Na fotografiji je kuhinjska armatura, iz katere teče voda. Foto: EPA
Na fotografiji je kuhinjska armatura, iz katere teče voda. Foto: EPA

Gluhi in naglušni gledalci lahko edino potrošniško oddajo v Sloveniji ob torkih ob 17.25 sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo gledana TV SLO 1,spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. Tokrat bodo v oddaji Posebna ponudba govorili o tem, kako zdrava je voda, ki priteče iz naših pip.

V Sloveniji se radi pohvalimo, da pijemo dobro vodo. Pa jo res? Z vodo se v naši državi oskrbujemo iz okoli 1300 vodovodnih sistemov, med njimi pa je približno 450 manjših, na katerih pogosteje prihaja do težav. Inšpektorji zaradi oporečnosti vode na leto v povprečju izdajo nekaj manj kot 200 odločb in 150 opozoril. Težave z vodo po eni strani nastajajo zaradi vse večje onesnaženosti in nenadzorovanih posegov v okolje, po drugi strani pa zaradi zastarelega omrežja in težav na njem. Zadnji je primer cerkniškega vodovoda. Kljub prikrivanju pristojnih je notranjska ekipa Televizije Slovenija ugotovila, da je voda občasno zdravstveno neustrezna, v njej pa so lani vsaj petkrat našli tudi nevarno bakterijo E.coli. Voda v Cerknici je slaba vsaj že leto dni, se pritožujejo prebivalci. »Voda je večinoma motna, smrdi. Vedno, ko je naliv, imamo težave s prebavo, nam je slabo, tako da jaz vode iz pipe ne pijem,« pravi Cerkničanka Nika Klančar. Prebivalce predvsem skrbi morebitna fekalna onesnaženost. Ne morejo namreč pozabiti smrti otroka pred petimi leti v sosednji občini, ravno v času, ko so tam potrdili onesnaženost vode z bakterijo E.coli. Voda v Cerknici je dobra, pa sprva zatrjujejo njeni upravljavci in tudi na Inštitutu za javno zdravje. V Cerknici imajo namreč najsodobnejšo napravo za ultrafiltracijo. »V cerkniškem sistemu je voda brezhibna in ecolijev ni, teh težav nismo imeli mi, šlo je za epidemijo rotavirusa. Pri taki tehnologiji do tega enostavno ne more priti,« je prepričan direktor JP Komunala Cerknica Anton Kranjc.

Vodo premalo kloriraj

Kljub temu so imeli lani v Cerknici kar nekaj težav s pripravo pitne vode, pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, zato so komunalo prosili za vpogled v njihove interne analize vode. In ker so v nekaterih primerih odkrili bakterijo E.coli, raziskujejo naprej. V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano, kjer te analize opravljajo, so za oddajo Posebna ponudba potrdili pojav fekalne bakterije osemkrat v zadnjih dveh letih. Cerkniško komunalo pa že več let opozarjajo, da vodo premalo klorirajo. »Dejstvo je, da so težave. Ocenjujem, da se stanje izboljšuje, ne morem pa reči, da je dobro. Problem je sama vodovodna infrastruktura, ki jo bo treba izboljšati, tako da se bo čim manj kvarila,« meni Dušan Harlander iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano. Od 200 kilometrov starih vodovodnih cevi so jih v zadnjih letih zamenjali 35 kilometrov, morali pa bi jih vsaj še 50, kar pomeni milijon evrov in pol investicije, pojasni tamkajšnji župan. Kakovost vode se sicer ugotavlja na dva načina - interne analize financirajo komunale same, državne pa država. A oboje izvaja ena in ista institucija - Nacionalni laboratorij. To pomeni, da razlike med notranjim in zunanjim nadzorom ni. Čez dve leti, ko bo začela veljati nova uredba, bodo tudi državni nadzor financirala komunalna podjetja, kar pomeni, da bodo nadzirala sama sebe. Strošek pa bodo najverjetneje nosili prebivalci.

Cerknica ni osamljen primer

Največkrat do težav z vodo oziroma zaradi vode pride zaradi slabega notranjega nadzora, neprimernega vzorčenja in slabega obveščanja uporabnikov. Poglejmo nekaj najodmevnejših primerov. V naselju Robindvor v Dravogradu je julija lani zaradi pitja oporečne vode prišlo do množične črevesne okužbe. Tamkajšnje Javno komunalno podjetje klice občanov, ki so opozarjali, da je vzrok za skoraj 1000 obolelih v onesnaženi vodi, ni jemalo resno. Ukrepali so šele potem, ko jih je k temu pozval zdravstveni inšpektorat. Veliko bolj tragično se je končal primer iz Cerknice. Leta 2011 je po zapletih zaradi okužbe z bakterijo E. coli namreč umrl 10 mesecev star deček. Da je bila voda iz zajetja Obrh onesnažena, so potrdili tudi na Inštitutu za vode, kjer so za potrebe pravdnega postopka izdelali izvedensko mnenje, saj starši zdaj pravico iščejo na sodišču. Iz dokumentacije v spisu in letnega poročila o zdravstvenem nadzoru pitne vode v občinah Cerknica in Loška dolina, ki ga je izdelal novomeški zavod za zdravstveno varstvo, je po poročanju medijev razvidno, da je bila voda v zajetju Obrh pogosto mikrobiološko oporečna, junija 2011 pa so v vodi zaznali prekoračenje kriterija za vsebnost E. coli. Nekaj mesecev pred tragičnim dogodkom se je v občini Loška dolina s to bakterijo zaradi onesnaženega zajetja vode okužilo več kot 200 ljudi.

Več v oddaji Posebna ponudba

Zagotavljanje mikrobiološke varnosti vode je problem, ki ga težje obvladujejo predvsem upravljavci manjših sistemov za oskrbo s pitno vodo. Po podatkih iz Monitoringa pitne vode za leto 2014, ima le dobra polovica oskrbovalnih območij stalno dezinfekcijo, skoraj 40 odstotkov oskrbovalnih območij dezinfekcije praviloma nima, v preostalih desetih odstotkih pa se dezinfekcija izvaja ročno oziroma občasno. Odgovore na številna vprašanja, povezana z vodo, ki jo pijemo, bodo ponudili v oddaji Posebna ponudba, ki jo boste lahko v slovenskem znakovnem jeziku v torek, 17. januarja ob 17.25 gledali na MMC TV napovezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom.

V.P.