Oddajo Posebna ponudba je v novi sezoni mogoče spremljati tudi v slovenskem znakovnem jeziku. Gluhi gledalci edino potrošniško oddajo v Sloveniji tako lahko sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo gleda na TVS1, spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. Tokrat bodo ustvarjalci oddaje vzeli pod drobnogled nevarne snovi v izdelkih za nego telesa in kozmetiki nasploh.
Sodišče v ameriški zvezni državi Missouri je multinacionalki Johnson&Johnson pred kratkim naložilo plačilo 72 milijonov dolarjev odškodnine svojcem pokojne Jackie Fox iz Birminghama v Alabami, ki trdijo, da je zaradi uporabe otroškega pudra in drugih proizvodov z vsebnostjo smukca tega proizvajalca zbolela za rakom in umrla. Gre za prvo sodbo, v kateri je porota v ZDA zaradi trditev glede nevarnosti smukca za zdravje odredila plačilo odškodnine, piše britanski BBC. Jackie Fox je oktobra lani pri 62 letih umrla zaradi raka na jajčnikih, pred tem pa je desetletja uporabljala proizvode Johnson&Johnsona, ki vsebujejo smukec. Odvetniki njene družine so trdili, da je multinacionalka vedela za tveganja za raka, ki jih prinašajo ti proizvodi, a potrošnikov o tem ni posvarila. V Johnson&Johnsonu so vse obtožbe zavrnili in poudarili, da s svojci pokojne sočustvujejo, da pa so trdno prepričani, da varnost kozmetičnega smukca potrjujejo desetletja znanstvenih dokazov. Civilna tožba, ki jo je pred smrtjo vložila Foxova, po njeni smrti pa je pri tožbi vztrajal njen sin, je del širših tožbenih zahtevkov v mestu St. Louis, ki zadevajo skoraj 60 ljudi, navaja britanski Guardian. Po ZDA je sicer v zvezi s kozmetičnim smukcem vloženih skupaj okoli 1000 tožbenih zahtevkov, po navedbah odvetnikov pa bi jim lahko sledili še tisoči.
"Sporni" izdelek prodajajo tudi v Sloveniji
Ker je izdelek, ki naj bi bil po mnenju ameriškega sodišča vzrok za smrt Američanke, v prodaji tudi v slovenskih trgovinah, bomo v oddaji Posebna ponudba preverili, kaj o trditvah menijo naši strokovnjaki. »Smukec je dovoljen za uporabo v kozmetičnih izdelkih. Lahko pa se uporablja tudi v izdelkih v prahu za otroke, ki so mlajši od treh let in tudi drugih izdelkih. Denimo v zobnih pastah,« pravi Anja Menard Srpčič z Urada za kemikalije. »JARK ga je uvrstil v skupino 2b, to je skupina snovi, ki so morda karcenogene, vendar v to skupino sodijo tudi ekstrakti rastline aloa vera, pa pitje kave. Težko sicer rečemo, da je smukec povsem neškodljiv, vendar kljub temu ne gre za tako zelo resno zadevo. Je pa tudi res, da je smukec nekoč bil lahko onesnažen z azbestnimi vlakni. Vendar jih danes zagotovo ne vsebuje več,« meni Viviana Golja z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Prepričana je, da je primer, ki se je zgodil v Ameriki, posledica uporabe izdelkov v preteklosti, ko so morda bili onesnaženi s škodljivimi snovmi.
Kako nevarneso barve za lase?
Kozmetična podjetja vlagajo milijone v propagando, ki nas prepričuje, da bomo z uporabo njihovih izdelkov večno mladi, zapletena imena sestavin, ki so zapisana na embalaži, navadnemu smrtniku povedo bore malo, za ocene ustreznosti izdelkov pa so pristojni kar proizvajalci sami. Med najbolj problematične izdelke v kozmetični industriji sodijo barve za lase. Osebe, ki so mlajše od šestnajst let, jih ne smejo uporabljati. »Leta 2007 je evropska komisija odpoklicala kar 80 spojin, ki se uporabljajo v barvah za lase,« pojasni Viviana Golja z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Biologinja in strokovnjakinja za naravno nego Mirjam Mihelčič Korez pa pravi, da se nemalokrat uporabnice barv za lase znajdejo celo v bolnišnici . »Barve za lase vsebujejo izredno strupene sestavine. Zelo sporen je amonijak, ki naj bi ga sicer zdaj odstranili. Pravijo, da je barva zdaj bolj naravna, v resnici pa vsebuje še bolj strupeno snov, kot je amonijak in sicer destiliran amonijak. Pa svinčev acetat, za katerega vemo, da je živčni strup. Pri otrocih lahko celo povzroči poškodbo možganov.«
Več v oddaji Posebna ponudba
Kako nevarne so torej barve za lase? Kako nedolžen je smukec, ki ga najdemo v številnih izdelkih, ki jih uporabljamo v vsakodnevnem življenju? So deodoranti res tihi ubijalci? Na kaj naj bo potrošnik pozoren, ko bere deklaracijo na izdelkih za nego telesa? Kako varne so depilacijske kreme? Veliko ljudi jih uporablja, nihče pa se ne vpraša, kako močna je kemikalija, ki v nekaj minutah stopi dlako. Koliko je resnice v trditvi, da je znanost v službi kapitala, multinacionalke pa plačujejo zdravnike in farmacevte, da govorijo v njihovem imenu? O vsem tem v oddaji Posebna ponudba, ki jo boste v slovenskem znakovnem jeziku lahko spremljali tudi to soboto, 19. marca ob 17.20 na MMC TV na povezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom.
V.P.