnice, ki pa zaradi neurejene etažne lastnine lastninske pravice še ni vpisala v zemljiško knjigo. Tako je bil kot lastnik še vedno zaveden investitor. Etažna lastnina je bila urejena leta 2005, pet let pozneje pa se je trenutni lastnik z zemljiškoknjižnim dovolilom prve lastnice in investitorja vpisal v zemljiško knjigo. In naletel na presenečenje: na njegovo stanovanje je Finančna uprava vpisala hipoteko, saj podjetje ni imelo poravnanih davčnih obveznosti. »Po moji oceni je težava nastala v trenutku, ko kupec nepremičnine, ki je od dolžnika kupil nepremičnino, tega dejstva ni vpisal v zemljiško knjigo. Stanje v zemljiški knjigi je že ves čas takšno, da izkazuje lastništvo nepremičnine tega lastnika,« je pojasnil Jože Arzenšek iz FURS-a. Na vprašanje, ali bo Finančna uprava, glede na to, da trenutni lastnik ni davčni dolžnik, umaknila hipoteko, na FURS-u odgovarjajo: »Mi hipoteke ne bomo umaknili, saj je v trenutku, ko smo predlagali zavarovanje na tej nepremičnini, bil lastnik te nepremičnine naš dolžnik in drugega dejstva nismo poznali.« Primerov, ko kupci stanovanj postopkov ne izpeljejo do konca, v Sloveniji ni malo, zato zemljiška knjiga pogosto ne odraža dejanskega lastništva. S tem povezani zapleti pa so dokaj pogosti.

Več v oddaji Posebna ponudba

Odgovore na vprašanja o tem, kakšni so postopki za vpis nepremičnine v zemljiško knjigo, do kakšnih posledic lahko pripeljejo neurejeni podatki v zemljiški knjigi, kako ravnati, če se nepremičnina znajde v stečajni masi propadlega podjetja in kako dokazovati lastništvo nepremičnine, če ste denimo izgubili kupoprodajno pogodbo, bodo ponudili v oddaji Posebna ponudba, ki jo boste lahko v slovenskem znakovnem jeziku v torek, 8. novembra ob 17.25 gledali na MMC TV napovezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom.

V.P.